برای پنجمین بار سفر نتانیاهو به امارات به تعویق افتاد

رادیو فردا: «سه مقام ارشد اسرائیلی» گفته‌اند که امارات متحده عربی سفر برنامه‌ریزی شده بنیامین نتانیاهو، نخست ‌وزیر اسرائیل، در ماه گذشته برای دیدار از ابوظبی را به دلیل «نگرانی از گسترش بحران منطقه‌ای با ایران» به تعویق انداخت.

این پنجمین بار در عرض دو سال بود که سفر تعیین شده آقای نتانیاهو به امارات با لغو یا تعویق روبه‌رو شده است.

سه مقام اسرائیلی که سایت اکسیوس روز پنج‌شنبه، ۱۱ اسفند، اظهارات آن‌ها را بازتاب داد، گفتند که مقامات اماراتی نمی‌خواستند به بنیامین نتانیاهو امکان دهند که در خاک امارات سخنانی در تهدید جمهوری اسلامی ایران بیان کند.

این مقامات افزوده‌اند که بحران جاری میان اسرائیل و فلسطینیان، در شرایطی که امارات از فلسطینیان حمایت کرده، مانع از ادامه هماهنگی بین دفتر نخست‌ وزیری اسرائیل با نهاد ریاست امارات، جهت تعیین موعد جدیدی برای چنین سفری شده است.

دولت اسرائیل در برابر این گزارش سکوت کرده و ابوظبی نیز به آن واکنش نشان نداده است.

بنیامین نتانیاهو حدود سه ماه پیش، در پی بازگشت به قدرت و نخستین گفت‌وگوی تلفنی با رئیس امارات، اعلام کرد که ابوظبی مقصد نخستین سفر خارجی او خواهد بود.

اما تعویق این دیدار به زمانی نامشخص وقتی اعلام شد که اسرائیل و فلسطینیان باردیگر درگیر نزاع‌های مرگبار شدند.

دفتر نخست‌ وزیری اسرائیل گفته بود که «مسائل لجیستیک» دیدار ماه گذشته از امارات را به تعویق انداخت.

به نوشته سایت‌های اکسیوس و والانیوز، امارات و اسرائیل، با وجود پیمان صلح از دو سال و نیم پیش، در خصوص اعلام مواضع علنی در ارتباط با ایران اختلاف دارند.

مقامات ارشد اسرائیلی به اکسیوس گفتند که نخست ‌وزیر کشورشان قصد داشت از سفر به امارات برای تهدید ایران از فاصله نزدیک به خاک ایران استفاده کند و بلندپایگان اماراتی نگران بودند که چنین اظهاراتی از خاک امارات، تنش با ایران را عمیق‌تر کند.

امارات به تازگی روابط خود با ایران را بهبود داده و پس از هفت سال نبود سفیر در تهران، سفیر جدیدی به ایران اعزام کرده است.
+2
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.