به زودی سفارت اسرائیل در ۲۰ کیلومتری با مرز ایران افتتاح می‌شود

اسرائیل با افتتاح این سفارت به ایران درباره نفوذ خود در منطقه پیام می‌فرستد

ایندیپندنت فارسی: آی۲۴(i24) گزارش داد که الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل به زودی به ترکمنستان می‌رود تا در این کشور آسیای میانه هم‌مرز با ایران سفارت دایم اسرائیل را افتتاح کند. این سفارتخانه در عشق‌آباد،‌ پایتخت ترکمنستان خواهد بود که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری مرز ایران واقع شده است. به این ترتیب این سفارتخانه اسرائیل نزدیک‌ترین سفارت به ایران خواهد بود.

براساس این گزارش، این ساختمان مانند ساختمانی که برای هیات نمایندگی اسرائیل در آذربایجان ساخته شد، ویژه این ماموریت ساخته شده است. جمهوری آذربایجان هم با ایران حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. روابط تهران و عشق‌آباد باوجود برخی فرازوفرودها، همچنان ادامه دارد.

ترکمنستان کشوری با اکثریت مسلمان است که در سال ۱۹۹۱ با اسرائیل رابطه برقرار کرد. سفارت موقت اسرائیل پیش‌تر با سازه‌ای موقت در این کشور کار می‌کرد اما اکنون این سفارتخانه جدید دائمی خواهد بود. روابط ایران و ترکمنستان به عنوان یک کشور مستقل نیز در همان سال بنا نهاده شد.

در سال‌های اخیر مقامات اسرائیل و ترکمنستان دیدارهای متعددی با هم داشته‌اند و توافق‌های متعددی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و انرژی منعقد کرده‌اند.

به گزارش i24 سفر کوهن به ترکمنستان برای افتتاح سفارت با هدف ارسال پیام به ایران درباره عمق نفوذ اسرائیل در منطقه انجام می‌شود. وزیر خارجه اسرائیل پیش‌تر به اسرائیل هیوم گفته بود که روابط دو کشور مهم و استراتژیک است و بخشی از فعالیت‌ها به‌منظور تقویت روابط در کل منطقه به‌شمار می‌رود.

کوهن تاکید کرد که دو کشور به‌تقویت همکاری‌ها به‌ویژه در بخش اقتصادی، ادامه می‌دهند.
+122
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  استراتژی و هوش سربازان گمنام عمو موسی، گشودن سفارت و کنسولگری در تمام کشورهای همسایه تقریبا نزدیک مرزهای ایران، همه چیز گواه بران است که رهبران ناپیدای جهان موازی خواب‌هایی برای ایران دیده اند که امیدواریم صدمه زیادی برای هم میهنانمان ایجاد نکنند. جهان در حال آماده شدن برای یک دگرگونی اساسی و پایه ایست، من و شمایان همانند مورچگان زنبورها و موریانه ها که هیچ تاثیری بر این روند نداریم، باید امیدوار باشیم که تلفات، نا آرامیها ووو ناشی از این تغییرها زیاد نباشد البته برای میهنمان ایران.🧐🙏
  7
  50
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  از فرداش پهبادهای گمنام حضرت موسی ست که مُدام میان و اینور و اونور و در حضرات می مالن و میرن ! از همین الان کک افتاده به جون رهبر ضحاکعلی و جنایتکاران سپاهیش !!
  7
  54
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.