توقیف شناور حامل تسلیحات ایرانی توسط نیروی دریایی بریتانیا

دویچه وله: نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا اعلام کرده که ماه گذشته یک محموله تسلیحات قاچاق ایرانی را در آب‌های خلیج عمان توقیف کرده است. این محموله شامل موشک‌های ضد تانک و موشک‌های میان‌برد بالستیک بوده است.

روز پنج‌‌شنبه دوم مارس خبرگزاری رویترز به نقل از نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا خبر داد که ماه گذشته یک کشتی متعلق به ایران در آب‌‌های بین‌المللی خلیج عمان از سوی این نیروها توقیف شده است.

به گفته نیروی دریایی بریتانیا این کشتی از جنوب ایران با سرعت بالا در ساعات تاریک شب حرکتش را آغاز کرده بود. این کشتی از سوی یک هواپیمای بدون سرنشین سرویس‌های امنیتی آمریکایی شناسایی و توسط یک هلی‌کوپتر بریتانیایی ردیابی شد.
به گفته وزارت دفاع بریتانیا زمانی که این کشتی از نیروی دریایی بریتانیا اخطار گرفت سعی کرد با تغییر مسیر به داخل آب‌های سرزمینی ایران بازگردد اما توسط تیمی از نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا متوقف شد. این نیروها سپس با قایق‌های کوچک به سوی این کشتی رفته و در بازرسی‌ها موفق به کشف محموله‌های مشکوک شدند.

به گفته بریتانیا این محموله‌ها شامل موشک‌های ضدتانک ایرانی و موشک‌های میان‌برد بالستیک بوده است. به ایالات متحده نیز در مورد توقیف این کشتی اطلاع داده شده است.

وزیر دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است: «توقیف این کشتی توسط نیروی دریایی سلطنتی و حضور دائم این نیروها در منطقه خلیج حمایت از تعهد ما برای مقابله با هرگونه فعالیت خلاف حقوق بین‌الملل است که صلح و امنیت در سراسر جهان را تهدید کند.»

اوایل سال گذشته دو محموله سلاح دیگر از ایران در همین منطقه توسط نیروی دریایی بریتانیا توقیف شده بود.
+31
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.