چرا میلیاردرها و کارآفرینان برجسته چینی به ناگهان ناپدید می‌شوند؟

ناپدید شدن "بائو فان" بانکدار چینی نگرانی‌ها را در مورد سرکوب کارآفرینان توسط پکن افزایش داده است. کارشناسان می‌گویند این روند باعث از دست رفتن اعتماد سرمایه گذاران به چین می‌شود.

فرارو- ناپدید شدن ناگهانی یک میلیاردر چینی بار دیگر سرکوب کارآفرینان برجسته توسط چین را در کانون توجه قرار داده است.

به گزارش فرارو به نقل از دویچه وله، "بائو فان" یکی از برجسته‌ترین بانکداران چین است که که شرکت رنسانس چین را در سال ۲۰۰۵ میلادی تاسیس کرد. اکنون بیش از دو هفته از ناپدید شدن او می‌گذرد.
هلدینگ رنسانس چین روز یکشنبه اعلام کرد که بائو در حال حاضر در تحقیقاتی که توسط مقام‌های خاصی در چین انجام می‌شود در حال همکاری است. این شرکت جزئیات بیش تری در مورد محل نگهداری یا شرایط رئیس و مدیر اجرایی خود ارائه نکرد.
 
ناپدید شدن او باعث نگرانی در مورد سرکوب احتمالی فعالان دیگر بخش خدمات مالی چین شده است.
چه کسی در معرض خطر قرار دارد؟پس از ناپدید شدن بائو ارزش سهام شرکت تحت هدایت او در بازار هنگ کنگ تا ۲۹ درصد کاهش یافت. برخی از کارشناسان ناپدید شدن‌های اجباری فعالان مالی و تجاری در چین را وحشتناک توصیف می‌کنند. بائو تنها قربانی نبوده است.

در سپتامبر گذشته نیز "کونگ لین" از روسای رنسانس چین پس از تحقیق در مورد کارش در بخش لیزینگ مالی بانک دولتی ICBC بازداشت شد.

"ویلیام نی" هماهنگ کننده تحقیقات و حمایت از مدافعان حقوق بشر چین می‌گوید:"ما اصلا نمی‌دانیم که آنان تحت چه نوع شرایطی قرار دارند. ما نمی‌دانیم که آیا آنان در یک هتل بازداشت شده اند یا آن که در سلول‌های زندان به سر می‌برند".

نی اشاره می‌کند که تمام این اقدامات خلاف حاکمیت قانون بود و روند هدف قرار گرفتن کارآفرینان برجسته نشان می‌دهد که آزار و اذیت صرفا بر مخالفان سیاسی یا اقلیت‌های قومی تاثیر نمی‌گذارد. او به "دویچه وله" می‌گوید:" در این مورد ما شاهد برخی از مسائل اصلی در چین از جمله ناپدید شدن اجباری و محرومیت از دسترسی به وکلا هستیم که بر برخی از قدرتمندترین افراد چین تاثیر می‌گذارند".
چرا چین کارآفرینان برجسته را هدف قرار می‌دهد؟اگرچه جامعه بین المللی ناپدید شدن اجباری را نوعی از نقض حقوق بشر می‌داند برخی تحلیلگران می‌گویند که حزب کمونیست چین آن را "عملی استاندارد" قلمداد می‌کند.

"یاکیو وانگ" پژوهشگر ارشد چین در دیده بان حقوق بشر می‌گوید:"دولت چین از همین روش برای بسیاری از افراد استفاده کرده و تنها دلیلی که ما از ناپدید شدن کارآفرینان برجسته می‌دانیم آن است که آنان نام‌های بزرگی هستند".

بائو اولین میلیاردر چینی نیست که با ناپدید شدن احباری و یا بازداشت مواجه شده است. در چندین سال گذشته چندین میلیارد چینی برای دوره‌های زمانی خاصی این روند را متحمل شده اند. "گوا گوانگ چانگ" ملقب به وارن بافت چین و موسس گروه فوسون در سال ۲۰۱۵ میلادی برای چند روز ناپدید شد. علاوه بر این، "شیائو جیان هوا" تاجر چینی -کانادایی در سال ۲۰۱۷ میلادی در هنگ کنگ ناپدید شد.
طبق گزارش‌ها محاکمه او در جولای گذشته صورت گرفت. "جک ما" بنیانگذار علی بابا نیز در سال ۲۰۲۰ میلادی برای چندین ماه از انظار عمومی ناپدید شد، زیرا در حال آماده شدن برای فهرست عمومی شرکت پرداخت دیجیتال Ant Financial بود.
بدان خاطر که حزب کمونیست چین بسیار قدرتمند است؟برخی از کارشناسان می‌گویند دلیل سرکوب کارآفرینان توسط پکن آن است که آنان باید اطمینان حاصل کنند که شرکت‌ها یا شیوه‌های تجاری شان منطبق با اولویت‌های حزب کمونیست چین هستند. "دکستر رابرتز" پژوهشگر اندیشکده شورای آتلانتیک می‌گوید:" شی جین پینگ" معتقد است که سیستم باید این گونه کار کند. در حالی که کارآفرینان سود می‌کنند و مالیات می‌پردازند و افراد را استخدام می‌کنند باید این اطمینان حاصل شود که کسب و کارشان منطبق با اهداف حزب کمونیست چین است".

"رابرتز" به "دویچه وله" می‌گوید:"بخشی از سرکوب به دلیل نگرانی‌های واقعی درباره کنترل این کسب و کار‌ها بر داده‌های حساس است و بخشی از آن صرفا به میزان تاثیرگذاری آن شرکت‌ها مربوط می‌شود. برای شی جین پینگ نکته مهم آن است که که شرکت‌های خصوصی نتوانند بیش از حد قدرتمند شوند به گونه‌ای که امکان به چالش کشیدن شرکت‌های دولتی را پیدا کنند. این خط قرمز اوست".

در موارد پیش آمده برای "بائو فان" و "جک ما" آنان احتمالا توسط دولت چین هدف قرار گرفته اند، زیرا نگرانی‌های پکن در مورد تجارت شان تهدیدی برای انحصار سیاسی آن دولت بر قدرت یا به دست آوردن کنترل بیش از حد بر تامین مالی بخش فناوری در چین است.

دولت چین در تلاش است تا جاه طلبی‌های بخش فناوری را محدود کند و اطمینان حاصل کند علیرغم آن که آنان می‌خواهند این شرکت‌ها موفق باشند، اما همزمان باید تحت هدایت قاطعانه حزب کمونیست چین قرار گیرند.
این روند چگونه بر بخش خصوصی چین تاثیر خواهد گذاشت؟کارشناسان می‌گویند با ادامه سرکوب کارآفرینان برجسته توسط پکن این روند باعث می‌شود سرمایه گذاران اعتماد خود را به بازار چین از دست بدهند.

"تنگ بیائو" پژوهشگر حقوقی چینی می‌گوید:"حزب کمونیست چین سال هاست که شرکت‌های خصوصی را سرکوب کرده است و گاهی اوقات سیاست‌های آن حزب می‌تواند به سرکوب ناگهانی کل صنعت منجر شود".

بازداشت‌ها و محکومیت‌های خودسرانه اعمال شده علیه کارآفرینان چینی می‌تواند کارآفرینان خصوصی را متضرر کند یا باعث شود سرمایه گذاران اعتماد خود را نسبت به بازار چین، آینده سیاسی و محیط سرمایه‌گذاری آن کشور از دست بدهند. در آن صورت پولی که قرار بود در چین سرمایه گذاری شود به نقاط دیگر جهان خواهد رفت.

ایجاد ترس در میان کارآفرینان برای حرکت در خط حزبشی جین پینگ و اعضای ارشد حزب کمونیست چین ممکن است فکر کنند که می‌توانند کارآفرینان را بترسانند و به آنان اجازه دهند به تجارت، ایجاد شغل و پرداخت مالیات ادامه دهند. از آنجایی که اقتصاد چین در وضعیت بدی قرار دارد آنان بیش از آن چه تصور می‌کردند به بخش خصوصی نیاز دارند.

برای کارآفرینان چینی که ملیت متفاوتی دارند هیچ تضمینی وجود ندارد که از سرکوب مداوم پکن در امان بمانند همان طور که در مورد "شیائو جیان هوا" تاجر چینی – کانادایی نیز این موضوع را مشاهده کردیم.

اگر شما یک تاجر خارجی هستید واقعا باید به دقت در مورد امنیت خود و این که در شرایط احتمالی که در چین بازداشت می‌شوید فکر کنید. همان طور که در مورد بائو فان می‌بینیم قوانین و استاندارد‌های بین المللی در رابطه با بازداشت در چین برسمیت شناخته نمی‌شوند. دولت چین از قوانین و استاندارد‌های بین المللی تبعیت نخواهد کرد.

"یاکیو وانگ" از سازمان دیده بان حقوق بشر معتقد است که سرکوب جامعه مدنی توسط پکن تنها در دوره سوم ریاست جمهوری بی سابقه "شی جین پینگ" تشدید خواهد شد.

او می‌افزاید:"با قضاوت درباره روند عملکرد یک دهه گذشته تحت زمامداری شی روند سرکوب بیش‌تر و جدی‌تر خواهد شد. روش‌های او وحشیانه‌تر و مخفیانه‌تر می‌شود و حقوق اولیه شهروندان کم‌تر تضمین می‌شود".
+23
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  وقتی یک چینی میلیاردر حاضر نمیشه اموالش رو تقدیم کنه میگیرندش تا مجبور بشه مثل جک ما که 2020 گرفتنش بعد خودش گفت از علی بابا کنار رفته و میخواد و مثل سپاه بخصوص اون پاسدار نقدی که برای اینکه سپاه رو وارد خودرو سازی کنند بزرگترین قطعه ساز کشور () رو به جرم اینکه 70 میلیون دلار 4200 تومانی گرفته و قطعات خودرو وارد نکرده اند تحت تعقیب قرار دادن و طرف در دبی بود با تطمیع برگردوندنش و انداختنش زندان و بعد مشخص شد که سپاه گفته یا مالکیت شرکتهات رو بده به سپاه یا به جرم اختلال در بازار اعدامت میکنیم. یا دیجی کالا و شرکت مادر دیجی کالا که مالکش و هیئت مدیره اش رو گرفتند( البته سرمایه گذار اصلیش تونست فرار کنه) بعد بدون سروصدا یک نیروی سپاهی شد مدیرعامل این شرکت و هیئت مدیره اش هم ترکیبش عوض شد به یک عده افراد سپاهی اطلاعاتی و مشخص شده که مالک و مدیرعامل اصلی توافق کرده که عوامل حکومتی این شرکت رو دست بگیرند و طوری سهامش رو بفروشند که بشه مدیرعامل و هیئت مدیره دست عوامل سپاه باشه چون سپاه برای قاچاق لوازم از اروپا نیاز به این کانال داره ولی در اصل این نمیخوان هیچ بخش خصوصی موفقی وجود داشته باشه
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.