گام نخست شاهزاده در «جاده ابریشم» اروپا؛ از مونیخ، پاریس و لندن تا پارلمان اروپایی

نقش فراگیر شاهزاده برای انعکاس دادن صدای مردم ایران و مذاکره با کارگزاران سیاسی قدرت‌های بزرگ، می‌تواند راه پایان دادن به دیکتاتوری مذهبی تهران را کوتاه‌تر کند

 ایندیپندنت فارسی - رضا تقی‌زاده: دیدارهای اروپایی فرزند شاه فقید ایران که از حضور پررنگ در اجلاس امنیتی مونیخ آغاز شد و با رفتن به مقر پارلمان اروپایی در بروکسل به انجام می‌رسد، نقطه عطف با اهمیتی است در مسیر مبارزات مردم ایران برای عبور از جمهوری اسلامی، و آماده سازی افکار عمومی، قانون‌گذاران و سیاستمداران اروپا با روند دگردیسی سیاسی اجتناب ناپذیری که از زمان قتل مهسا امینی در کشورشان آغاز شده است.

خیزش جاری ضد دیکتاتوری مذهبی در ایران که متفاوت با جنبش یا جریان‌های اعتراضی گذشته، این‌بار تمامیت حکومت را هدف گرفته؛ مرحله‌ای است حساس در روند فروپاشی آن که پیشتر آغاز شده است.

اگر چه حکومت با قتل بیش از ۶۰۰ نوجوان، جوان و زن و مرد معترض ایرانی و محبوس کردن هزاران تن دیگر، اعتراض‌ها را به زیر پوست شهرها  برده، اما اراده براندازی نزد آنها و در عرصه‌های هنر، موسیقی و سینمای جهان پویا مانده و تا رسیدن به هدف نهایی دوام خواهد داشت.

در ادامه این روند و در نتیجه کنش‌های مردم و واکنش‌های بی‌رحمانه حکومت، افت‌و‌خیز داخلی اجتناب ناپذیر است؛ چنانکه در نگاه و نظر و رفتار سیاستگذاران کشورهایی که حکومت مذهبی ایران را همچنان در قدرت می‌بینند تا جای ممکن و در جهت منافع ملی خود، تعامل با آن را کم‌هزینه‌تر از ایستادن در کنار مردم ایران و مخالفان حکومت می‌دانند.

در این مرحله از مبارزه، اقدام فعال نمایندگان مردم معترض و رهبران برون مرزی مخالفان، از یک‌سو پژواک صدای خفته آنها در جهان می‌شود و از سوی دیگر، حلقه اتصال ایرانیان خارج از کشور با هموطنان معترض در داخل کشور.

شاهزاده رضا پهلوی که رسانه‌های جهانی عموما از او به عنوان «فرزند شاه سابق ایران» یاد می‌کنند، با تکیه بر تجربه‌های ۴۳ ساله و مهارت‌های  فردی و شهرت جهانی، ایفای هر دو نقش را در تور اروپایی جاری با موفقیت چشمگیر آغاز کرد و ادامه داده است.

شرکت او در کنفرانس امنیتی مونیخ که گردهمایی سالانه تاثیرگذاری است و محلی برای دیدارهای خبرساز چهره‌های شناخته شده جهانی، گام نخست در جاده ابریشم شاهزاده بود که با عبور از پاریس و لندن در شهر بروکسل به پارلمان اروپایی می‌رسد.

بازتاب اظهارات او در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ و شمار قابل توجه تماس‌های او با رسانه‌های جهانی وسیله‌ای بود با ارزش در معرفی پلشتی‌های دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران و تاکید بر ضرورت عبور از تمامیت آن.

در پاریس رونق دیدار شاهزاده با سناتورهای فرانسوی در مقایسه با گام‌های دیگر شاید بازتاب خبری معتدل داشت که باید آن‌را تا حدودی نتیجه تعلل و مماشات دولت کنونی فرانسه دانست. هرچند که این کاستی نسبی را ولیعهد سابق ایران با حضور در نشست خبری موسسه مطبوعاتی آمریکایی-اروپایی در فرانسه و گفتگو تلویزیونی با دو چهره آشنای فرانسه به خوبی جبران کرد.

حضور چند روزه شاهزاده در لندن را شاید بتوان تاثیرگذارترین بخش از سفرهای اروپای جاری او دانست. به‌خصوص رفتن ایشان به محل وزارت خارجه بریتانیا و دیدار و مذاکره «پشت درهای بسته» با مقامات آن وزارتخانه.

اگرچه رسما اعلام نشد، اما گفته شد که در دیدار با شاهزاده، جیمز کلورلی وزیر خارجه بریتانیا از او استقبال کرده و در گفتگو با او حضور داشته است.

تعیین موضع دولت محافظه کار بریتانیا در قبال حکومت مذهبی تهران و نحوه پشتیبانی آن از مواضع مخالفان حکومت، با در نظر داشتن اهمیت لندن در پذیرایی از مراکز خبری بین‌المللی و همچنین شبکه‌های فارسی زبان را می‌توان بسیار تاثیرگذار دانست.

دولت وقت بریتانیا در جریان انقلاب سال ۵۷ ایران نقشی حائز اهمیت در تحریک احساسات عمومی ایفا کرد. شمار قابلی از مردم ایران لندن را در به قدرت رسیدن مذهبیون مقصر می‌دانند و به این دلیل خاص، محتوای مذاکرات فاش نشده مقامات رسمی آنها با شاهزاده می‌تواند قابل توجه باشد.

گفتگوهای جدی و منتشر نشده شاهزاده رضا پهلوی در محل وزارت خارجه بریتانیا را باید در چارچوبی متفاوت با دیدارهای روابط عمومی‌گونه پومپیئو، وزیر خارجه  سابق آمریکا یا ملاقات‌های مشابه روسای جمهور آلمان و فرانسه با چند تن از چهره‌های غیرسیاسی شناخته شده ایرانی قرار داد.

جلسه مصاحبه مطبوعاتی شاهزاده رضا پهلوی و حضور او در پارلمان وستمینیستر که با میزبانی بنیاد هنری جکسون صورت گرفت دومین حضور او طی ده سال اخیر در مجلس عوام بود.

استقبال رسانه‌های خبری از جلسه پیشین در مجلس عوام بریتانیا که نویسنده نیز به عنوان سخنگوی موقت «شورای ملی» شاهزاده رضا پهلوی را همراهی می‌کرد، به هیچ‌وجه در ابعاد انعکاس وسیع دیدار اخیر او نبود. از جمله مصاحبه اختصاصی با نشریه با نفوذ تلگراف که به نوبه خود نشانه تغییر هوا در لندن نسبت به آینده سیاسی ایران و فرجام حکومت کنونی ایران است.

استقبال گرم و پرشمار روز دوشنبه ایرانیان از شاهزاده در مسیر حرکت او از لندن به آکسفورد برای سخنرانی و شرکت در جلسه پرسش و پاسخ اتحادیه دانشجویان که آشکارا مرکب از مشروطه‌خواهان بود، نشان داد که رهبری اعتراضات درون ایران به تدریج از جریان‌های فرعی و کم‌نفس فاصله می‌گیرد و به گونه‌ای از وحدت نزدیک‌تر می‌شود.

فهرست سخنران‌های اتحادیه دانشجویان دانشگاه اکسفورد چند روز پیش تغییر کرد و سه نام تازه به مهمانان که برای سخنرانی دعوت می‌شوند، افزوده شد: شاهزاده رضا پهلوی، سفیر اوکراین در لندن و جان میجیر، نخست وزیر پیشین بریتانیا. این تغییر و ترکیب تازه سخنرانان اتحادیه به نوبه خود نشان حدودی است که برای جایگاه سیاسی شاهزاده قایل شده‌اند.

در این مرحله از مبارزات مردم ایران با حکومت مذهبی، پشتیبانی نمایندگان جریان‌های فرعی از نقش فراگیر شاهزاده برای انعکاس دادن صدای مردم ایران و مذاکرات او با کارگزاران سیاسی دولت‌ها و قدرت‌های بزرگ، می‌تواند زمان رسیدن به انتهای راه و پایان دادن به عمر دیکتاتوری مذهبی تهران را کوتاه‌تر کند.

خیزش پرهزینه و خون‌بار مردم ایران بدون تردید، عامل اصلی و تعیین کننده در ایجاد وضعیت کنونی در صحنه جهانی و پشتیبانی بیشتر افکار عمومی از مبارزه دلیرانه زنان و مردان ایران برای عبور از جمهوری اسلامی بوده است. اینک این بر عهده نمایندگان جریان‌های سیاسی است که از این موقعیت مطلوب فراهم آمده در جهت آزادی ایران و تحکیم اتحاد ملی که خواسته اکثریت مردم است بهره بگیرند.

شاهزاده رضا پهلوی قرار است که در گام پایانی تور اروپایی جاری روز چهارشنبه در پارلمان اروپایی حاضر شده و ضمن تشریح وضعیت مردم ایران، روش‌های پیشتیبانی از اعتصاب‌ها، جلب همکاری بیشتر کشورهای اروپایی از مطالبات مردم و عمق خشونت و اقدامات غیرانسانی حکومت تهران را با قانون‌گذاران اروپایی  در میان بگذارد و موفقیت او در این ماموریت، پیروزی مردم ایران برای رسیدن به مقصد خواهد بود.             
دیدگاه و نظرات ابراز شده در این مقاله لزوماً سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی کند.
+241
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران
  نوشته های زیبای رضا شاه بزرگ در مورد حجاب و چادر ؛ مخصوصا از وقتی که به ترکیه رفتم و زنهای آنها را دیدم که پیچه و حجاب را دور انداخته و دوش بدوش مردهایشان در کارهای مملکت به آنها کمک میکنند دیگر از هر چه زن چادری است بدم آمده است، اصلا چادر و چاقچور دشمن ترقی و پیشرفت مردم ماست. من مدتی است به این فکر هستم که زن ایرانی در این قفس دست و پایش بسته است و بین او و مرد، با این ترتیب فاصله ی زیادی است، فاصله ای که به إندازه ی یک دریاست
  113
  120
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  تا سپاه پاسداران از قدرت نیفتد نظام ظلم و جنایت آخوندی در ایران پا برجا است.
  23
  123
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  به مارکوپولوی جاده ابریشم که شبیه نیستی به پینوکیو بیشتر شبیه هستی با اون دماغ قناس و درازت هاهاهاها
  146
  43
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران
  مگه رضاشاه سواد داشت یاردانقلی خان که بنویسه؟اینم مثل اون داستان انداختن نونوا تو تنور می مونه که اگه داستان درست باشه خودش اولین قانون شکن مملکت بوده چون هم تواون ماجراقاضی القضات بوده هم مدعی العموم هم شاکی هم عامل اجرای قانون اگه هم غلط باشه که هست پس دیگه چی یه دروغ رو بلغورمیکنین اینهمه سال؟
  139
  39
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  آذر بلبل - نیوکاسل، انگلستان

  ایشان برای ما آذری زبانان و ترکمن ها و تا جایی که من میبینم برای کردها و بلوچها نه تنها شاهزاده که هیچ کاره است،ما به هیچ عنوان ایشان را قبول نداریم،با آمدن این آقا ایران به سمت چند تکه شدن میرود،در خود ایران ما آدمهایی خیلی با سواد بیشتر و آشنا با درد مردم و بر خاسته از دل مردم هست،حکومت تک نفره بدون شک به سمت فساد و استبداد میرود،حالا شما شاه اللهی ها هر چقدر خواستین بد و بیراه بگید،مرگ بر ستمگر چه شاه باشد چه رهبر،جانم فدای ایران
  136
  41
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  سواد فقط این نیست که بتوانی بنویسی و بخوانی ، اگر چنین بود به شما هم میگفتن با سواد ، نه بی سواد . مگر همه شاهان خودشان مینوشتن ؟ شما یک پادشاه را اسم بیار که خاطرات خودش را نگارش کرده باشد . دوم اینکه دماغ خودت را تو آینه دیدی یا اصلا آینه را نگاه نمیکنی ؟ شکل و شمایل انسان نشان از دانا بودن ، عرضه داشتن و توانا بودن نیست . او هر شکلی است ولی بجای تو بپا خواسته تا شاید به همت دیگران از ریزش سنگهای بزرگتری که برسر فرزندان ایران فرود میاید جلوگیری کند. تو و امثال تو اگر خود را دوستدار ایران میدانید بلند شوید و با او همصدا باشد تا شاید فرزندانتان نجات پیدا کنند. اگر مثل دیگران معذورید ، ادبانه میگم لطفا سنگ پراکنی نکن یا بی ادبانه بگم ، خفه شو و سخن پرانی هم نکن
  33
  98
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  این .....شما نیز بگذرد سایبریهای .....ملاهای جنایتکار ، ایران متعلق به ملت ایران و شاهزاده رضا پهلوی فردی ملی گرا و با درایت است که همراه و در کنار او شما جنایتکاران تاریخ که به نام اسلام سالهاست از هیچ فساد و جنایت و تباهی کوتاهی نکرده اید را به زباله دان تاریخ انداخته و خاکسترتان را به باد خواهیم داد .پاینده ایران ،‌نابود رژیم فاسد ملاها و دشمنان ملت ایران
  25
  85
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  اما سفر نیست علاج این درد، راهی که رفتی رو به غروبه رو به سحر نیست، دماغ‌کلان برگرد.
  98
  17
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  گریزعلی انقد شوتی که هرچی بگم کمه هاهاماکه نباید چیزیرو ثابت کنیم شمافندق مغزها باید ثابت کنین که همچین منبعی ازحرفهای اون وجود داره منبعتو رو کن بعدشم اینقدآیدی عوض نکن حالمون بهم خورد ساسان و اون کوروش کبیرایران وسیمرغ و بقیه قد صدنفر کاغذ سیاه میکنی
  81
  12
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  جوابت را همینجا پیدا کن ، عجوزه بد قول . هتل ۵ ستاره سوپر لوکس تاج محل در انتظار توست
  20
  70
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mitra55 - تهران ، ایران
  با درود , لطفآ رضا نوروزی , مرد میدان انقلاب که سال گذشته تنها داراییش که یک وانت بود را آتش زد تا توجه ایرانیان خفته و جهانیان را جلب کند به همراه همسر و ۲ فرزند خردسالش فریاد آزادی خواهی مرگ بر خامنه ای و حمایت از شاهزاده رضا پهلوی سر داده بود هم یاد و حمایت کنید . نگذارید فراموش شود. این هم فیلم کاملش.....l
  57
  59
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  باز که تو‌.....کردی فاط فاطو. تو گمشو برو‌ در مورد افغانستان و طالبان جانت نظر بده و باهاشون هم همبستر بشو. تو رو چه به ایران زنیکه خودفروخته صیغه بشو؟ یه فکری هم برای دماغ که هیچ، ....کلان گشته ات (توسط برادران طالبت) بکن زنک.
  13
  46
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  درتاریخ مکتوب فلات ایران تابه امروز نشده که سلسله ای (یاشاهی) مغلوب شود(وبخارج پناه ببرد) وبرود ودوباره بتاج وتخت برگردد.گرچه دوسه بار درتاریخ قدیم پیش آمده که شاهان شکست خورده(بدست برادر یا پدر یا پسر یا عمو وعموزاده ها) با کمک سپاه رومیان یا سپاه سایر قبایل و قومیتهای غیرایرانی سعی در شکست سلسله جدید یا شاه جدیدفلات ایران برآید.ولی تا امروز نشده که شاهی یا بازمانده اش بتواند برقلمرو مسلط بشود.البته خیلی دقیق نمیدانم چندبار.شایدهم 4 یا5 بار.دوسه بارش را مطمئنم که شده.اوناییکه تاریخ رو دقیقتر دنبال میکنن لطف کنن بنویسند.
  42
  8
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  قوچعلی فسقلی بی مزه ستوان صوتی ، من نگفتم مدرک رو کن . توکه خود را داناتر و با معلومات تصور میکنی بگو چرا به ذرت بو داده میگیم چس فیل ؟
  8
  20
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  اتفاقا باید یه چیزی رو ثابت کنین! شماها باید ثابت کنین که از دو نوع ژن درست شدین، نه به نسبت ١٠ به ١! اونهم شک دارم ثابت بشه. کلا ازمایش DNA موتورش میسوزه
  6
  20
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  خضعبل تلاوت نکن بابا. کی گفته کسی میخواد شاه بشه. واقعا این تلاوت ها رو نکنین چیزی برای گفتن دارین؟ اخوند چپی و مجاهد دشمن این مردم هستن. و این زر زر ها فقط از یکی از این سه تا در میاد
  5
  20
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  متاسفانه در مقابل اپوزیسیون ایران و شخص رضا پهلوی ، تنها رژیم ددمنش و فاسد وقاهت مفعول علیل و سپاه چهارپایان و مزدورانشون نیست ، سد محکم و پشتیبان رژیم حاکم بر ایران یعنی غرب بزرگ‌ترین مشکل است که حمایت میلیونی ملت ایران رو طلب میکنه !
  9
  19
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این هالو ها یا حرف ِ واضح را متوجه نمیشن یا دوست دارن که خود رو به خریت بزنن! از تجزیه طلب تا ساندیسخور و مجاهد گرفته تا این قلچماق سروان که به خیال خودش خیلی بامزه مینویسه پا رو تو یک کفش کردن که رضا پهلوی میخواد شاه بشه. اگر شاهزاده تو گوش اینها یاسین هم بخونه هنوز باورشون نمیشه که ایشون بدفعات گفته که بدنبال هیچ مقامی نیست.
  8
  20
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران
  اینو باید با طلا نوشت.
  6
  7
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  همین که این مونگولای بوگندوی شیعه اثنی عشری پوچگرای داعشی اینجوری به جلزوولز افتادن یعنی بدجوری زده تو خال امیدوارم فقط در دلش مثل پدر مرحومش به کثافات اسلام و تشییع اعتقاد نداشته باشه
  0
  3
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  فاطی کابلی بشت گفته کردم در امور بزرگان دخالت نکن یادت میاد دفعه قبل به غلط کردم افتاده بودی تا چند روز نمیتونستی قدم از قدم ور داری حواست و جم کن باز من میمونم و تو یک بشکه سوراخ دار جناب سلوان تو هم گوش کن
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  کسی را که دولت فخیمه انگلیس توسط مأمور کمپانی هند شرقی خود(اردشیر جی رپورتور ) از طویله سفارت هلند بیرون کشید و بر مسند حکومت نشاند را نمی توان پادشاه نامید، رضا پهلوی(نتیجه داداش بیگ) در بهترین حالت نتیجه یک تورک مانقورت بی هویت است. این مردک مفلوک نه تنها زبان مادری خود(تورکی) که حتی هیچیک از زبانهای مادری ملت های مردم ایران را بلد نیست.«دزدزاده رضا پهلوی» باید بعلت دزدی دارایی های ملت ایرا ن، و مادرش فرح پهلوی باید در یک دادگاه بین المللی به جرم مشارکت در قتل عام و کشتار فرهنگ و زبان های تورکی، عربی، کوردی، بلوچی و سایر زبانهای ملت های خاورمیانه محاکمه شوند. همین. هر چند مردم بغایت کم حافظه ایران که شب یادشان می روند برای نهار چه خورده اند.
  2
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.