فراخوان سازمان ملل متحد برای جمع‌آوری اطلاعات و اسناد در زمینه سرکوب اعتراضات در ایران

ایران اینترنشنال: شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که برای بررسی نقض حقوق بشر در جریان سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل داده، فراخوانی برای جمع‌آوری اطلاعات، اسناد و گزارش‌ها در این زمینه منتشر کرد.

در این فراخوان که در وب‌سایت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شده، از افراد، گروه‌ها و سازمان‌های مختلف در سراسر جهان خواسته شده تا اطلاعات، گزارش‌ها و مدارک خود را در زمینه سرکوب اعتراضات در ایران به این شورا ارائه کنند.

در این فراخوان آمده است که گزارش‌ها و مدارک باید در ارتباط با اعتراضاتی باشد که پس از کشته شدن مهسا امینی در شهریور ماه گذشته آغاز شد و از جمله در مورد نقض حقوق زنان، کودکان و افراد متعلق به اقلیت‌ها باشد.

شورای حقوق بشر تاکید کرده مواردی چون «سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز به دست نیروهای امنیتی در جمهوری اسلامی ایران، از جمله اتهام حبس و بازداشت‌های خودسرانه، خشونت جنسی و جنسیتی، استفاده بیش از حد از زور، ارتکاب شکنجه و سایر رفتارهای غیرانسانی و ناپدیدسازی اجباری و نیز مرگ صدها معترض مسالمت‌آمیز و بازداشت هزاران نفر» در زمره مسایلی هستند که در این پرونده بررسی خواهند شد.

همچنین «بازداشت، حبس و آزار جسمی، روانی و جنسی زنان و دختران در جمهوری اسلامی به دلیل استفاده از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود»؛ «دستگیری خودسرانه کودکان در رابطه با اعتراضات، از جمله یورش به مدارس و محبوس‌سازی کودکان در "مراکز روانی"»؛ « بازداشت و حبس خودسرانه اعضای جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر به منظور محدود کردن حق آن‌ها برای ساماندهی یا شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز و نیز گزارش‌ها درباره اتهام‌زنی‌های مستوجب مجازات اعدام برای معترضان با جرایم سطح پایین‌تر از جدی‌ترین جنایات» و «ایجاد محدودیت در ارتباطات به نحوی که بر استفاده از تلفن ثابت و تلفن همراه اثر گذاشته، از جمله قطع اینترنت و مسدودسازی رسانه‌های اجتماعی» از دیگر مسایل قابل بررسی خواهد بود.

با این حال این شورا تاکید کرده که محدود به این موارد نخواهد ماند و اگر موارد دیگری نیز درباره سرکوب اعتراضات گزارش شود، بررسی خواهد کرد.

شورای حقوق بشر همچنین از هیات حقیقت‌یاب درخواست کرده طی یک گفت‌وگوی تعاملی در جلسه پنجاه‌وسوم خود در تابستان پیش‌رو، یک به روزرسانی شفاهی را به این شورا ارائه کند و نیز گزارش جامعی از یافته‌های خود را طی یک گفت‌وگوی تعاملی در پنجاه‌وپنجمین جلسه شورا در ماه مارس سال آینده به شورا ارائه دهد.

مهلتی که برای ارسال اطلاعات و گزارش‌ها تعیین شده، حداکثر تا پایان سال جاری میلادی است.

در این فراخوان به مردم، گروه‌ها و سازمان‌ها توصیه شده است: «برای کمک به محافظت از پیام‌ها و ضمایم ارسالی خود لطفا اطلاعات را از یک حساب ایمیل رمزگذاری شده ارسال کنید، اطلاعات حساس را در قسمت موضوع ایمیل وارد نکنید و لطفا تمام اطلاعات مکتوب، گزارش‌ها، اسناد و اطلاعات مربوطه را نیز پیوست کنید.»

پیشتر فدریکو ویلگاس، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل، اعضای کمیسیون حقیقت‌یاب درباره‌ وقایع ایران را معرفی کرد که بر این اساس، سارا حسین، وکیل اهل بنگلادش به‌ عنوان رییس کمیسیون حقیقت‌یاب معرفی شده است.

دو زن حقوقدان دیگر به‌ نام‌های شهین سردار علی از پاکستان و ویویانا کرستیسویک از آرژانتین هم دیگر اعضای این کمیسیون هستند.

سارا حسین از برجسته‌ترین چهره‌ها در زمینه دفاع از حقوق زنان در جنوب شرق آسیا است که نقشی کلیدی در تدوین قانون منع خشونت علیه زنان در بنگلادش داشته و از منتقدان جدی فتاوای دینی (اسلامی) بوده و بر این باور است که فتوا، ابزاری برای تحقیر، تبعیض و تحمیل خشونت ساختاری علیه زنان است.

سوم آذر (۲۴ نوامبر ۲۰۲۲)، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشستی ویژه درباره سرکوب خیزش انقلابی ایرانیان از سوی جمهوری اسلامی، قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس بندی از آن، یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره اعتراضات ایران تشکیل شد.

بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، بیش از ۵۰۰ معترض در جریان اعتراضات سراسری ایران به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.
+86
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  به جرات میشه گفت تاریخ پلید تر از خامنه ای مفعول تا به حال ندیده . حتی از خمینی خبیث تر است .
  1
  43
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  فیلم شروع میشود دستگاه به تنظیمات کارخانه برمیگردد. دیشب آقا مجی و نقدی و اژه‌ای رو معاف کردند امروز سازمان ملل مجدد پروژه حقوق بشر شروع کرد این حرفها بقول ایرانیان برای فاطی تنبان نمیشه! همین فرمون رو ج ا برای سرنگونی بره جلو درسته همینطور اگر مردم همین مسیر رو برن زود با کمک خارجی بی کمک خارجی تحت هر شرایطی ملاها رو خفت خواهند کرد. من قبلا میگفتم ملاها نقش دزد غرب نقش پلیس رو بازی میکنند و پشت پرده دستشان تو یک کاسه است. حالا مهم نیست چیزی که مهمه ما آخرین سنگرهای اینها هستیم و ج ا ناقوس مرگ رو داره میشنوه میدونه آمریکا و هیچ قدرتی نمیتونه برشون داره الا مردم (از مردم ۱۰ برابر قدرتها میترسند). همین امسال در یک نبرد نابرابر با اسلحه و ماشین و بیسیم در مقابل مردم دست خالی بدون ارتباط اینترنتی نبرد خیابونی رو باختند ۵۰۰ کشته در برابر ۱۰۰ کشته (خودشون میگن ولی آمار بالاتره). پدرتون در اومدست ببینید سگهاشون اینجا دیگه زیاد پیدا نمیشوند رفتن تو سوراخشون.
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  خاک بر سر این جوامع پلید بین ال مملی (بین‌المللی) که در عین دانایی اینقدر پست و فرومایه هستند که اینهمه ادله و براهینی که در تمام دنیا بوسیله ایرانیان آزادی‌خواه منتشر شده را نادیده بگیرند و اقدام به جمع‌آوری اسناد کنند. حتی کودن ترین و احمق ترین موجودات زنده روی کره زمین واقف به پلیدی اشغالگران ایران هستند و حتی میدانند که این جوامع دست در دست هم داده وقت میخرند تا این جانوران افسار گسیخته به تعداد بالای کلاهک های هسته ای دست پیدا کنند. قابل توجه قشر خاک بر سری (خاکستری) اگر این جانوران به تعداد بالای کلاهک هسته ای مسلح شوند، همه شماها نیز در روز باید ۱۸ تا ۲۰ ساعت کار کنید تمام ثروت و مال خصوصی شمایان ضبط شده و در یک روز تمام دارایی خودرا از دست خواهید داد. دلخوش نباشید به اینکه به شمایان خانه ملک زمین پول وووو داده اند. کمی در مورد کره شمالی تحقیق کنید و بعد به سکوت لعنتی خود ادامه دهید...🤬😡😠😤
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.