پاشنه آشیل حکومت ایران؛ «یک قدرت غربی مسئول لازم است تا اراده کند و ماشه را بکشد»

اگر آن‌طور که مقام‌های ارشد آمریکایی می‌گویند، فساد واقعا پاشنه آشیل جمهوری اسلامی باشد، وقت آن نرسیده است کسی از این ضعف به‌نفع مردم ایران استفاده کند؟

ایندیپندنت فارسی: جمهوری اسلامی به‌رغم سرکوب و صدور احکام سنگین برای معترضان، همچنان نتوانسته است راهی موثر بیابد تا از خشم و التهاب جامعه بکاهد. اما از طرفی مردم نیز هنوز موفق نشده‌اند راه‌حلی بیابند تا حکومت را سرنگون کنند.

دنیل پلتکا در مقاله‌ای که در نشریه فارن پالیسی منتشر شده است، می‌نویسد: «شاید چنین راه‌حلی وجود داشته باشد: فساد؛ و فقط یک قدرت غربی مسئول لازم است تا اراده کند و ماشه را بکشد.»

نمونه‌های مشابه چنین اقدامی کم نیستند، از حسنی مبارک گرفته تا صدام حسین و معمر قذافی.

زمانی بود که اسلام‌گراهای شیعه و سنی به مقاومتشان در مقابل فساد می‌بالیدند، اما آن روزها گذشته است. به گزارش سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، فساد دولتی در ایران میلیون‌ها دلار دزدی از وزارت نفت، میلیاردها دلار اختلاس از بانک‌های دولتی، درصد ناچیز تخصیص بودجه دولت به بخش درمان برای دارو و تجهیزات را شامل می‌شود. به‌عنوان مثال، پس از انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضاییه در سال ۲۰۱۹، مشخص شد که سلفش حدود ۱۰۰ میلیون دلار مبالغ وثیقه را در ۶۳ حساب بانکی گذاشته بود؛ موضوعی که پیش‌تر نیز رسانه‌ها درباره‌اش روشنگری کرده بودند.

برخی از این موارد در روزنامه‌های داخلی انعکاس پیدا کرد. اما هرچه به راس دولت نزدیک‌تر شوید، درز خبرها کمتر می‌شود. گفته می‌شود محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس و شهردار سابق تهران، برای فرار از اتهام‌های کلاهبرداری، به مقام‌های دولتی رشوه داده بود. بر اساس فایل‌های صوتی افشا‌شده، قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، نیز در این موضوع دست داشت.

این ماجرا به‌دلیل نزدیکی قالیباف به رهبر جمهوری اسلامی و همچنین کشته شدن قاسم سلیمانی، بازتاب چندانی نداشت. در حقیقت، روزنامه‌هایی که این خبر را گزارش کرده بودند با انتقاد و سرزنش رهبر جمهوری اسلامی مواجه شدند. او در واکنش به این موضوع گفت: «به مراکزی که در پیشرفت انقلاب تاثیر دارند تهمت می‌زنند؛ یک روز به مجلس شورای اسلامی، یک روز به شورای نگهبان، یک روز به سپاه. امروز نوبت سپاه است؛ به سپاه تهمت بزنند، لجن‌پراکنی کنند و در ضمن به شهید بزرگواری مثل شهید سلیمانی.»

فارن پالیسی در ادامه می‌نویسد با توجه به اینکه فساد جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست، شاید برای مردم ایران جای سوال باشد که چرا جزئیات بیشتر ممکن است موازنه را به‌نفع خیزش سراسری و معترضان تغییر دهد. در گزارش فساد مالی در رده‌های بالای دولت، که حتی مشمول شخص علی خامنه‌ای نیز می‌شود، حفره بزرگی وجود دارد، و این گزارش‌ها فقط در وب‌سایت‌های خارجی منتشر می‌شوند.

به بیان کوتاه، خامنه‌ای نمی‌خواهد شهروندان و مقام‌های دولتی رده‌پایین از ابعاد خلاف‌هایش مطلع شوند.

برخلاف جمهوری اسلامی که تحریم‌های بین‌المللی را مقصر دشواری‌های اقتصادی می‌داند، مردم ایران واضح و آشکار دولت را مقصر می‌دانند. نویسنده فارن پالیسی معتقد است اگر مردم ایران از رقم واقعی که رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکانش دزدیده‌اند مطلع شوند، موازنه به هم می‌خورد و مردم و باقی‌مانده نیروهای امنیتی حامی رژیم مقابلشان می‌ایستند.

چگونه این اتفاق می‌افتد؟ مقام‌های دولت ترامپ خامنه‌ای را متهم کردند که حدود ۲۰۰ میلیارد دلار دارایی دارد. پلتکا می‌نویسد همان‌طور که دولت ترامپ سراغ جزئیات ثروت شخصی رهبر جمهوری اسلامی رفت، دولت فعلی آمریکا و دولت‌های اروپایی می‌توانند شبکه دارایی‌های پنهان رهبر جمهوری اسلامی و خانواده‌اش را افشا کنند و بر اساس این اطلاعات، اقدام کنند.

در پی حمله عراق به کویت، دولت آمریکا دارایی‌های صدام را بلوکه کرد. وقتی آمریکا به این نتیجه رسید که قذافی باید برود، دارایی‌های او و نزدیکانش را بلوکه کرد. درست است، نویسنده در ادامه می‌پرسد پس چرا منتظرند؟ اگر دارایی‌های دشمنان ایالات متحده آمریکا در صورت خلع یا جنگ بلوکه می‌شود، چرا اقدام پیش‌دستانه نشود؟ همان‌طور که دولت بایدن در مورد الیگارش‌های روس و نزدیکان پوتین روشن کرده است، اختیار قانونی دارد دارایی حاصل از فساد مالی را بلوکه کند.

اغلب دیکتاتورهای سابق خاورمیانه پول و املاک در آمریکا داشتند. دولت آمریکا راه‌های متعددی دارد تا جزئیات را در اختیار مردم ایران بگذارد، چه از طریق افشای اطلاعات به رسانه‌های فارسی‌زبان باشد چه از طریق دفتر ریاست جمهوری آمریکا.

پلتکا در پایان می‌نویسد اگر آن‌طور که مقام‌های ارشد آمریکایی می‌گویند، فساد واقعا پاشنه آشیل جمهوری اسلامی باشد، وقت آن نرسیده است کسی از این ضعف به‌نفع مردم ایران استفاده کند؟
+101
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران

  چون این یکی فرق داره، نه تنها جلوی غرب و شرق مقاومتی نداشته، بلکه مفعول ادبی سرویس های اطلاعاتی شون هم بوده و هست
  7
  47
  ‌چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  ماینر - اسن، آلمان

  این خودش میدزده و چاهای نفت و گاز رو هم در اختیار آمریکا و دول اروپایی قرارداده ،از این حکومت هم بارزشمندتر برای این کشورهای جنایتکار وجود نداره،اگر هم روزی روزگاری که من بعید میدونم باعث رفتن اینها بشن و بعد حکومتی واقعا دموکراتیک و سکولار سر کار بیاد و باعث کوتاه شدن دستشان از غارت کشور ایران بشه؟مغز خر خوردن؟
  1
  56
  ‌چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  rood120 - منچستر، انگلستان

  با هزاران سال قدمت باید برای خود و کشورمان گریه کنیم که چرا نتوانسته ایم هنوز رژیم یا حکومتی را بر سر کار بیاوریم و درست کنیم که کشورمان زیر سلطه دیگران نباشه ، خواندن این مقاله هم درد آور هست که باز باید یک کشور بیگانه باید برای ما ماشه بکشه و ایران آزاد بشه پس ما چه کاره هستیم چرا از تاریخ و کشورهای که فقط چند صد سال قدمت دارند و پیشرفت کردند یاد نمی گیریم . تأسف
  1
  42
  ‌چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش

  بیچاره ها غربى ها خر نیستند 😉. دارید سقوط مى کنید،لازم نیست😉. الکى انبار کردید😂. ٤٤ سال که با مواد و کلى خیالبافى خون مردم رو کردید تو شیشه!!. برید بمیرید 😉
  3
  33
  ‌چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  هر کشوری که در بلوکه کردن اموال دزدی شده ملت ایران ( بنفع ملت ایران)توسط سران ج.ا اقدام نماید ، معلوم میشود که خواهان راستین حقوق بشر در تمام دنیا میباشد . حرف بس است ، عمل عمل.
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  رفتن این رژیم دمکراسی را برای این خراب شده به ارمغان نخواهد آورد. دلیل آن بسیار ساده است. «ثروت بادآورده نفت ملت عرب خوزستان». ۱. هر وقت «شوینیسم فارس» از چپاول ثروت نفت خوزستان دست بردات( که من آنرا بعد می دارم و همگی هم می دانیم دعوا بر سر لحاف ملاست)، ۲. هر زمان «شوینیسم فارس» از غارت معادن مس و طلای آذربایجان(که بنا بر برآوردها میلیاردها دلار ارز آنست) دست کشد( که بان سادگی ها دست نخواهند کشید. ۳. هر وقت دست رژیم فارس محور تهران از حلقوم( زبان) ملت های موجود در ایران کوتاه شود(که همگی می دانیم زبان فارسی نه تنها پاشنه آشیل این حکومت است، بلکه شیخ و شاه، و چپ و راست ایدئولوژی شوینیسم فارس از این بابت در تفاهم مشترک هستند).
  14
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  بعبارتی تا این خراب شده را بخاطر حرص »مفت خوری شوینیسم تن لش» به یوگسلاوی تبدیل نکنند، و آتش خانمانسوز جنگ داخلی دست این مفت خورهای مرکز نشین و اداء تحصیل کرده های روشنفکرمآبی را که من آنها را بنا به تجربه سالیان دراز زندگی در داخل و خارج از نزدیک بسیار خوب شناخته ام، از جیب و حلقوم ملت های ایران کوتاه نکند، این طایفه باین سادگی از مال مفت میت های کورد و عرب دست نخواهند کشید. این بدبخت های مفلوک رفته اند و دست بدامن یک شاهزاده(دزدزاده) شده اند که زبان تمامی ملت های ایران را برید، و در نتیجه ها لال شدن این ملت ها بود، که خمینی زبان ارتجاع ترین قشر شوینیسم فارس شد. حالا این جماعت مردم را خنگ فرض کردند اند، و تصور می کنند می توانند بر جماعت کودن بزرگ ایران پالان بگذارند و یک دزدزاده را ببا سلام و صلوات برگردانند. بابا آن دزدزاده در کجای ایران جایی دارد. این جناب دزدزاده پهلوی بدبخت مفلوک، حتی زبان مادری خودش(تورکی) را بلد نیست، انتطار دارید با چه رویی به ایران برگردد؟
  15
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.