مقام آمریکایی: ایران در عرض ۱۲ روز می‌تواند مواد هسته‌ای برای ساخت یک بمب اتمی را تولید کند

بی بی سی: یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفته است که ایران می‌تواند ظرف «حدودا ۱۲ روز» مواد هسته‌ای لازم برای یک بمب را تولید کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز کالین کال، معاون وزارت دفاع آمریکا، در جلسه ای در مجلس نمایندگان کنگره در پاسخ به سوال نمایندگان جمهوری خواه در این باره که چرا دولت جو بایدن می‌خواهد توافق هسته ۲۰۱۵ را احیا کند گفت: «به این دلیل که پیشرفت برنامه اتمی ایران از زمانی که ما برجام را ترک کردیم قابل توجه بوده. در سال ۲۰۱۸، زمانی که دولت قبلی تصمیم گرفت از برجام خارج شود، برای ایران حدودا ۱۲ ماه وقت می‌برد تا مواد هسته‌ای کافی برای یک بمب اتمی را تولید کند. حالا حدود ۱۲ روز وقت می‌برد.»

آقای کال افزود: «بنابراین به نظر من همچنان این دیدگاه وجود دارد که اگر بتوان این مساله را با دیپلماسی حل کرد و دوباره برنامه هسته‌ای این کشور را مهار کرد، بهتر از سایر گزینه‌هاست. اما الان، برجام در حالت انجماد است.»

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، روز شنبه - ۶ اسفند - در مصاحبه‌ای با یک شبکه آمریکایی گفت که برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران پیشرفت زیادی کرده و به نقطه‌ای رسیده که «ظرف چند هفته می‌تواند به غنی سازی ۹۰ درصدی برسد، میزانی که برای ساخت بمب اتمی کافی است.»

با این حال او گفت که ارزیابی اطلاعاتی این کشور نشان می‌دهد که ایران هنوز تصمیمی برای ازسرگیری برنامه ساخت سلاح اتمی نگرفته است.

او همچنین گفت: «برنامه موشکی جمهوری اسلامی که در صورت تکمیل شدن، قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای را دارد هم بسیار پیشرفت کرده است.»

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا قبلا نتیجه‌گیری کرده‌اند که ایران در سال ۲۰۰۳ برنامه ساخت سلاح اتمی خود را متوقف یا معلق کرد.

ایران همواره گفته که برنامه هسته‌ای این کشور صلح‌آمیز است.

همه این اظهارات درحالی است که مذاکرات برای احیای برجام عملا به گل نشسته است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه درباره اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، مبنی بر آمادگی آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای گفت که «فقط مقام‌های ایرانی می‌توانند بگویند که چرا به گفتن این دروغ‌ها ادامه می‌دهند».

آقای پرایس اضافه کرد که مذاکرات احیای برجام ماه‌هاست در دستور کار نبوده و آمریکا هیچ پیامی به ایران نداده است.

در تحولی دیگر در این روز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که مشغول مذاکره با مقام‌های جمهوری اسلامی در باره آثار اورانیوم با غنای نزدیک به ۸۴ درصد است که در تأسیسات ایران پیدا شده است.

در نسخه‌ای از یک گزارش تازه آژانس آمده که ایران پذیرفته احتمالا نوسانات ناخواسته‌ای در فرآیند غنی سازی به افزایش خلوص آن به ۶۰ درصد رخ داده باشد.

مقام‌های ایران پیشتر کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی را به رسوب مواد رادیواکتیو در سانتریفیوژها و اشتباه بازرس آژانس نسبت داده بودند.

بر اساس گزارش تازه آژانس، آثاری از اورانیوم غنی شده تا «۸۳/۷ درصد» پیدا شده است. در این گزارش از ایران خواسته شده تا درباره این میزان غنی‌سازی شفاف‌سازی کند.

براساس این گزارش‎ این درصد خلوص اورانیوم - نزدیک به غنای ۹۰ درصدی که برای تولید سلاح اتمی لازم است - در تاسیسات فردو پیدا شد.

مذاکرات احیای برجام که فروردین ۱۴۰۰ آغاز شده بود از تابستان سال جاری متوقف شد.

آمریکا و دولت های اروپایی می‌گویند ایران توافقی را که در آستانه نهایی شدن بود با طرح درخواست هایی «فراتر» از برجام به توقف کشانده است.

از شروع اعتراضات به حکومت ایران که از اواخر شهریور ماه آغاز شد، آمریکا اعلام کرد که مذاکرات هسته ای از اولویت این کشور خارج شده است. مقام های جمهوری اسلامی ایران در مقابل پیوسته می‌گویند که میز مذاکره را ترک نکرده‌اند.

براساس توافق ۲۰۱۵ که دولت دونالد ترامپ بعدا از آن خارج شد، ایران برنامه هسته ای خود را در مقابل کاهش تحریم ها محدود کرده بود.
+33
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  ترجمه متن: ای رهبر وامانده کم کم بشو آماده...هاهاهاها. 12-11-10-9-8...
  0
  16
  ‌سه شنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.