تصاویری از آبجو خوری دانشجویی که برای پایان نامه‌اش از قاسم سلیمانی تجلیل کرده بود

ایسنا: پایان نامه «وحید سعادت طلب»، دانشجوی ایرانی دانشگاه «استکهلم» سوئد، این روزها سر و صدای زیادی کرده است. ماجرا از این قرار است که این دانشجوی مقطع دکتری، پایان نامه خود را به حاج قاسم سلیمانی، مرتضی آوینی و مرتضی مطهری تقدیم کرده و دانشگاه تا همین چند وقت پیش از برگزاری مراسم دفاع او جلوگیری کرده بود.

وحید سعادت طلب باید سوم ماه مارچ امسال، مصادف با ۱۲ اسفندماه از پایان نامه ای دفاع کند که به احتمال زیاد این جلسه با حضور پلیس استکلهم و تحت تدابیر امنیتی برگزار می شود. او در گفتگویی با ایسنا می‌گوید از کاری که کرده پشیمان نیست و اگر لازم باشد باز هم چنین کاری می کند.

مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:

آقای سعادت طلب! ممکن است یک معرفی اجمالی از خودتان داشته باشید و بگویید در سوئد در چه رشته ای تحصیل می‌کنید و دقیقا چه پیشه ای دارید؟

من یک روستازاده‌ام. اهل روستای «دوتوولی»، شهرستان «جم»، استان بوشهر و در سوئد دانشجوی مقطع دکتری در رشته شیمی مواد و محیط زیست هستم. دانشجوی دکتری بودن اینجا خودش یک شغل محسوب می شود.

در این مدت که خبر پایان نامه شما همه جا پیچیده و رسانه‌ای شده‌است، چه بازخوردهایی گرفتید؟ برخوردها با شما چگونه است؟

فقط پیام و ایمیل های مثبت گرفتم. مردم ایران فقط پیام حمایتی دادند و برایم دعا می‌کردندو پیام‌هایی که در سوئد دریافت کردم، اغلب این بود که صدای اقلیت‌ها اینجا شنیده نمی‌شود و چه خوب که یک نفر صدایش را بالا برد. مردم شجاعت و انگیزه پیدا کردند که حرفشان را بزنند و از سر و صدای رسانه های غرب نترسند. امثال من که می‌خواهیم اینجا حرف حق بزنیم، باید یکدیگر را پیدا کنیم و من خوشحالم که اینجا در سوئد، جمع کثیری توانستیم یکدیگر را پیدا کنیم. اینجا کسانی را پیدا کردم که همه حق طلبند. فقط صدایشان را بلند نکرده بودند.

قطعا شما می‌دانستید، در کشوری که هستید فضا چندان برای نام بردن از شهید سلیمانی مساعد نیست؛ از این انتخاب مطمئن بودید؟

بله؛ انتخابم که مشخص بود. مطمئن بودم که می‌خواهم اسم شهدا را بنویسم. من هرگاه از فضای درس و دانشکده خسته می شدم، به خانه می آمدم و مستند «روایت فتح شهید آوینی» را می‌دیدم. با این کار آرام می شدم؛ صدای شهید آوینی همیشه به من آرامش می‌داد. درباره حاج قاسم هم خیلی مطالعه کردم و مستندهایش را در سوریه و عراق می‌بینم و می‌فهمم که چه مهره کلیدی برای کشورم بوده است. اگر حاج قاسم نبود، معلوم نبود که چه بلایی سر کشورم می‌آمد. درباره شهدای هشت سال دفاع مقدس نیز باید بگویم که به هر روی انسان با آنها زیست دارد و می‌فهمد که آنها چقدر زنده هستند. این فکر نیست؛ الهامی است که به قلب می‌نشیند. این انتخاب من نبود؛ یک الهام بود. این تفکر، منحصر به میدان جنگ فیزیکی نیست و در حوزه روانی هم وجود دارد.
شما آقازاده هستید؟ با افراد دولتی و یا شخصی در نهادهای نظامی ارتباط خویشاوندی دارید؟

من آقازاده نیستم. روستازاده‌ام و با هیچ نهادی ارتباط ندارم. دست هر نهادی را هم که امنیت کشورم را تامین کند، می‌بوسم و وظیفه دارم که از آنها تقدیر کنم. در اولین فرصتی هم که به ایران بیایم، به یک پادگان خواهم رفت و پوتین سربازها را واکس می‌زنم که عرقم را به وطن نشان دهم. وظیفه دارم از کسانی که تمامیت ارضی کشور را حفظ می‌کنند، تقدیر کنم.

شما فقط پایان نامه تان را به شهدا تقدیم کردید و یا اینکه ارتباط موضوعی نیز در متن پایان‌نامه وجود دارد؟

این چالش، صرفا برای تقدیم پایان نامه من ایجاد شده است. یک روز در دانشگاه با من جلسه‌ای گذاشتند و روی نام این ۳ شهید عزیز تاکید کردند و گفتند عده ای در دانشگاه و حتی در استکهلم از این موضوع ناراحت هستند. آنها اصلا با بحث علمی کار ندارند؛ ببینید رساله من درباره تصفیه آب و هوا از طریق مواد جاذب کربنی است و ماجرای تقدیم هیچ ارتباطی به موضوع پایان نامه ندارد.
فکر می کنم تا جلسه دفاع شما زمان زیادی باقی نمانده است؛ آیا دانشگاه شرایط مناسب برای این جلسه فراهم کرده است؟

من قرار است، سوم ماه مارس دفاع کنم؛ حضور در مراسم دفاع برای عموم آزاد است. گروه های منافق هم فراخوان اعتراضی داده اند؛ اما به امید خدا دوستانم از مسجد امام علی (ع) استکهلم در این جلسه حضور پیدا می کنند. احتمال زیاد پلیس استکلهم هم حضور خواهد داشت. در ابتدای امر، دانشگاه به طور کل جلسه دفاع من را از دستور کار حذف کرد اما بعد از جلسه فهمیدند این خلاف آزادی بیان است و منصرف شدند؛ اسم شهدای ما خاری در چشم برخی است. نور که می آید ظلمت می ترسد.

وقتی که چنین انتخابی درباره پایان نامه تان داشتید، فکر می کردید که سوژه رسانه ها شوید؟

نه؛ اصلا فکر نمی کردم سوژه رسانه‌ها شود. فکر می کردم در جلسه دفاع از من درباره مفهوم شهادت سوال شود و من برای خارجی ها درباره این مفهوم و چرایی تقدیم پایان نامه ام به حاضران توضیح دهم. فکر کردم این چند خط تقدیم به خط فارسی برایشان جذاب باشد. هدفم این بود اگر از من پرسیدند، راجع به شهدا به آنها توضیح دهم. می‌خواستم از شهید مطهری بگویم که ایدئولوژیست انقلاب ما بود. زبان شیرین فلسفی شهید مطهری اسلام و به ویژه اسلام سیاسی و جرات حرف زدن را در دلم تثبیت می‌کرد. می‌خواستم از روایت شهید آوینی بگویم و یا از شهید سلیمانی حرف بزنم که مرد میدان است. می‌خواستم بگویم اگر این‌ها نبودند، خاورمیانه غارت شده بود.

تصور استادان و منتقدان شما از حاج قاسم چیست؟

تصورشان از حاج قاسم همان پروپاگاندایی است که آمریکا برایشان ساخته است. در بین غربی‌ها آدم‌های خوب زیاد است؛ هرچند که سیاستمدار فاسد زیاد دارند. در عین حال باید بگویم که مردم خیلی سراغ مطالعه عمیق نمی‌روند و صرفا به حرف رسانه اکتفا می‌کنند. آنها نمی‌فهمند حاج قاسم یک قهرمان ملی است. کالبد رسانه‌ای در غرب، آدم ها را تبدیل به عروسک خیمه شب بازی کرده است. این بت رسانه ای غرب باید شکسته شود.

ارادت ویژه شما به شهدا از کجا نشات می‌گیرد؟ به موقعیت جغرافیایی زادگاهتان بر می گردد یا عزیزی را در جنگ از دست داده اید؟

من اولین باری که می‌خواستم از ایران به سوئد بیایم گریه‌ام گرفت. از خودم پرسیدم آیا این گریه از دلتنگی است؟ اما عمیق‌تر که شدم، دیدم نه؛ از تقدس خاک ایران است که هرکس در وجودش حس می‌کند. من احساس می‌کنم، شهدا برادرم هستم. گلوله‌هایی که آنها خوردند را از نظر روانی احساس می کنم.

با شهدا انس دارم؛ در این باره کتاب می‌خوانم و مستند می‌بینم. آنها مرا از تنهایی ذهنی بیرون می‌آورند. شهدا زنده اند و من حضورشان را احساس می کنم. دایی بنده شهید اسدالله بهاری از شهدای دفاع مقدس هستند؛ بچه که بودم یادم است پیکرش بعد از ۱۳ بازگشت. وقتی پیکرش آمد ناخودآگاه گریه کردم و درونم چیزی شعله ور شد. صداقت و جاودانه بودن آنها برایم روشن است. هرگاه از شهدا یاد می کنم، نشانه هایشان را می‌بینم.
+36
رأی دهید
-193

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  این دکترا گرفته تازه شده گاو، ببین قبلش چی بوده.
  10
  293
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش

  اگر نمى مالید ،الان تو همون روستا باید زندگى رو ادامه مى داد😂
  11
  270
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بازم خوبه که عکس بشکه بازیش با قاسم کتلت برملا نشد!
  11
  233
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  اینها همه روشهای نفوذ هستش. به نظر من این اگر کسی پایانامه قابل دفاع و مهمی داشته باشه وارد این بحث ها نمیشه وقتیکه دانشجویی مثل این لش که مشخصه همش در حال عرق خوری بوده و میدونه در سوئد کاره ای نمیشه پس باید یه کاری بکنه حداقل خودش رو با این وضعیت داخل نهادهای نظامی و دولتی بکنه. به همین سادگی باید ازش تشکر کرد که از اقلیت مسلح داخلی حمایت کرده و صدای اقلیت بوده و امیدوارم که بتونه به خواسته اش برسه حالا تاسیسات اتمی یا سایر مراکز فرقی نمیکنه همینکه بره داخل سیستم فکر کنم برای اهدافش مهم باشه.
  9
  183
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد

  فقط یه احمق می‌تونه اینطور چشماش رو رو همه چیز بلنده و آبجو بخوره و مزخرف بگه ای بیضه نواز تازی زاده، خیلی اشغال و دورویی، . کثافتهایی مثل تو ر.... به مملکت
  10
  191
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  ماله کش بیشرف ، می‌خواد برگرده ایران شغل بالا بگیره ، ‌با یک فاطی ازدواج‌کنه‌ و بچه هایش اغا زاده بشن ، سالها پیش در دانشگاه با یک‌مورد از ایرانیان اعزامی را آشنا شدم ، پسر بدی نبود ، از خانواده مذهبی و به نحوی بورس با دلار ارزان گرفته بود ، بنده خدا دختر ها تحویلش نمی گرفتند ‌و در فشار شدید بود ، و این وا خورده گی از غرب کم کم گرایش مذهبی او را شدید کرد که ناکامی خودش را توجیه کنه‌
  8
  186
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این رسانه ها هم که تا هر ننه قمری یه حرکت احمقانه ای میکنه ، چنان بزرگش میکنن که نگو و نپرس ! طرف اصلاً خودش هم انتظار چنین بازخوردی رو نداشته ! این اوشگول دفعه اولش نبوده که آبجو میخورده ، هر بار کنارش یه پسته ای ، سوسیس کالباسی و یکبار هم خوب هوس کتلت کرده ! روح قاسم گچکار هم از این بابت شاده ، که این یارو به یاد و با کتلت آبجو خورده !
  6
  150
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران

  بزن به سلامتی قاسم کتلت
  7
  161
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  ادامه ، یک فرض دیگر هم وجود دارد ، در زمان شاه فقید بسیاری از دانشجویان ایرانی در امریکا و انگلستان به عضویت سیستم های اطلاعاتی غرب در آمدند ، از جمله امثال یزدی و قطب زاده ملعون و سرلشکر فردوست ، در زمان انقلاب این کثافت ها را از آب نمک کشاندند بیرون تا شاه را سرنگون کنند .اکنون هم بعضی از این دانشجویان هم در سنین کم مامور موساد و غیره می‌شوند ، با ماله کشی و تظاهر مذهبی و قاسم کتلت پرستی شغل میگیرند ، بعد از چند سال رییس و وکیل می‌شوند و سپس بعنوان جاسوس فعال می‌شوند ، در بالاترین قسمت های سپاه و ارتش از این موارد دیده شده است.
  5
  107
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  به نظر میرسه دوجنسگرا باشه !! هم نخ هم سوزن
  7
  126
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Shahn - باربودا، آنتیگوا و باربودا

  ایشان آقا زاده نیستن. یک انگل زاده ایست که نون را به نرخ روز میخورن. از قیافش معلوم که چه ح... زاده‌ای هست با دختر بازی کردن و آبجو خوری تو دیار کفار. و از این اراجیف گفتن
  8
  149
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  من نمیدونم ،احتمالا این بوگندو از تاریخچه مادرش خبر داره که اومده راجع به قاسم سلیمانی مینویسه. خواهر و مادر این دوجنسه حتما صیغه این و اون میشن)) دوستان اصلا ذهن خودتون رو درگیر این انگل توی متعفن نکنید.
  3
  57
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  مرتیکه پوفیوز دودره بازحاج قاسم اگه زنده بود که همون بطری ابجو رو به شما فرو میکرد.
  4
  66
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  به سلامتى میرزا قاسمى یک آفتابه آجو بزن بالا.
  1
  59
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  حالا انقدر این مایه خال رو اذیت نکنید، اون چیزی که میخوره ماالشعیره با طعم کتلت 😁
  3
  54
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا

  حتما پایان نامه شما با این حجم از شناختتان از قاسم کتلت به نفع شما می انجامد مخصوصا با شرلب خواریتان وساپورت جمهوری اسلامی از اراذل اوباشی مثل شما در اروپا و امریکا وکانادا که کم نیستند .
  1
  47
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  من اگر بجاى دانشگاه سوئد بودم پایان نامشو تعلیق مى کردم هر وقت اسامى تروریستها حذف کرد از پایان نامش بعد مصادقت مى کنم پایان نامه را.
  1
  57
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران

  هزاران دلیل فساد مالی بر علیه سلیمانی و زنش وجود دارد ، و این فرد انها را نمیبیند !؟! نگهداشتن بشار اسد با صدها هزار کشته در سوریه برای ایرانیان چه ارزشی دارد ؟!؟نرود میخ اهنین بر سنگ .
  3
  49
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  فروشِ روح واسه دو زار عمر پر از رنج زمین هاهاهاها
  2
  46
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  "رنگ رخسار خبر می دهد از سر درون"،پیچ و تاب مغزش را با چشم غیر مسلح میشه دید
  1
  47
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  این بابا تازه راه سوراخ دعا را پیدا کرده ولی دیر پیدا کرده!! این بابا زرنگه ولی دیر اقدام کرده. گفته تظاهر و ریا می کنم ولی زندگی با عشق و حالی را خواهم داشت دقیقا مثل اشغالگران ایران و بچه هاشون ولی دیر اقدام کرده الان قبر خودش را کند با این پاچه خواری بی موقع اش
  3
  57
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  مگه نمیگید در اروپا و آمریکا freedom of speech هست پس چرا به این دانشجو بنده خدا گیر دادید. عشقش کشیده بگه قاسم سلیمانی
  72
  7
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  شیر مرد کازرون - لندن، انگلستان

  داخل همون روستای خودت می موندی و پهن گاو و گوسفند می خوردی برات بهتر بود کثافت ... مال. خر اگر لقمان شود آخر خر است
  2
  23
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان

  یک انسان بی شخصیت نون به نرخ روز خور.
  2
  22
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  موضوع این هست که اگر یکی تو ایران پایانماشو به فریدون فرخزاد یا شاهپور بختیار تقدیم می‌کرد زنده بود که توضیح بده چرا تقدیم کرده؟
  1
  26
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ekman - شیراز، ایران

  این انگل تو اروپا چه غلطی میکنه!!!دیپورتش کنند که بر گرده .
  2
  26
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این بابا مقطع دکتری در رشته شیمی مواد هست، حاج کتلت هم کرمانی و خوراکش مواد!! هم رشته بودن خوب. 😀
  1
  23
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران

  🤢 🤮 اه اه
  0
  23
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.