سرقت و تخریب آجرنوشته‌های «چغازنبیل»، نخستین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو

رادیو فرانسه: یک خبرنگار و فعال حوزه میراث فرهنگی خوزستان، گزارش سرقت و تخریب آجرنوشته‌های باستانی چغازنبیل را تایید کرد. چغازنبیل نیایشگاهی با قدمت بیش از سه هزار سال پیش، نخستین اثر تاریخی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مجتبی گهستونی، خبرنگار و فعال میراث‌فرهنگی خوزستان، با اشاره به «تخریب بخش‌هایی از آجرها و کتیبه‌های باستانی چغازنبیل»، گزارش داد:  در بازدید از چغازنبیل، شاهد تخریب بخش‌هایی از این بنای باستانی و سرقت برخی از آجرها و کتیبه‌های باستانی آن بوده است، و پس از پیگیری موضوع با توجیه‌هایی از سوی مسئولان مواجه شده است.

این خبرنگار حوزه میراث فرهنگی در گزارش خود نوشته است:
 
نیایشگاه چغازنبیل نخستین اثر ثبت جهانی ایران در یونسکو دردهای متعددی در پیکره خود دارد و هربار این زخم‌ها تازه‌تر می‌شود.
 
چندی پیش در بازدید از زیگورات چغارنبیل شاهد تخریب بخش‌هایی از آجرها و کتیبه‌های باستانی به جای مانده از دوران ایلامی (قرن ۱۳ پیش از میلاد) در این بنا شدم و به دنبال آن موضوع را پیگیری و هربار با توجیه و جواب‌هایی مواجه می‌شدم.
 
اما وقعیت این بود که از روزهای قبل از بازدید من، بخش‌هایی از آجرها و کتیبه‌های باستانی به یادگار مانده از دوران کهن سرقت و تخریب شده بودند.

این فعال حوزه میراث فرهنگی، با بیان اینکه «این نخستین بار نیست که چغازنبیل با تهاجم افراد مغرض و قاچاقچی مواجه می‌شود»، این پرسش را مطرح کرده است که «چرا یگان حفاظت (ضابط قضایی) و نیروی انتظامی در این محوطه مستقر نمی‌شود؟».

این خبرنگار حوزه میراث فرهنگی، با این توضیح که این بنای تاریخی «توسط کارگرهای نگهبان و بدون داشتن لباس فرم، ابزار کاربردی حفاظتی و خودرو اداره می‌شود»، تاکید کرد: «بطور قطع، حفاظت از این محوطه با این همه گستردگی که دور از محدوده شهری است با دو یا سه نفر امکان‌پذیر نیست».

این نخستین بار نیست که عدم توجه به نیایشگاه چغازنبیل رسانه‌ای شده است. در آبان ۱۳۹۹، ساخت کارخانه قند در حریم چغازنبیل بعنوان تعرض به حریم این بنای تاریخی در رسانه‌ها گزارش شد که واکنش وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وقت، مبنی بر لزوم جلوگیری از اجرا این پروژه را به همراه داشت. موضوعی که در تهدید احتمال خروج چغازنبیل از فهرست یونسکو قرار داشت.

چغازنبیل نیایشگاهی با قدمت بیش از سه هزار سال، نخستین اثر تاریخی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۷۹ میلادی ثبت شده است. «زیگورات دوراونتاش» که با نام چغازنبیل شناخته می‌شود، از حدود سال ۱۲۵۰ پیش از میلاد در ایلام ساخته شد.
+13
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.