دلار ۶۰ هزار تومانی نتیجه تحریم‌ بانک‌های سپاه پاسداران در عراق است

 قیمت دلار در بازار ارز ایران به شصت هزار تومان رسیدرادیو فرانسه: ارزش دلار در بازار ایران امروز به شصت هزار تومان رسید. در روزهای گذشته هجوم مردم به صرافی‌ها برای خریدن دلار آمریکا که بیش از پیش نادر می‌شود افزایش یافت. مرکز آمار ایران که بعضاً به آمارسازی متهم است نرخ تورم در این کشور را بیش از ۵۳ درصد اعلام کرده است.

همزمان با رکورد تاریخی ارزش دلار در بازار ارز ایران، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، مهدی غضنفری، اعلام کرد که این صندوق آماده است که در میادین نفتی کشور سرمایه‌گذاری کند و اطمینان دارد که این اقدام به کنترل قیمت ارز کمک می‌کند.

مهدی غضنفری موجودی این صندوق را در دوازده سال گذشته ۱۷۵ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود که حدود صد میلیارد دلار از این موجودی تاکنون برداشت شده است.

در بهمن ماه گذشته رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت که سالانه ده میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج می‌شود. روزنامه فرانسوی فیگارو نیز در ژانویه گذشته با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه پانزده بانک وابسته به سپاه پاسداران در عراق پیش بینی کرده بود که این تصمیم به کمبود دلار در بازار ایران و به تبع سقوط هر چه بیشتر ارزش ریال منجر خواهد شد.

فیگارو تصریح کرده بود که هدف آمریکا از این تحریم‌ها تشدید فشارها بر سپاه پاسداران و سنگین کردن هزینه عملیات و اقدام‌های آن در سوریه و لبنان است. دلارهایی که سپاه پاسداران از طریق بانک های خود در عراق به ایران منتقل می‌کرد در عین حال نیاز بازار ارز و صرافی‌های این کشور را تأمین می‌نمود. به همین خاطر، توقف این روند سقوط پیوسته ارزش ریال در مقابل دلار را در پی داشته است.
+77
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  12 بانک متعلق به سازمان تروریستی سپاه در عراق بسته شد و بقیه بانک های خصوصی و حتی بانک مرکزی عراق با این سازمان تروریستی سپاه همکاری می کرد بانک های خصوصی بسته شد و کار اینها پولشویی و دزدیدن ارز عراق و ارسال به ایران و حمایت مالی از تمام سازمانهای تروریستی و روسیه سوریه کره شمالی حزب الله فلسطین بوکوحرام آفریقا حمایت مالی توسط سازمان تروریستی سپاه و با پول ملت عراق بعلاوه سرقت اموال عراق دلارهای جعلی درعراق پخش می کردند تا دلارهای اصلی را جمع کنند و الان دینار جعلی به عراق می فرستند و دینار اصلی را جمع می کنندو دینار عراق را انبار می کنند فایده نداره و بلطف خدا امریکا می دانست تنها روزنه امید و تنفس اقتصاد ایران عراق است ولی الان بریده شد.
  3
  23
  دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.