اعتراف معاون وزیر بهداشت به عمدی بودن مسمومیت‌ های دانش‌آموزان قم

ایران اینترنشنال: با ادامه مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در شهرهایی از جمله قم و بروجرد، یونس پناهی، معاون وزیر بهداشت با «عمدی» خواندن این مسمومیت‌ها با ترکیبات شیمیایی در قم گفت: «مشخص شد افرادی دوست داشتند که تمامی مدارس، به خصوص مدارس دخترانه تعطیل شوند.»

معاون وزیر بهداشت روز یکشنبه هفتم اسفند در این زمینه گفت: «مسمومیت دانش‌آموزان مدارس قمی ناشی از ترکیبات شیمیایی در دسترس بود و از این رو عفونی و قابل انتقال به دیگران نیست.»

او افزود: «تاکنون مشخص شده ترکیبات مواد شیمیایی جنگی نیست و دانش‌آموزان مسموم‌شده نیاز به درمان تهاجمی ندارند و درصد زیادی از عوامل شیمیایی دخیل در این مسمومیت پیشگیرانه است.»

همایون سامه نجف آبادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در گفت‌وگو با سایت دیده‌بان ایران تایید کرد که مسمومیت‌های دانش‌آموزان دختر در مدارس قم و بروجرد عمدی است.

علیرضا منادی، رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با «شرق» عمدی بودن مسمومیت دانش‌آموزان را تایید کرد و گفت نهادهای امنیتی با حساسیت بیشتری در حال پیگیری موضوع و شناسایی عوامل دخیل در ماجرا هستند.

او با نسبت دادن ایجاد این مسمومیت‌ها به «دشمنان»، به خبرگزاری تسنیم گفت: «با توجه به اینکه وزیر اطلاعات نیز اخیرا عنوان کرده است که این وزارتخانه تحقیقاتی درباره مسمومیت دانش‌آموزان آغاز کرده در صورت نیاز از وزیر اطلاعات نیز برای بیان توضیحات دعوت خواهیم کرد.»

این اظهارات در حالی است که پیشتر یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، با «شایعه» دانستن گزارش‌ها درباره مسمومیت دختران دانش‌آموز، این ادعا را مطرح کرد که دانش‌آموزان منتقل شده به بیمارستان دارای «بیماری‌های زمینه‌ای» بودند.

نوری روز ۲۶ بهمن پس از جلسه هیات دولت ابراهیم رئیسی در واکنش به انتشار گزارش‌ها و تصاویر متعدد از مسمومیت دانش‌آموزان دختر در شهر قم، صحت این گزارش‌ها را انکار کرد و آنها را «شایعه» خواند.

او به خبرنگاران گفت: «تا الان هیچ آلودگی میکروبی کشف نشده و هیج عارضه ماندگاری در دانش آموزان مسموم یا کسانی که احساس مسمومیت داشتند وجود ندارد.»

با این حال روز یکشنبه هفتم اسفند، مجید منعمی، معاون استاندار لرستان اعلام کرد ۵۰ دانش‌آموز شهرستان بروجرد در دبیرستان ‌دخترانه ۱۵ خرداد مسموم شدند.

پیش از این هم بیش از ۴۰ دانش‌آموز مدرسه دخترانه احمدیه این شهرستان مسموم شده بودند.

همچنین روز شنبه، رسانه‌های ایران از مسمومیت دوباره دانش‌آموزان در دبیرستان دخترانه احمدیه بروجرد خبر دادند.

این‌بار ۴۴ دانش‌آموز دچار مسمومیت شدند و این سومین‌باری است که در هفته گذشته دانش‌آموزان در این مدرسه دچار حادثه می‌شوند.

در ماه‌های اخیر روند مسمومیت مشکوک دانش‌آموزان که از مدارس قم آغاز شد همچنان ادامه داشته است.

ویدیوها و گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌داد که روز ۲۵ بهمن خانواده‌های زیادی از دانش‌آموزان مسموم شده در قم مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و ضمن درخواست برای تامین امنیت مدارس، شعارهایی علیه مقام‌های حکومتی سر دادند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، تجمع‌کنندگان شعارهایی چون «مرگ بر فرماندار»، «‌امنیت مدارس تامین باید گردد»، «مدرسه‌های ناامن نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» و «‌بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

با وجود دستور دادستان کل کشور برای پیگیری این مسمومیت‌ها و تاکید بر «احتمال عمدی بودن» آنها، هنوز هیچ فرد یا گروهی در این رابطه شناسایی و بازداشت نشده است.
+56
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بر پدران و مادر اون افراد بی شرف و حرو...ده لعنت که اینکارو کردند و بذات کثیف و مُشمئز کننده اون بالا دستی های جنایتکار ، وحشی صد لعنت که به این بی ناموسها چراغ سبز این جنایات رو میدهند !
  0
  29
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  قبلا گفته بودم داشتید آزمایش انجام میدادید اما شما خودتان وارد نیستید . حال بیا و راستش را بگو برای کدام کشور تحقیقات و آزمایشات انجام می شد ؟ چین یا روسیه ؟ چقدر گرفتید پیشکش
  1
  22
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  وظعیت جوری شده که رژیم تمام سعی خودش و می‌کنه که رژیم عوض شه، ولی مردم همکاری لازم رو نشون نمیدن.
  2
  27
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد

  به نظرِ " وحوش اسلامی " داعشیانِ ایران اصلا چه معنی داره دخترها درس بخونن مدرسه برن ، همون جا تو خونه هستن آبگوشت میپزن . در ده سالگی هم " تکلیف " میشن ، خاک بر سرشان .
  0
  25
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  رژیم اشغالگر ایران با تمام خباثتش داره میگه دیگه بسه ما دیگه جا نداریم برای خوردن بیشتر، جمع بشید بیاید مارو بیاندازید بیرون، اما مردم فعلا زیاد عجله ای ندارن و مشغول استخاره هستن.....😠😤🤬😡
  2
  22
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  ربطی به آزمایش نداره عزیز جان حرف بی معنی هم‌نباید زد.این کار فقط در مدارس دخترانه انجام شده و احتمالا توسط یک جریان افراطی تر سپاه وابسته به الم‌هدی برای ایجاد وحشت و جلوگیری از تحصیل دخترها مشابه رفتار طالبان با دانش آموزان دختر و نیز برای انتقام از عکسهای بی حجاب دختران دانش آموز و تصاویر توهینشان به خامنه ای. برای آزمایش! سم و سلاح شیمیایی خیلی راه های مخفی و ساده تری وجود داره و چین و روس هم برای اینکارها نیازی به ایران ندارند.اینقدر ساده لوحانه و عامیانه فکر نکنید.
  0
  14
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  با سپاس . جلوگیری از تحصیل دخترها بعد از ۴۴ سال ؟ یعنی پسگرایی تازه شروع شده ؟ فعلا خودشان قبول کردن تا ببینیم نتیجه تحقیق به کجا میرسد هر چندماست هیچوقت نمیگ ماستش ترشه . در هر صورت ننگ بر مکاران روزگار
  0
  0
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان
  تا اخوند کفن نشود ،این وطن وطن نشود.
  0
  0
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.