پولشویی قدس سپاه: تصاحب میلیون ها دلار در معاملات صوری به نام «مقاومت» و «عمق استراتژیک»

ایران اینترنشنال: ایران‌اینترنشنال به اطلاعاتی اختصاصی درباره شبکه پولشویی نیروی قدس سپاه دست یافته که نشان می‌دهد مجموعه‌ای از شرکت‌های وابسته به فرماندهان سپاه در ایران با استفاده از معاملات صور‌ی، میلیون‌ها دلار پول را به نام «مقاومت» و «عمق استراتژیک»، تصاحب می‌کنند.
به گزارش مجتبا پورمحسن، گزارشگر ایران‌اینترنشنال، این اطلاعات نشان می‌دهد شبکه پولشویی نیروی قدس سپاه با کمک سفارت جمهوری اسلامی در بغداد، طلب ایران از عراق بابت صادرات انرژی را به جای واریز به خزانه کشور، برای سپاه ترانزیت می‌کند.

طبق این اسناد، فرماندهان نیروی قدس سپاه مجموعه‌ای از شرکت‌های عمرانی صوری را در ایران و عراق راه‌اندازی کرده‌اند که هدف اصلی آنها پولشویی و حمایت مالی از تروریسم است.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، شبکه پولشویی نیروی قدس زیر نظر حامد عبداللهی، فرمانده واحد ۴۰۰ سپاه پاسداران که عملیات تروریستی خارج کشور را هدایت می‌کند، اداره می‌شود و خویشاوندان عبداللهی و محمود حسنی‌زاده، عضو قدیمی نیروی قدس، نیز در این روند با او همکاری می‌کنند.

طبق این اطلاعات، شرکت ایلیا تجارت ایده‌آل در ایران یکی از شرکت‌های صوری شبکه پولشویی سپاه است که مصطفی عبداللهی، از فرماندهان سپاه، رییس هیات مدیره آن، مسعود بشیرپور، نایب رییس هیات مدیره و محمود حسنی‌زاده و مصطفی امیرسرداری گودرزی، از اعضای نیروی قدس، بازرسان آن هستند.

در همین حال، مسعود بشیرپور که نایب رییس هیات مدیره ایلیا تجارت ایده‌آل است، همزمان ریاست هیات مدیره شرکتی دیگر به نام شرکت بازرگانی بین‌المللی زرین مدرن آسیا را نیز به عهده دارد. سعید نجف‌پور چکوسری نیز عضو هیات مدیره این شرکت است.

این در حالی است که دولت آمریکا در اردیبهشت ۹۷ سعید نجف‌پور چکوسری و شرکتش، جهان ارس کیش، را تحریم کرد. جهان ارس کیش یک شرکت پوششی سپاه پاسداران بود که در ازای صادرات نفت ایران، ارز در اختیار سپاه قرار می‌داد.

نجف‌پور چکوسری همچنین از سهامداران شرکت آینده‌سازان نفت‌وگاز خلیج فارس است که این شرکت از صاحبان مجتمع پتروشیمی راضی به شمار می‌آید.

از سوی دیگر، فردی به نام حسن رحیمی که به مدت دو سال مدیر عامل شرکت بازرگانی بین‌المللی زرین مدرن آسیا بوده، به مدت دو سال نیز مدیر عامل موسسه «محسنین انصار الرسول» بوده که در پوشش حمایت و اشتغال‌زایی برای شبه‌نظامیون فاطمیون، شیعیان افغانستانی نیروی قدس در جنگ سوریه، فعالیت می‌کند.

طبق اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، موسسه «محسنین انصار الرسول» به پولشویی برای نیروی قدس سپاه مشغول است.

رضا موسوی‌فر، عضو هیات مدیره و خزانه‌دار این موسسه نیز، که آگهی‌هایش را روزنامه کیهان وابسته به علی خامنه‌ای منتشر می‌کند، از فرودین ماه ۱۳۹۹ به دلیل تامین مالی نیروی قدس تحت تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

در همین حال، مصطفی عبداللهی و مسعود بشیرپور نیز در هیات مدیره این شرکت نیز حضور دارند.

همچنین حسن رحیمی در شرکت پردیس آتیه دانش نیز عضو هیات رییسه است و نایب رییس هیات مدیره آن هم، محمدعلی عبداللهی، فرزند حامد عبداللهی، فرمانده واحد ۴۰۰ سپاه پاسداران، است.

از سوی دیگر، در اسناد شرکت بازرگانی بین‌المللی زرین مدرن آسیا نام محمد حسن خدایی به عنوان بازرس ارشد ثبت شده است. خدایی پیشتر عضو هیات مدیره «شرکت تعاونی ارزی خدمتی و شرکا» بود که به دلیل همکاری با شرکت‌های سوری سپاه تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

طبق اسناد رسیده به ایران‌اینترنشنال، شرکت سپهرتاج البرز از دیگر شرکت‌های پوششی نیروی قدس است که تحت تحریم‌های آمریکا است و محمود حسنی‌زاده، از اعضای قدیمی نیروی قدس، به عنوان سهامدار و عضو هیات مدیره در آن حضور دارد. مهدی قاسم‌زاده، دیگر عضو نیروی قدس سپاه، نیز از دیگر اعضای هیات مدیره سپهرتاج البرز است.

طبق اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، دو شرکت عراقی و ایرانی-عراقی دیگر نیز در شبکه پولشویی نیروی قدس فعالیت دارند.

آمریکا دو سال پیش شرکت دریانوردی عراقی الخمائل و مدیرانش را به اتهام همکاری با سپاه برای انتقال ارز تحریم کرد. فردی به نام ولی قلی‌زاده، وابسته به سپاه، که تحت تحریم آمریکا است، با الخمائل همکاری می‌کند و در همین حال نایب رییس شرکت متاجر نوین مدائن است.

یکی از اعضای هیات مدیره متاجر نوین مدائن، علی صبوری نژاد است که تحت نام «مهندس مرتضی» فعالیت می‌کند. «مهندس مرتضی» که در شرکت الخمائل در امور مالی فعال است، از طرف نیروی قدس برای ورود محموله‌های ایران به بنادر عراق اجازه ورود تهیه می‌کند.

با وجود تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های نوین مدائن و الخمائل هنوز فعالیت‌های خود را متوقف نکرده‌اند.
+63
رأی دهید
-5

  • قدیمی ترین ها
  • جدیدترین ها
  • بهترین ها
  • بدترین ها
  • دیدگاه خوانندگان
    ۲۳
    فاطی کماندو - قرچک، ایران

    پول شویی جمهوری کثیف آخوندی فقط از این طریق نیست بیشتر این مغازه های ایرانی تو خارج ایران ساتلیتهای پول شویی آخوندها هستند. اگر هم دقت کنید می‌بینید که مثل قارچ هم دارن اینطرف و اونطرف اروپا و آمریکا هم سبز میشن. من خودم پارسال که برای دیدن یکی از بستگان نزدیکم آمده بودم خارج رفتیم تو یکی از این مغازه ها والا چیز های تو اون مغازه پیدا می شد خیلیا تو ایران خوابشو می بینن حالا شما پیش خودتون حساب کنید. اولا آیا آدمی که تهش به آخوندا وصل نباشه میتونه این اجناس رو بفرسه خارج؟ دوما پولی که از فروش این اجناس بدست میاد فکر کردین میرسه دست کارگرها و تولیدکنندگان؟ واسه چی کارخانه ها حقوق کارمندان و کارگران رو ندارن بدن و همشون تو نهایت بدبختی زندگی می‌کنند خوب دیگه پیدا کنید پرتقال فروش رو. شما خارج نشین ها اگر این اجناس رو نخرین یکی دیگه از دستهای اختاپوس کثیف جمهوری اسلامی آخوندها قطع میشه و پول این اجناس گلوله نمیشه بخوره تو سینه و چشمه بچه‌ها ی بی گناه مردم.
    1
    24
    یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    نظر شما چیست؟
    جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.