وعده وزیر مهاجرات کانادا برای اعطای اقامت دائم به فعالان حقوق بشر در خطر در ایران

ایران اینترنشنال: شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال از تصمیم کشورش برای بررسی راه‌هایی برای ارائه اقامت دائم به افرادی در ایران خبر داد که به دلیل دفاع از حقوق بشر تحت آزار و خطر قرار دارند.

وزیر مهاجرت کانادا به مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گفت: در همین راستا در حال ایجاد تغییرات در یکی از برنامه‌های مهاجرتی هستیم تا مدافعان حقوق بشر تحت خطر در ایران را نیز شامل شود.

فریزر با اشاره به تصمیم جدید دولت کانادا برای حمایت از مردم ایران گفت: ایرانیانی که در کانادا ویزا و مدرک اقامت موقت دارند، می‌توانند از اول ماه مارس برای تمدید اقامت خود برای مدتی دو ساله، تقاضای خود را ارائه کنند.

وزیر مهاجرت کانادا در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران‌اینترنشنال مبنی براینکه آیا کانادا به معترضان ایرانی که در جریان خیزش انقلابی به ترکیه پناهنده شده‌اند، ویزا می‌دهد گفت: در ترکیه چالش‌هایی از جمله زلزله اخیر و روال اداری این کشور وجود دارد که در کنترل کانادا نیست، اما اتاوا در مراحل آینده راه‌های حمایت از ایرانیان آسیب‌پذیر در کشورهای ثالث، از جمله در ترکیه را بررسی خواهد کرد.

شان فریزر در پاسخ به پرسشی درباره بودجه ۷۶ میلیون دلاری دولت کانادا برای شناسایی و اخراج عوامل جمهوری اسلامی در کانادا گفت: اقدامات در این زمینه در حال انجام است و پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا مسئول انجام این کار شده است.

وزیر مهاجرت کانادا با تاکید بر اینکه دولت کانادا به صدای مردم ایران گوش می‌دهد و قصد دارد حمایت‌های بیشتری را از ایرانیان آسیب‌پذیر انجام دهد، خطاب به مردم ایران به زبان فارسی گفت: «زن، زندگی، آزادی»

دولت کانادا این هفته در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به خیزش سراسری ایران و ادامه نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران، شرایط تمدید حضور شهروندان ایرانی را که با ویزا و اقامت موقت در این کشور هستند، تسهیل می‌کند و بررسی تقاضاهای آنها را برای تمدید حضورشان در کانادا در اولویت قرار می‌دهد.

دولت کانادا همچنین برای آن دسته از شهروندان و دارندگان اقامت دائم این کشور که در ایران هستند و می‌خواهند این کشور را ترک کنند، برخی هزینه‌های مربوط به گذرنامه و کارت اقامت دائم را لغو می‌کند.

جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا، گفت: «از اول ماه مارس ما بعضی از هزینه‌های ایرانیانی که در کانادا زندگی می‌کنند را برمی‌داریم و فرآیند تمدید ویزای آنها را ساده‌تر خواهیم کرد. همچنین اگر بخواهند اقامت‌شان را از موقت به دائمی تغییر دهند، این کار را برایشان تسهیل خواهیم کرد.»

از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، کانادا چند دور تحریم‌های حقوق بشری علیه حکومت ایران اعمال کرده که از آن جمله می‌توان به جلوگیری از ورود ۱۰ هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی به این کشور اشاره کرد.

در هشتم آبان نیز جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به عنوان اولین رهبر غربی از احتمال تغییر رژیم در ایران سخن گفت و تاکید کرد کشورش دیگر برای وابستگان به «رژیم هولناک» ایران جای امنی نخواهد بود.

با این حال، دولت کانادا به دلیل پرهیز از قرار دادن کل سپاه پاسداران در فهرست تروریسم و عدم اقدام کافی برای مقابله با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی در این کشور، با انتقادهای گسترده‌ای مواجه بوده است.

پیشتر پیر پولی‌یو، رهبر اپوزیسیون در پارلمان کانادا، به ایران‌اینترنشنال گفت: نخست‌وزیر کانادا به موجب قانون این قدرت را دارد که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و ما از او می‌خواهیم این کار را انجام دهد.
+44
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یکَمی دیگه پایه های رژیم سست تر و لرزان تر بشه ، جانیان و فاسدان کمتر شناخته شده رژیم ، هم میرن کانادا و خودشون رو فعال در خطر حقوق بشر معرفی میکنن و کانادا میشه یکدست حیات خلوت و پناهگاه جنایتکاران و غارتگران رژیم مذهبی اهریمنی ایران !!
  2
  25
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  اینکه جان این عزیزان در خطره و رژیم خونخوار هر کاری برای ماندن میکنه درست ولی جالبه هرگاه یه شورش یا اعتراض بزرگی علیه رژیم رخ میده انگلیسها و تخم ه تتره شون دست بکار میشن و با زبان انساندوستی به نوعی بداد رژیم میرسن ۰ دولت کانادا اگه راست میگه چرا پس از بیش از سه سال هنوز پرونده هواپیما رو فریز کرده و در راستای احقاق حقوق شهروندان بی گناهی که قربانی بقای همین رژیم شدند هیچ کاری جز زر مفت نمیکنه و چشم بازماندگانشون هنوز به دولت کاناداست۰ حالا هم بدون شک به یاری رژیم اومدن که هم رنگ انساندوستی بهش بدن و هم رژیم از شر اینها آسوده کنن و گرنه تمامی این فعالان سر جمع به صد نفر نمیرسه ن و در صورتیکه هشتاد میلیون ایرانی با زجر و بدبختی روزگار میگذرانند
  2
  13
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  خاوری رو بفرست توله‌های نظام رو دیپورت کن پولها رو بلوکه کن نمیخواد تا آخر تاریخ کره زمین اقامت بدی دلقک. پشت گوشای ما مخملیه؟ سالی چندتا ویزا میخوای بدی سالی چقدر پول اونجا واریز میشه؟ فقط در یک سال و نیم ۷۰ میلیارد دلار سرمایه ایرانیها به کانادا سرازیر شده (آمار رسمی دولته غیر رسمیش الله اعلم). کدوم بدبختی تو ایران بعد ۴۴ سال همچین پولهایی مفتی داره که بتونه از مرز رد کنه هرچی کارخانه دار و کارآفرین بود که کارش به ورشکستگی و دیوانگی و سکته قلبی رسید (یکی از دوستای خودم ۱۰ سال پروژه مخابراتی بردن جلو نزدیک بهره برداری دوتا جوجه ریشو دانش بنیان خفتشون کردن کارو خوردن مردک بدبخت بیمار روحی شد). کاش میشد اینجا کلمات قصار فارسی به کانادا نوشت. مردم دشمن ما رژیم ایران و اینهان با آوردن دخل ملاها دست اینها هم خالی میشه خیلی از همین متخصصان ایرانی بخاطر اختلاف دلار برای کسب و کار به ایران بر میگردند ایران ۸۵ میلیونه حتی با فساد هم تو یک فضای بازتر پول ازش در میاد کلاه این نامردا بی پشم میمونه.
  2
  17
  یکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.