هشدار سلامت؛ رابطه بیکن و سوسیس با دیابت نوع ۲

این نخستین بار است که نقش افزودنی‌های مواد غذایی در دیابت نوع ۲ در انسان بررسی شده استایندیپندنت فارسی: نگهدارنده‌های مواد غذایی که به سوسیس و بیکن رنگ صورتی ویژه و طعم متمایز می‌دهند، می‌توانند باعث دیابت نوع ۲ شوند.

بر اساس مطالعه‌ای جدید، افزودنی‌هایی موسوم به نیتریت، خطر ابتلا به این بیماری سوخت‌و‌سازی را افزایش می‌دهند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در این مواد نگهدارنده، به طور طبیعی در آب و خاک وجود دارند و در برخی مواد غذایی برای افزایش عمر انباری آن‌ها استفاده می‌شوند.

دکتر برنارد سرو، نویسنده اصلی این مطالعه، از دانشگاه سوربون پاریس نورد، گفت: «این نتایج شواهد جدیدی در زمینه بحث‌های جاری در مورد ضرورت کاهش استفاده صنایع غذایی از افزودنی‌های نیتریت در گوشت‌های فراوری‌شده به دست می‌دهد.

«می‌توانند از ضرورت تنظیم مقررات بهتر در مورد آلایندگی خاک توسط کودها حمایت کنند.»

«در عین حال، چندین مقام بهداشت عمومی در سراسر جهان به شهروندان توصیه کرده‌اند که مصرف غذاهای حاوی افزودنی‌های بحث برانگیز، از جمله نیتریت سدیم، را محدود کنند.»

نیتریت‌ها همچنین با تغذیه تومورها مرتبط دانسته شده‌اند که در سایر گوشت‌های پرورده و فراوری شده، از جمله ژامبون، خمیر گوشت و سالامی یافت می‌شوند.

این محصولات را با نمک‌های نیتریت یا نیترات عمل می‌آورند تا ظاهر و طعم تازه‌ای داشته باشند.

این نخستین بار است که نقش افزودنی‌های مواد غذایی در مختل کردن عملکرد سوخت‌وساز و دیابت نوع ۲ در انسان بررسی شده است.

این گروه داده‌های جمع‌آوری شده از ۱۰۴ هزار و ۱۶۸ فرد بالای ۱۴ سال را در فرانسه که از سال ۲۰۰۹  تحت بررسی بوده‌اند، به‌کار گرفت.

طبق یافته‌های محققان، افرادی که در مجموع نیتریت بیشتری مصرف می‌کنند - به ویژه از طریق افزودنی‌های مواد غذایی- در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

این شرکت‌کنندگان داوطلبانه ثبت‌نام کردند و سابقه پزشکی، اطلاعات اجتماعی جمعیت‌نگاشتی، رژیم غذایی، سبک زندگی و تازه‌ترین وضعیت سلامتشان را گزارش دادند.

محققان از اطلاعات مفصل در معرض نیتریت/نیترات بودن، برگرفته از چندین پایگاه داده و منبع، استفاده کردند و سپس برای تجزیه‌و‌تحلیل این اطلاعات و پیامدهای آن برای سلامت، مدل‌هایی آماری تنظیم کردند.

دکتر سرو افزود: «این نخستین مطالعه منسجم در مقیاس بزرگ است که ارتباط مستقیمی بین نیتریت‌های نشات‌گرفته از مواد افزودنی و خطر دیابت نوع ۲ نشان می‌دهد.»

«این همچنین ارتباط مطرح‌شده قبلی بین کل نیتریت‌های رژیم غذایی را با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ تایید می‌کند.»

حدود پنج میلیون نفر در بریتانیا به دیابت دچارند - که ۹۰ درصد از موارد نوع ۲ آن، ناشی از سبک زندگی ناسالم است.

یافته‌های این مطالعه در مجله پزشکی پلوس (Plos Medicine) منتشر شد.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.