قیمت مسکن در برخی مناطق شمال شهر تهران متری بیش از یک میلیارد تومان است

رادیو فردا: بر اساس آگهی‌هایی که در فضای مجازی از قیمت مسکن در شمال تهران منتشر شده، در برخی از مناطق قیمت مسکن به بیش از متری یک میلیارد تومان رسیده است.

در همین زمینه گزارش وب‌سایت خبرآنلاین که روز جمعه، پنج اسفند، منتشر شد حکایت از آن دارد که بهای رهن کامل یک خانه ۲۰۰ متری در محله الهیه تهران به چهار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین در شبکه‌های اجتماعی تصویر آگهی خانه‌ای ۴۷۰ متری در محله زعفرانیه تهران منتشر شده با قیمت ۶۵۰ میلیارد تومان، یعنی متری بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان.

برخی کارشناسان دلیل این اتفاق را بی‌ارزش شدن ریال و تلاش مردم برای تبدیل سرمایه‌های خود به مسکن عنوان کرده‌اند.

یک خبرنگار اقتصادی در توییتر نوشت: «برای اولین بار در تاریخ خریداران [زمین] «بیش از ده برابر فروشندگان هستند. با این شرایط اقتصادی همه به دنبال تبدیل ریال خود به هر کالای دیگری هستند. با اجرایی نشدن هیچ کدام از سیاست‌ها اعم از نظارت بر میزان اجاره‌بها و مالیات خانه‌های خالی، خیال سوداگران راحت است.»
گزارش خبر آنلاین نشان می‌دهد که بهای رهن خانه ۱۸۰ متری در درکه تهران، سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، رهن خانه ۴۰۰ متری در منطقه الهیه ۱۰ میلیارد تومان، رهن خانه ۱۶۰ متری در منطقه ولنجک دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و رهن خانه ۲۵۵ متری در نیاوران به چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.

افزایش شدید قیمت مسکن در تهران سبب شده است تا قیمت اجاره و رهن خانه هم افزایش یابد.

هم اکنون به دلیل کاهش شدید ارزش ریال بسیاری از مردم سعی دارند با سرمایه‌گذاری در برخی بازار‌ها از جمله مسکن مانع سقوط ارزش دارایی‌های خود شوند.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، قیمت مسکن در کشور طی دی‌ماه امسال در مقایسه با دی‌ماه سال گذشته ۳۹.۵ درصد افزایش یافته و در ۱۲ ماه منتهی به دی‌ماه امسال نیز میزان افزایش قیمت مسکن ۳۳.۷ درصد بوده است.

حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران، گفته است: «مشکل اساسی کاهش عرضه در برابر تقاضای بالای مسکن است و به دنبال رکود طولانی با وارد شدن سرمایه‌ها به بازاری که عرضه در آن به اندازه کافی نیست باز هم باید با پدیده افزایش نرخ تورم مواجه شویم.»

برخی کارشناسان معتقدند، این افزایش قیمت چه در بخش خرید، چه در بخش اجاره تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ضمن افزایش قیمت‌ها، معاملات نیز با رشد همراه باشد.

دولت ایران قول‌هایی در رابطه با ساخت واحدهای مسکونی داده است، اما تا کنون این وعده‌ها عملی نشده و کارشناسان با دیده تردید به این وعده‌ها نگاه می‌کنند.
+6
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.