ویدیوها از ناآرامی های زاهدان / مولوی عبدالحمید: اگر نمی توانید کشور را اداره کنید، کنار بروید

گزارش‌های متعدد از شهر زاهدان حاکی از جو ناآرام در اطراف مسجد مکی، محل برگزاری نماز جمعه این شهر دارد و اختلال در اینترنت نیز گزارش شده است.

حساب توییتری حال وش که در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کند با انتشار ویدیویی نوشته است که «نیروهای سپاه» پاسداران قصد ورود به داخل مصلی مسجد مکی را داشته‌اند که با «ممانعت انتظامات» روبرو شده‌اند.

یک کانال تلگرامی هم نوشته است: «نیروهای نظامی اقدام به محاصره مسجد مکی کرده که این اقدام باعث نگرانی نمازگزاران و انتظامات شده است.»

گزارش‌های دیگر همچنین حاکی از بازداشت شهروندان در اطراف مسجد مکی توسط نیروهای امنیتی است، حال‌وش هم این خبر را تایید کرده است.

صفحه اینستاگرام مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان از اینکه به دلیل قطع اینترنت سخنرانی او مثل هفته‌های گذشته به صورت زنده پخش نمی‌شود، عذرخواهی کرده است.

در هفته های گذشته سخنرانی مولوی عبدالحمید به صورت زنده در اینستاگرام و اکانت یوتیوب او پخش می‌شد.

در فایل صوتی منتشر شده از نمازجمعه امروز زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی گفت: «سیاست‌های داخلی اشکال داشته و همین منجر به اعتراضات مردم شده است».

او با اشاره به سخنانی از آیت‌الله خمینی خطاب به حاکمان جمهوری اسلامی گفت که «حرف مردم را گوش کنید، حرف دلسوزان، مخالفان و منتقدان را گوش کنید، و اگر نمی‌توانید کشور را به خوبی اداره کنید، اجازه بدهید کسان دیگری بیایند و مشکلات را حل کنند و این سخن بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است و سخن من نیست».
به گفته وی مقامات جمهوری اسلامی زمانی که امکان انجام کاری را ندارند «متاسفانه کناره‌گیری و کنار رفتن را بلد نیستند».

مولوی عبدالحمید گفت که «مملکت با بحران جدی روبرو شده و خروج از آن فکر اساسی می‌خواهد».

وی همچنین از تورم و گرانی «کمرشکن» و قیمت دلار انتقاد کرده و گفت با این وضعیت «تمام ثروت و دارایی‌های مردم از بین رفته است».

آقای اسماعیل‌زهی سپس ‌پرسید که «چرا وضعیت اینطور شده است، چرا اقتصاد کشور غنی ایران اینگونه شده است» و پاسخ داد که این مسائل «ریشه در اقتصاد ندارد، بلکه ریشه در سیاست و سیاست‌ها دارد، وقتی سیاست‌ها تنظیم نیستند، چه سیاست داخلی و چه سیاست خارجی و با بسیاری از کشورها تنش داریم، نتیجه‌اش همین است.»

وی گفت: «بپذیرید که سیاست‌های شما اشتباه است، ما خیرخواه شما هستیم و دشمن نیستیم، دلمان برای مردم می‌سوزد که قدرت خرید نان و گوشت را ندارند».

مولوی عبدالحمید در بخش پایانی خطبه‌های نماز جمعه درباره محکومیت یک نفر در رابطه با جمعه خونین در زاهدان و انتقاد از اینکه خطا را به یک فرد نسبت دادند،‌ گفت که به این مساله قانع نیستند. او گفت که در حمله و تیراندازی به مردم مشخص بوده که «آمر» داشتند. او اضافه کرد که «عمل کنندگان هم خیلی بودند.»

مولوی عبدالحمید خواهان قصاص عامل شد و گفت که که انتظار داشتند که کسانی که مقصر هستند «در ملاعام به دارآویخته شوند.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی درباره جمعه ۸ مهرماه و تیراندازی به مردم پس از نماز جمعه گفت: «اینجا از ۴ محور به داخل مصلا و مقابل در مصلی تیراندازی کردند. نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته شدند، ۳۰۰ نفر مجروح شدند. ۸۰ نفر هنوز در بیمارستان هستند. به چشم‌های ۱۷ نفر شلیک شده و کور شدند. ۱۸ کودک کشته شده است.»

او گفت که مردم دنبال روشن شدن حقیقت هستند.

آقای عبدالحمید اظهارات یکی از مسئولان استان در هفته گذشته را که کشتار ۸ مهرماه در شهر زاهدان را «جنایت و ظلم» خوانده و گفته که مردم به ناحق کشته شدند و کشته شدگان شهید هستند را «مثبت تلقی کرد» اما گفت که کاش این مطالب زودتر عنوان شده بود.
پلاکاردی در نمازجمعه امروز زاهدانامام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی از سخنانش با تشریح قرائت‌های مختلف از اسلام سیاسی و سیاست اسلام گفت که «وقتی قرائت از سیاست اسلامی باشد به این معنی است که یک نفر نمی‌تواند از شریعت یک وجب تجاوز بکند».

وی گفت که «دین یک چیز سیاسی نیست و سیاست باید یکی از شعبه‌های دین باشد و دین خیلی شعبه‌های دیگر دارد».

آقای اسماعیل‌زهی در بخش دیگری گفت: «که قرائت‌های در هر حال مختلف است اما ما به این قرائت معتقدیم که سیاست باید در چارچوب دین و اسلام باشد» و بر همین اساس «قاضی و مقامات قضایی و مجلس و قوه مقننه، شورای نگهبان و همه باید در چارچوب دین و اسلام حرکت کند و اگر یک ذره در چارچوب شریعت حرکت نکند، قابل اجرا نیست».

وی با اشاره سخنان هفته گذشته خود گفت که این قرائت با «دموکراسی خیلی مشترکات دارد» و «معتقدیم که مردم حاکم را انتخاب می‌کنند و حاکم را خدا تعیین نمی‌کند و این در اختیار مردم است، مردم بر روی هر کسی که توافق کردند که این حاکم ما باشد، او حاکم خواهد بود».

مولوی عبدالحمید گفت: «در این قرائت وقتی کسی متهم است، بازجو نمی‌تواند به او زور بگوید و احترامش را خدشه‌دار کند و به او فشار بیاورد که اعتراف بکند».

به گفته وی قاضی در سیاست اسلامی «کاملا آزادی دارد» و «دستگاه قضایی باید استقلال داشته باشد و تابع کسی نباشد، و تنها تابع حق و عدالت باشد».

تصاویر منتشر شده پس از نمازجمعه حاکی از راهپیمایی مردم در خیابان‌های اطراف مسجد مکی است.

حساب توییتر ۱۵۰۰ تصویر هم نوشته است که «ضرب و شتم و بازداشت‌های گسترده در اطراف مسجد مکی» رخ داده و «تک‌تیراندازها در نقاط مختلف شهر» مستقر شده‌اند.

تصاویری از شهر زاهدان منتشر شده که حاکی از بازداشت تعدادی از مردم در حوالی مسجد مکی شهر زاهدان است.‌ در ویدئویی که مربوط به امروز جمعه ۵ اسفند است «نیروهای امنیتی یک فرد را مورد ضرب و شتم قرارداده و با خود می‌برند.»

گزارش‌هایی هم از حضور نیروهای امنیتی و نظامی در اطراف خیابان‌های مسجد الخلیل شهر خاش منتشر شده است.

مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه راسک در استان سیستان و بلوچستان و از علمای اهل سنت در ایران در واکنش به آنچه «محاصره مسجد مکی» زاهدان خوانده در حساب اینستاگرامش به مسئولان جمهوری اسلامی هشدار داد.

در متنی که از سوی دفتر او منتشر شده آمده:‌ «به حاکمیت هشدار می‌دهیم !! در صورت تداوم محاصره مسجد مکی (قلب تپنده اهل سنت ایران) و سرکوب شهروندان و نمازگزاران منتظر فتوای تاریخی باشند.»
پس از جمعه خونین زاهدان در ۸ مهر ۱۴۰۱، مسجد مکی هر جمعه شاهد حضور گسترده نمازگزاران معترض بوده است و مولوی عبدالحمید انتقادات فراوانی را از همین تریبون نسبت به مسئولان عالی‌رتبه ایران بیان کرده است.

هفته گذشته مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در نماز جمعه بار دیگر تاکید کرد که راه حل برون‌رفت از بحران کنونی در ایران، بررسی خواسته مردم در مورد نظام حکومتی است.

آقای اسماعیل‌زهی گفت راه حل این است که «تابع اکثریت باشیم و ببینیم که ملت امروز چه نظامی می‌خواهند، چه سیستمی می‌خواهند.»

مولوی عبدالحمید در نماز جمعه هفته گذشته زاهدان ضمن آن که «همه پرسی» و احترام به رای اکثریت مردم را بهترین راه برون رفت از وضع موجود دانست، تاکید کرد که « مردم هستند که سرنوشت خودشان را تعیین می‌کنند وحاکم را انتخاب می‌کنند».

وی در نمازجمعه‌های گذشته‌اش هم نسبت به صدور و اجرای احکام اعدام متعرضان انتقاد کرده و اعتراف‌هارا اجباری نامیده بود و خواستار آزادی هرچه سریعتر بازداشت شدگان شده بود.
 ورود نیروهای امنیتی به مسجد مکی زاهدان همزمان با یک جمعه اعتراضی دیگر
+75
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۹
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد
  پیش از اینکه بیشتر مجذوبِ " مولوی عبدالحمید " بشید با این شخص مصاحبه‌ای ترتیب بدین و از جمله این پرسش‌ها رو بکنید : در بارهِ استخر مختلط ، مایو دو تکه بیکینی ، بی‌دینی و خدا ناباوری ، مجازات‌هایِ وحشیانه در قرآن ، مشکلاتِ بهائی‌ها , حقوق زنان , و روابط جنسی پیش از ازدواج چی فکر میکنه . ازش سوال کنین چرا تو تظاهرت بلوچستان از خانومها زیاد خبری نیست که اونا هم چادر چاقچوری هستن , لچک به سر هستن . و همه مردها ریشو و الله اکبری .
  24
  27
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  محترم؛ با بخشش و پوزش الاغ همان خر است. خر هم همان بلند گوش! قاطر هم مخلوطی است از الاغ و اسب. حالا اگر ما فعلا دسترسی به اسب را نداریم٬ چه گزینه ای برایمان بهترین است? الاغ یا قاطر? قطعاً قاطر! بنظرم هیچ اشکالی ندارد از قاطر به عنوان سکوی پرش; جهت رسیدن به اسب چابک استفاده بشود. چون خودمان اکنون در شرایطی نیستیم که انتخاب ذره بینی و میکروسکوپی داشته باشیم. امیدوارم جواب شما را داده باشم. با درود ویژه جانت جور
  5
  16
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد
  نباید دست پاچه شد که جمهوری اسلامی با کمکِ امثال اینها سرنگون بشه . به مصداقِ ضرب المثلِ کله پز برخاست سگ جایش نشست .
  9
  15
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  تا این سن زندگی کرده‌ام بی تربیت تر از برخی از ایرانیان در توهین به هم نوع خود در هیچ جای جهان ندیده‌ام جالب است که ملغمه از خود روشن فکر انگاری و خود لیبرال انگاری و خود دموکرات پنداری هم دارند. انسانی که هم نوعان خود را بخاطر پوشش اعتقادات و رفتار آنها از جنس حیوانات بشمارد قطعا در زندان و جنگل فکر خود در حال زیست است. من در مردمان بلوچ دوستان بزرگی دارم که درک و انسانیتشان از آنهایی که پروفسور هاروارد است بمراتب بیشتر از. برای شما بسیار متأسفم و منتظر الفاظ رکیکتان هستم چون چیزی بیشتر از این بلد نیستید.
  0
  3
  شنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد
  ارجمند ! فقط احساسِ خودم رو نوشتم ، احساسِ نا آرامی که سرچشمه میگیره از دیده‌هایِ خودم در زمانِ " شلوغی‌هایِ شیعیان " و اصرار به سر نگون کردنِ دولتِ شاپور بختیار . بیشتر مایلم به " عبدل ستار دوشوکی " و " فریبا بلوچ " گوش کنم تا پیروانی با شعارِ الله اکبر ، که به نظر نمیرسه اینها آرزویِ رسیدنِ به " حقوق بشر " در سر داشته باشند . موفق باشی .
  0
  0
  شنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  محترم؛ با پوزش بنده امروز کامنت شما را خواندم. حس میکنم نوشته بنده تبدیل به کج فهمی برای جنابعالی شده. در کجا بنده پوشش و اعتقادات را زیر سوال بردم. قوه محرکه این کاروان تحت رهبری این ملای دینی است.نوشته و این مثال بنده فقط به شخص ایشان ربط پیدا میکند. چون بنده دیدگاه ایشان را بخوبی و بهتر از شما میدانم. ولی تاکید میکنم از این جنبش اعتراضی به عنوان سکوی پرش تحت رهبری مولوی باید استفاده بشود.لطفاً مدارا باشید نمی خواهم مقابله به مثل بکنم جواب تندروی شما را به خودتان برگردانم. جانت جور
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.