با کاندیداهای انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا آشنا شوید: چه کسانی رقیبان اصلی ترامپ هستند؟

نیکی هیلی، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل، می‌گوید که دونالد ترامپ را برای نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ به چالش خواهد کشیدبی بی سی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده تقریباً به محض پایان انتخابات میان‌دوره‌ای آغاز می‌شود - و در حال حاضر چندین نامزد آماده ورود به آن هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کرده است که وارد رقابت برای نامزدی حزب خواهد شد و قول داده است که «آمریکا را دوباره بزرگ و با شکوه بسازد.»

اما هر چند او همچنان در بین رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه محبوب است، عملکرد ضعیف در انتخابات میان‌دوره‌ای، تا حدی به دلیل شکست نامزدهای مورد حمایت ترامپ، او را آسیب‌پذیرتر کرده است.

رئیس‌جمهور سابق، که دو سال دیگر ۷۸ ساله می‌شود، احتمالاً با چالشی سخت از سوی گروهی از نامزدهای جمهوری‌خواه مواجه خواهد شد، از جمله از جانب برخی که زمانی از او حمایت کرده بودند.
نیکی هِیلی
نیکی هیلی در اواسط فوریه نامزدی خود را برای ریاست‌جمهوری اعلام کرد و اولین نامزد اصلی جمهوری‌خواه شد که عزم خود را برای رقابت با ترامپ اعلام کرد.

نیکی هیلی که زمانی یکی از باهوش‌ترین جوانان حزب جمهوری‌خواه به حساب می‌آمد، در سال‌های اخیر از هیاهو به دور بوده است.

خانم هیلی که در کارولینای جنوبی از پدر و مادر مهاجر سیک پنجابی متولد شد، در سال ۲۰۰۹ جوان‌ترین فرماندار این کشور شد. او در سال ۲۰۱۵ پس از درخواست برای حذف پرچم کنفدراسیون از کنگره کارولینای جنوبی توجه همگان را در کشور به خود جلب کرد.

علیرغم اینکه در سال ۲۰۱۶ گفته بود «هوادار» آقای ترامپ نیست، بعداً پیشنهاد ترامپ را برای نامزدی تصدی سفارت آمریکا در سازمان ملل قبول کرد. در این دوران، او با خروج جنجالی‌اش از جلسه شورای امنیت سازمان ملل به هنگام سخنرانی نماینده فلسطینی مورد توجه قرار گرفت.
ران دسنتیسآقای دسنتیس جاه‌طلبی سیاسی‌اش را چندان بروز نمی‌دهدران دسنتیس، فرماندار فلوریدا برای رقابت با آقای ترامپ سخت تلاش کرده است و به عنوان نامزدی قوی برای جانشینی او در این مرحله اولیه در نظر گرفته می‌شود.

او در انتخابات میان‌دوره‌ای با بیش از ۱.۵ میلیون رأی مجدداً انتخاب شد که بیشترین میزان در این ایالت در بیش از چهار دهه گذشته است.

این وکیل تحصیل‌کرده در دانشگاه هاروارد و ییل در ۴۴ سالگی هنوز در سیاست ایالات متحده تازه وارد است.

او پیش از این در نیروی دریایی ایالات متحده خدمت کرده است، از جمله در مأموریتی در عراق. او همچنین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ از اعضای کمتر شناخته شده مجلس نمایندگان بود.

اما درخشش ستاره اقبال آقای دسنتیس از زمانی که در سال ۲۰۱۹ فرماندار شد به طور قابل توجهی فزونی گرفته است. او در این نقش خود را قهرمان هوادار محافظه‌کاری معرفی می‌کند.

او از پیروی از مقررات استفاده از ماسک و تزریق واکسن در طول همه‌گیری کووید اجتناب کرد، قوانین ضد شورش را در پی اعتراضات عدالت‌نژادی امضا کرد و از قوانین محدود کردن آموزش در مورد اقلیت‌های جنسی در مدارس ابتدایی حمایت کرد. در دوران تصدی او، تعداد رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه در ایالت او از دموکرات‌ها برای اولین بار بیشتر شد.

به نظر می‌رسد آقای ترامپ او را به دقت زیر نظر دارد و اخیراً لقب «ران دی‌سنکتیمونیوس» (نامقدس) را به رقیب خود داده و تهدید کرده است که در صورت نامزدی در انتخابات ۲۰۲۴، جزئیات ناخوشایندی درباره او منتشر خواهد کرد.
مایک پنسمایک پنس به مدت چهار سال معاون وفادار ترامپ بودمایک پنس به مدت چهار سال معاون وفادار ترامپ بود - تا اینکه شورش کنگره در سال ۲۰۲۱ رابطه آنها را به هم زد.

آقای پنس که پسر یک کهنه‌سرباز جنگ کره است کار خود را در سیاست محافظه‌کارانه با مجری‌گری رادیویی آغاز کرد.

او در سال ۲۰۰۰ به عضویت در مجلس نمایندگان انتخاب شد و تا سال ۲۰۱۳ خدمت کرد و خود را «محافظه‌کاری اصولی» توصیف کرد و با «جنبش تی پارتی» همسو بود.

او همچنین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ فرماندار ایندیانا بود. در این سمت، بزرگترین کاهش مالیات در تاریخ این ایالت را تصویب کرد و لایحه‌هایی را برای محدود کردن سقط جنین و حمایت از آزادی مذهبی امضا کرد.

آقای پنس ۶۳ ساله، یک مسیحی انجیلی نوگرویده است و اضافه شدن او به مجموعه نامزدی ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ مدیون کمک او در به میدان کشیدن مسیحیان انجیلی بود که سهم مهمی در آراء ترامپ داشتند.

او که آرام و با طمأنینه است به عنوان جانشین موثری برای دونالد جنجالی دیده می‌شد. اما آقای ترامپ پس از اینکه او از کمک به لغو نتایج انتخابات ۲۰۲۰ امتناع کرد، به دلیل نداشتن «شجاعت» به او اعتراض کرد.

شورشیان طرفدار ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره ایالات متحده هجوم بردند و شعار «مایک پنس را دار بزن!» از آن‌ها شنیده شد. گزارش شده است که در یک مرحله آنها به ۱۲ متری معاون رئیس‌جمهور رسیده بودند.

این دو از آن زمان تاکنون فاصله خود را حفظ کرده‌اند و پنس از چندین نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۱ حمایت کرد، از جمله برایان کمپ، فرماندار جورجیا، که ترامپ از رقیب او حمایت کرده بود.
لیز چنیلیز چنی زمانی ستاره آینده‌دار و با آتیه حزبش به شمار می‌آمددختر دیک چنی، معاون رئیس‌جمهور سابق، زمانی چهره‌ای رو به رشد در حزب جمهوری‌خواه بود و از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ به عنوان سومین عضو بلندپایه این حزب در مجلس نمایندگان حضور داشت.

او که یک محافظه‌کار مالی و اجتماعی با دیدگاه‌های مداخله‌گرایانه در سیاست خارجی بود، در سال ۲۰۱۷ کرسی قدیمی پدرش را به دست آورد و به نمایندگی از وایومینگ در کنگره ادامه داد و هم‌گام با دولت ترامپ رأی داد.

اما او پس از انتقاد مکرر از آقای ترامپ و سپس رأی به استیضاح او به دلیل نقشش در شورش‌های ۶ ژانویه کنگره، محبوبیت‌اش در میان جمهوری‌خواهان را از دست داد.

او از سمت رهبری خود کنار گذاشته شد، رسما توبیخ شد و دیگر توسط حزب جمهوری‌خواه وایومینگ به رسمیت شناخته نمی‌شود.

خانم چنی ۵۶ ساله یکی از تنها دو جمهوری‌خواه در کمیته کنگره بررسی شورش‌های کنگره بود. او در سمت معاونت این کمیته، پرچمدار حساب کشیدن از آقای ترامپ و سایر افراد مسئول بوده است.

این نقش به بهای از دست دادن مقام‌اش در ماه اوت امسال تمام شد و رئیس‌جمهور سابق از رقیبی حمایت کرد که او را با اختلافی نزدیک به ۴۰ درصد در رقابت‌های مقدماتی وایومینگ شکست داد.

اما خانم چنی همچنان خود را یک جمهوری‌خواه می‌داند و متعهد شده است که هر کاری را که باید، انجام دهد تا «به احیای حزب ما کمک کند».
مایک پومپئومایک پومپئو به عنوان یک نماینده کنگره از کانزاس در سال ۲۰۱۶ هشداری جدی داد که آقای ترامپ «رئیس‌جمهور خودکامه‌ای خواهد بود که قانون اساسی ما را نادیده خواهد گرفت».

سرباز سابق ارتش که از آکادمی نظامی معتبر وست پوینت با رتبه نخست فارغ التحصیل شد، بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ در مجلس حضور داشت.

این وکیل تحصیل‌کرده در هاروارد به عنوان مدیر سازمان سیا و وزیر امور خارجه در دولت ترامپ خدمت کرد.

او نقش مهمی در سیاست خارجی ایالات متحده داشت، از کمک به برنامه‌ریزی نشست‌های آقای ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گرفته تا کمک به معکوس کردن چندین دهه سیاست ایالات متحده در قبال اسرائیل. اما او با جنجال‌هایی نیز روبرو شد، از جمله درگیری با خبرنگاران و حداقل دو پرونده تحقیق اخلاقی.

گلن یانکینهنگامی که گلن یانکین در انتخابات فرمانداری ویرجینیا در سال ۲۰۲۱ پیروز شد، حزب جمهوری‌خواه به وجد آمد. یک تازه‌کار در سیاست که ۲۵ سال را در شرکت سهام خصوصی کارلایل گروپ گذرانده بود، مردی را شکست داد که از دهه ۱۹۸۰ در سیاست دموکرات‌ها حضور داشت.

در ایالتی که در سال‌های اخیر به سمت دموکرات‌ها گرایش داشته است، آقای یانکین از سیاست‌های حزبی انتقاد کرد و آن را «بیش از حد سمی» خواند و با شعار همکاری دوحزبی تبلیغات‌اش را انجام داد.

اما این مرد ۵۵ ساله از اولین روز مسئولیت خود وارد موضوعات حساس و جنجالی شده است، از لغو محدودیت‌های ایالتی برای کووید-۱۹ تا ممنوعیت تدریس نظریه انتقادی نژاد در مدارس.

او در انتخابات میان‌دوره‌ای از جمهوری‌خواهان سراسر کشور حمایت کرد. در یکی از ایستگاه‌های مبارزات انتخاباتی، او به دلیل بی‌توجهی به حمله خشونت‌آمیز به همسر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، مورد انتقاد قرار گرفت و بعداً عذرخواهی کرد.

ریک اسکاتریک اسکات، قانون‌گذار ۷۰ ساله‌ای از فلوریدا، وظیفه‌اش کمک به جمهوری‌خواهان در انتخابات مجدد میان‌دوره‌ای مجلس سنا بود.

او در این هدف شکست خورد، اما در این نقش کلیدی در مبارزات انتخاباتی، از کاندیداها در سراسر کشور حمایت کرد و برایشان پول جمع‌آوری کرد - خود را در دل طرفداران بالقوه جا کرد.

او که دو دوره فرماندار فلوریدا بود، اخیراً پس از پیشنهاد کوچک‌تر کردن فراوان دولت فدرال، مورد انتقاد دموکرات‌ها قرار گرفته است.
افراد دیگری که می‌توانند در مبارزات انتخاباتی شرکت کنند
تیم اسکات: این مرد ۵۷ ساله اهل کارولینای جنوبی اولین سیاستمدار آفریقایی-آمریکایی است که در هر دو مجلس کنگره خدمت کرده است و اولین سناتور جمهوری‌خواه سیاه پوست از سال ۱۹۷۹ است.

تد کروز: سناتور ۵۲ ساله تگزاسی که در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ حضوری قوی داشت و پس از آقای ترامپ دوم شد.

لری هوگان: جمهوری‌خواه ۶۶ ساله که از سرطان پوست جان سالم به در برده است و از سال ۲۰۱۵ به عنوان فرماندار مریلند - ایالتی که تمایل به دموکرات‌ها دارد - خدمت کرده است.

گرگ ابوت: آقای ابوت ۶۵ ساله، اولین فرماندار تگزاس است که از ویلچر استفاده می‌کند و از زمان انتخابش در سال ۲۰۱۴ از سیاست‌های محافظه‌کارانه دفاع کرده است.

کریستی نوم: اولین فرماندار زن داکوتای جنوبی، ۵۱ ساله، که با مخالفت خود با محدودیت‌های کووید توجه ملی را به خود جلب کرد و مشتاق بود تا در گفتگوهای ملی وارد شود.
+14
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.