کشور عمان آسمانش را بر روی هواپیماهای مسافربری اسرائیلی باز کرد

رادیو فردا: سازمان هوانوردی غیرنظامی عُمان روز پنج‌شنبه چهارم اسفند اعلام کرد که آسمان این کشور به روی «همه پروازهای غیر نظامی» گشوده شده است.

رسانه‌های اسرائیل خبر دادند این تصمیم، نتیجه ماه‌ها مذاکرات فشرده و پشت‌پرده میان این کشور با عُمان با مشارکت آمریکا بود. به گفته شبکه اسرائیلی کان، عربستان نیز در این مذاکرات نقش داشته است.

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، گفت این «تصمیم تاریخی» مسیر پروازهای شرکت‌های اسرائیلی به سوی آسیا را کوتاه‌ خواهد کرد، هزینه پرواز را کاهش داده و به شرکت‌های اسرائیلی امکان می‌دهد رقابت بهتری به سود مردم داشته باشند.

آقای کوهن از سلطان هیثم بن‌طارق آل‌سعید، پادشاه عمان و از «دوستان آمریکایی» برای «کمک ماهوی در دستیابی به این موفقیت» قدردانی کرد.

به گفته رسانه‌های اسرائیل، دو شرکت هوایی ال‌عال و ارکیا، به دلیل برخورداری از هواپیماهایی که در مسیرهای دوردست پرواز می‌کنند، از حریم هوایی عُمان برای رسیدن به مقاصدی در آسیا استفاده خواهند کرد.

تابستان امسال هم‌زمان با سفر جو بایدن به اورشلیم و جده، عربستان اعلام کرد که حریم هوایی خود را به روی همه پروازهای غیرنظامی کشورهایی که استانداردهای سعودی را رعایت کنند، گشوده است. اما جز مواردی معدود، هنوز برنامه پروازی منظم شرکت‌های اسرائیلی با استفاده از آسمان سعودی، اعلام نشده بود.

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، در نبود مجوز عمان برای ورود هواپیماهای اسرائیلی به حریم هوایی این کشور، استفاده شرکت‌های اسرائیلی از آسمان سعودی امتیازی نداشت و هر پروازی برای ادامه مسیر به سوی شرق، بعد از آسمان سعودی باید وارد حریم هوایی عمان شود.

به ادعای روزنامه یدیعوت آحرونوت، این تصمیم در حالی اتخاذشده که جمهوری اسلامی، عمان را زیرفشار قرار داده بود تا مانع از ورود پروازهای اسرائیلی به آسمان عمان شود؛ مستنداتی برای این ادعا ارائه نشد.

عمان در میان شش امیرنشین خلیج فارس از آغاز روی کارآمدن جمهوری اسلامی در ایران، بهترین روابط را با تهران داشته است.

اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوسی کوهن، رئیس وقت موساد، پنج سال پیش در زمان حاکمیت سلطان قابوس آشکارا از مسقط دیدار کردند. با این حال، عمان تا کنون از پیوستن به «پیمان‌های صلح ابراهیم» خودداری کرده است.
+80
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  خدا بفریاد عمان برسه ! از فردا اسرائیلیها میریزند عمان و هتلها رو خالی میکنند و هزینه هتل را پرداخت نکرده فرار میکنند و فروشگاهها هم در امان نخواهند بود !! همان بلایی که دو سه سال پیش بر سر امارات اومد و بمحض باز شدن پای اسرائیلیها به دوبی و ابوظبی روزی نبود که گزارش دزدی اسرائیلیها از فروشگاهها و هتلها به پلیس نرسه ! پیمان ابراهیم عجب پیمانیست !!؟
  33
  16
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  solswe - مالمو، سوئد

  ج.ا هرچی واسه مردم خودمون بد بوده ولی واسه اسرائیل مثل پرنده اقبال و خوش بختی بوده که روی شونه هاش نشسته.
  3
  33
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.