دلنوشته تکان دهنده یک خبرنگار : ما این‌جا داریم می‌میریم

طرحی از محمد طحانیمهدی یزدانی‌خرم، روزنامه‌نگار و نویسنده در پستی تکان‌دهنده در اینستاگرام، با انتقاد از تورم افسارگسیخته در ایران، نوشته است:
 
ما این‌جا داریم می‌میریم و این نه شوخی‌بردار است نه قابلِ تحملِ بیش‌تر.
 
آن‌چه قیمت‌ها دارند سرِ اکثر ما می‌آورند گرانی نیست که «فروپاشی»‌ست.
 
واقعن دیگر نمی‌دانم چه بنویسم. همه می‌دانند چه روزگاری را می‌گذارانیم و سیاست‌مدارانِ بی‌کفایت، زورگو و کذاب و بی‌حیثیت کک‌شان هم نمی‌گزد.
 
بیچاره مایی که نه راه رفتن داریم نه جانِ ماندن. آن شیخِ مدام‌الرییس خبره‌گان گفته «داراها به ندارها کمک کنند» واقعن دشنامِ مناسبی پیدا نمی‌کنم که بتواند گوشه‌ای وقاحت این آدمِ پرحاشیه‌ را نشان دهم.
 
این‌ها که کارِ اقتصاد را بر عهده گرفته‌اند ذره‌ای توان ندارند و از سویی شوخی‌های دیگر لوس و بی‌نمک با بالارفتنِ قیمت‌ها بی‌شرمانه است. این‌که فلانی ماشین خرید ده روز پیش این‌قدر و امروز شد فلان‌قدر چه فضلی دارد؟ جگر خودمان را با طنز و فحش خنک نکنیم که بسیاری لنگ نان و دارو و کمی پروتیین هستند تا زنده‌گی‌شان را تمام‌ کنند.
 
امروز در داروخانه‌ی هلالِ احمر زنی جوان که گویا دچار نوعی بیماری فلجِ پیش‌رونده‌ی عضلانی بود فریاد می‌زد که توان بیش از چهار ساعت نشستن در انتظار ندارد. بعد گفت «می‌دانید برای چی خودمو نمی‌کشم؟ چون بچه‌ام دل‌اش به من خوشه و وقتی فلج کامل شوم دیگر هجده سال‌اش شده وگرنه تف به این زنده‌گی». همه‌ی ما سرمان پایین بود و بچه‌های خسته‌ی هلال احمر هم غم‌گین. گویا آن دارو تا عصر یا فردا نمی‌رسید. خطابِ زن به کسِ خاصی نبود. با خودش خیلی بلند حرف می‌زد و ما که هر مدام پیِ داروی خود یا عزیزی آن‌جا بودیم به کفِ زمین نگاه می‌کردیم.
 
گرانی، نبودِ بسیاری از اقلام برای یک زنده‌گی معمولی دیگر از حد گذشته چون حتا با این شرایط نمی‌شود مرگی معمولی هم داشت. ما داریم تقاص چه چیزی را پس می‌دهیم؟ برای چه باید این همه رنج بکشیم؟ فقر آدم‌ها فرومی‌کاهد، جان‌ها را خسته می‌کند و جامعه بی‌رحم می‌شود ناخواسته. بعد کثافت‌نامه‌ی «کیهان» از کم‌خوری و قناعت می‌گوید. نمی‌دانم چه کسی گفت «هر چه من را نکشد قوی‌ترم می‌کند»، فقط می‌دانم بی‌جا کرد. صدها هزار کودک نه هوا دارند، نه غذای سالم، نه تفریح کافی بعد این‌ها قوی‌ترشان می‌کند؟ گور پدر این باورِ ابلهانه که مدام پیِ توجیهِ رنج و تعَب است. این جنایت است، این گرانی تا سال‌ها بر روح و روان و تن تاثیرش می‌ماند. این فقری که شما رقم زده‌اید هیچ منزلتی ندارد و هیچ دخلی به تحمل و هر زهرمارِ دیگری. من یکی قوی‌تر نمی‌شوم وقتی می‌بینم سه ماه به تمدید اجاره‌ی خانه‌ام‌ مانده... من قوی‌تر نمی‌شوم وقتی آدم‌ها زمین را نگاه می‌کنند و در خود فرو می‌روند
+107
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  ایرانی صبرش زیاده و اخونداهم اینو میدونن چاشنی شیعه گریو بی تفاوتیو توهم خودبزرگبینیم هم بهش اضافه شه تکمیله پس حله.
  2
  50
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  حکومت عدل علی،حکومت اسلامی😭تازه میخوان دینشون رو به دنیا هم صادر کنند.
  2
  47
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  ما تقاص حماقت خودمان و بی شرفی یک اقلیت بزرگی از هم میهنان مان را میدهیم که حاضرند برای تکه استخوانی بر روی همشهری های معترضشان اسلحه بکشند!
  1
  50
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  kalo palang - لندن، انگلستان

  اگه این حکومت الان سقوط نکنه کار در آینده تقریبا غیر ممکنه. واقعیت اینه که جمعیت ماها داره کم میشه و جمعیت اونها با این هجم از توله زایی داره به سرعت زیاد میشه. الان ما دست بالا رو داریم ولی داره عوض میشه.
  4
  30
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان

  چه جالب هیتلر هم در نطق معروفی خطاب به المانی ها گفته بود من راست و چپ را سرکوب کردم شما ملت خودتان به خودتان کمک کنید.
  2
  32
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  خبرنگار جان ، عزیزم الان وقت مردن نیست ! الان وقت همدلی و همگامی و کمی از خود گذشتگی همگانی برای آزادی وطن و ملت در بند و ساختن آینده ای درخشان برای فرزندانتان و آیندگان هست . سستی و غفلت و بهانه جویی مساویست با نابودی کامل ایران و ذلالت و فلاکت بیشتر ایرانیست !
  2
  32
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  1-اول اینکه مرگ حق است نه تقدیر.همه می میرند.<کسی گرمانده دردنیا تودیدی؟زکیخسرو به خسرو کی رسیدی؟>2-دوم تقاص تحریم ها را میدهیم.3-سوم شمای یزدانی خرم دست درجیبت میکردی برای آن زن وبجای آن زن می ایستادی میخریدی
  27
  1
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  4-فقیر هرگز به زبان نمی آوردکه فقیراست.فقیر واقعی شرمنده میشوداما فریادنمی زند5-اگر درفقرهمه مسئولند در ثروتی که اندوختی چرا نصیبی به کسی نرساندی آقامهدی؟شما زبان فقرانیستی.زبان کسانی هستی که رفتند نیویورک و خندیدندوکلاه سربقیه گذاشتند.6-اصولگراها درعمل بهترازاصلاح طلبان هستند.دوقطبی کردن جامعه و اغتشاشات کاراصلاح طلبانی بودکه به آغوش فرزندشاه سابق پناه بردند.اگر به اینها بود تا الان کشوررادودستی فروخته بودند.پس آقای یزدانی خرم حرف اضافی موقوف!
  26
  1
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  نمیگن لالی اگر زر نزنی. باور کن نمیگن. میرم محضر مینویسم که نگن لالی. اخه جوعلق، اونموقع که تحریم هم نبود رو هم دیدیم. دلار یه شبه داره میشه ١٠ هزار برابر از زمان شاه؟؟؟ دلار هفتاد هزار تومنی همین گوشه است. هی یه وسیله مقتضی میاد تو ذهنم که بگم باهاش باید دهنتون رو بست
  5
  19
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  بیایید بیرون راهپیمایی سکوت کنید.حتی لازم نیست شعار بدید و چیزی آتش بزنید تا بهانه دست این ظالمان اشغالگر بدهید.فقط ۳ درصد مردم شهری مثل تهران کافی هست برای ساقط کردن این رژیم.۵۰۰ هزار نفر جمعیت کافیه.هیچ رژیم و نیروی سرکوبی توان کنترل جمعین ۵۰۰ هزار نفری رو نداره.نه در ایران نه در هیچ جای دیگه.این ثابت شده. وقتی با ترس و ناامیدی سر خم میکنید و منتظر معجزه و کمک خارجی بمونید چیزی تغییر نمیکنه.برای همین هست با این دلقک بازیهای طنز حتی نوع اعتراضیش مخالفم.با فلاکت و بدبختی نمیشه با خنده و شوخی کنار اومد.
  5
  18
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.