رضا پهلوی: بیایید در عین کثرت، متحد بمانیم و به یکدیگر احترام بگذاریم

رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران در یک نشست مطبوعاتی که در بعد از ظهر چهارشنبه ۲۲ فوریه (۳ اسفند) در پاریس با حضور خبرنگارانی از رسانه‌های مختلف فرانسوی، انگلیسی و فارسی‌زبان برگزار شد، به بیان آخرین دیدگاه‌های خود درباره جنبش مردمی جاری در ایران پرداخت.

در جریان این رویداد که با عنوان «ایرانی دیگرگونه برای غرب چه معنایی دارد؟» به همت «باشگاه مطبوعات اروپا و آمریکا» بر پا شده بود، شاهزاده رضا پهلوی گفت که «چرایی» براندازی بر همگان روشن است و فقط «چگونگی» آن باقی مانده است که اپوزیسیون ایرانی در حال تبیین راه‌های آن برای غربی‌هاست.

وی با نفی هر گونه مداخله نظامی خارجی برای براندازی جمهوری اسلامی تأکید کرد که فشار برای تغییر حکومت ایران باید همزمان از داخل و خارج اعمال شود. این چهره شاخص اپوزیسیون ایران همچنین با یادآوری این که خمینی هم در زمان انقلاب ۵۷ از خارج از کشور انقلاب را هدایت کرد گفت:

    ما در پی وارد کردن دموکراسی به ایران به دست بیگانگان نیستیم. تغییر با خواست مردم داخل آغاز می‌شود، اما ما نیز از خارج از کشور برای پیروزی آن تلاش می‌کنیم.

رضا پهلوی در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه پیرامون اظهارات اخیرش درباره گونه‌ای از سلطنت «انتخابی» و نه «موروثی» گفت که این موضوع را به عنوان گزینه‌ای امکان‌پذیر مطرح کرده است و افزود:

    این موضوع می‌تواند به عنوان پیشنهادی نو و بی‌پیشنه در تاریخ مطرح شود. باید نشان دهیم که شکل حکومت هر گونه که باشد، پایه آن را باید مردم‌سالاری و شایسته‌سالاری تشکیل بدهد.
نشست مطبوعاتی رضا پهلوی در پاریس وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر ار.اف.ای فارسی درباره اختلافات بر سر حضور پرویز ثابتی، از مسئولان پیشین ساواک در تظاهرات ایرانیان آمریکا، بدون نام بردن از او گفت که با این «اختلاف‌افکنی‌ها» موافق نیست. وی تصریح کرد:

    شما موضع به غایت شفاف و قاطع مرا می‌دانید و نیز می‌دانید از کسانی که بخواهند نفاق بیفکنند، به دیگران فحاشی کنند، نابردبارانه و بدون احترام به عقاید دیگران اقدام تحریک‌آمیز انجام دهند، فاصله می‌گیرم. همیشه گفته‌ام، خیلی‌ها ادعای هواداری شما را می‌کنند. ولی شما کسی را هوادار می‌نامید که واقعا به اندیشه و مدیریت شما باور داشته باشد. این موضوع منحصر به جبهه من نیست و در هر گروه و دسته‌ای ممکن است وجود داشته باشد. ادبیاتی که راه به فاشیسم ببرد، پذیرفتنی نیست، خواه از چپ باشد، خواه از راست.

فرزند محمدرضا شاه پهلوی در عین حال گفت:

    با این حال نمی‌توانیم داروغه بشویم و دهان این و آن را ببندیم. وظیفه ما نیست که با نقض آزادی بیان، سانسور راه بیندازیم. بلکه تنها می‌توانیم این را تکرار کنیم که بیایید در عین کثرت، متحد بمانیم و به یکدیگر احترام بگذاریم.

او همچنین سوء استفاده از این موضوع را به جمهوری اسلامی نسبت داد و گفت که حکومت ایران منشأ این گونه اقدامات تفرقه‌افکنانه در فضای حقیقی و مجازی است.
آقای پهلوی در حالی که در تمام مدت برنامه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی سخن می‌گفت، در هنگام پاسخ به این پرسش به زبان فارسی گفت که «عوامل سایبری جمهوری اسلامی برای تفرقه‌افکنی مخصوصاً کرم می‌ریزند».

وی در پاسخ به آخرین پرسش خبرنگار ار.اف.ای، درباره احتمالات مطرح برای پایان عمر جمهوری اسلامی نیز پیش‌بینی کرد که احتمالا حکومت پس از روبرو شدن با بحران اقتصادی و کمبود مالی، بنیه مالی خود را رفته رفته از دست می‌دهد و بدنه نیروهای نظامی و انتظامی آن از جمله سپاه پاسداران به همین دلیل ریزش می‌کنند.

با این حال وی نقش مردم در ادامه اعتراض، اعتصاب و نافرمانی مدنی را تعیین‌کننده خواند و گفت که بیشتر در پی «تحمیل هدفمند» فشارها بر رژیم ایران بود تا فشاری که به وضعیت هرج و مرج در کشور منجر شود.
+151
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران

  واقعا باعث افتخار و سربلندی است که شاهزاده رضا پهلوی همچنان استوار و قوی و البته با درایت و دانایی این انقلاب مردمی را هدایت می کند. امیدوارم که تمام نیروهای مخالف حکومت کثیف و ضد ایرانی ملاهای فاسد با اتحاد یک‌پارچه خود سرنگونی آخوندها را هر چه زودتر امکان پذیر کنند
  20
  74
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  زنده باد شاهزاده. سیستم زندگی ما ایرانیان بر اساس اخوت است وگرنه با این گونه گونی نمیتوانستیم هزاره‌ها کنار همدیگر و در مرزهای ایران بزرگتر فرهنگی همزیستی کنیم. من با سیستم پادشاهی مشروطه موافقم که نشان قدمت و بلندای تاریخ ایران زمین و مردمانش باشد نه با یک نفر که برای همه چیز مردم تصمیم بگیرد. بسیار دموکراسی های موفق در دنیا وجود دارند که پادشاهی هستند مانند ژاپن سوئد و . سیستم فاشیست و فرقه ج ا را کنار بگذارید باید متحد شویم ما همه مسلمان نامسلمان مسیحی بهایی کرد ترک لر عرب بلوچ همه فرزندان،برادران و تهمتنان یک خانواده بزرگ و به اصالت تاریخ زمین ایران هستیم. ملاک دموکراسی ما اخوت و برابری ایرانیست چیزی که ریشه در فرهنگمان دارد. ملت مان جاودان تاریخ مان پرشکوه و سرزمینمان حاصلخیز باد.
  17
  50
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  آریتما - استکهلم، سوئد
  خودت و مریدان حزب‌اللهی صفت خدای تفرقه هستید، طرفدارنت بی بند و بارت که مثل س…. پاچه‌ی مردم آزادی خواه رو می‌گیرند، همه چیزت مثل آخوندا است، درست داری مثل خمینی در پاریس عمل می‌کنی. سلطنت انتخابی😂😂😂 هر چند سال یک بار مجلس خبرگان پادشاهی ایشون رو انتخاب می‌کنند😂😂😂😂
  34
  38
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱-آقای پهلوی: با احترام به شما: بدون مقدمه بگویم که بنظرم اکثر جریانات و خط و مشی های سیاسی دارای یک پلاتفرم و مسیری هستند. ولی شما چی؟ نمونه ۱- شما بدرستی مخالف حمله نظامی به کشور هستید! ولی چرا هواداران دو آتشه شما طرفدار بمباران کشور هستند؟ بخصوص ترامپیسم ها.(مدارک موجود است).۲- در مورد فحاشی و پاچه بگیری هوادران شما به دیگران چرا شفاف عمل نمی کنید؟ چون صدای همه در آمده است. باید تمام جریانات فحاشی و توهین را زشت بدانند.
  36
  41
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-آیا شما گروهای فحاش در متینگ ها و شعارهای بد در فضای نوشتاری را می بینید؟ که حتی سخنرانی مسیح را این اواخر به نوعی تخریب کردند. یکی از این اوباشان بنام شما بلندگو دستش گرفته داد میزنه: مسیح بگو جاوید شاه . مسیح بگو جاوید شاه. آقای پهلوی بیسوادی جرم نیست ولی چرا اکثر هواداران شما مجرم بیسوادی و کم ظرفیت هستند؟ سری به همین یوکی بزنید! مثلاً هوادار مدعی، یک بحث چندروزه را اینجا به بیراهه برده و به چندنفر تذکر ارشادی میده که چرا جای خ و ح را عوضی نوشته ای !
  36
  37
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۳- یا یکی از هواداران شما خسته کننده است چون بیماری کرونا! فقط اینجا موس موس میکنه و میگرده تا ببینه طرف چی نوشته. اگر کسی شاه را ساه بنویسه، فورا پاچه اش رو میگیره. سوادش هم نا سلامتی در حد مزه لوبیا چیتی! یا یک فروند تاریخ نویس و رمان نویس از طرفداران شما در اینجا داریم، که حکم سر کلانتر را بازی میکند. نمیشه فهمید که چی مینویسه. آن چیزی را که میشه فهمید بقول دوستمان فقط الفاظ رکیک زیرنافی هستند. (می خواهد رل ایرج میرزا و بابا طاهر را بازی بکند) تازه این سر کلانتر اینقدر کم رو هستند به دیگران هم نقش ملا نقطی را ایفاء میکند😀.
  31
  39
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۴- آقای پهلوی: از سایبری یاد کردید. بدرستی تعدادی بیکار و لومپن از هوادران شما فقط کارشان در اینجا خالی کردن کمپرسی منفی است. چون این طرفداران شما جامعه یکسان می خواهند. انتظار دارند باید همه بدهکار به آنها باشند. همه باید جاوید شاه بگویند. افکار زن ستیزی و دگرباشی در این توده هوادار شما فوران میکند. اینها طرفدار اعدام و خشونت هستند. آقای پهلوی شما از این جماعت نمی ترسید؟
  33
  37
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  خانم پیرزنِ مفلوکِ با سواد، اون ترامپیسم که در کامنتتون نوشتید را عوض کنید به ترامپیست تا جمله بی سر ته و مغرضانه شما معنی پیدا بکنه. در مجموع اگر بجای ۴ تا کامنت متوالی، هشتصد و چهار تا کامنت هم بنویسید هنوز چیزی از محبوبیت شاهزاده که کم نمیشود بلکه کاربران بیشتری به نیت پلید شما پی میبرند. فراموش نکنید که اگر اقوام شما در زمان پادشاه پاسبان ترور نکرده بودند هرگز محاکمه و مجازات نمیشدند و شما تا این حد عقده در دل چپول خود تلنبار نمیکردید. حالا از جناب بلوچ یاری بطلبید که به تائید شما کامنت مرقوم بفرمایند.
  25
  22
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  آره همینجوری خودت رو خالی کن شاید یک بیکارالدوله ای چرت و پرت های تو رو به گوش شاهزاده برسونه!!! تو خودت معدن تربیت و نزاکتی و طرفدار پروپاقرص آزادی و دموکراسی و برابری ولی نمیدونم چرا تویی که همچین ادعاهایی داری یک عمر سنگ مارکسیسم رو به سینه میزدی؟؟! ایدئولوژی که طرفدارانش همیشه جوانان رو به ترور و جنگ مسلحانه تشویق میکرده و هر دگراندیشی رو در قبله شوروی به سیبری و قطب شمال تبعید میکرده!! اگر کارنامه شماها جلوی شاهزاده باز نبود قطعا تو رو بخاطر پرت و پلاهایی که نوشتی با آبراهام لینکلن اشتباه میگرفت!! اون کسانی طرفدار اعدام هستند که سال ۵۸ برای خلخالی اعلامیه منتشر میکردند و اعدامهای بدون محاکمه اورا انقلابی و مردمی میدانستند و اورا تشویق به جنایت میکردند تا اینکه ورق برگشت و تیغ خلخالی روی گردن همفکران شما هم رفت آنوقت شعار شما شد خلخالی گربه کش!! زیادتر از این خودت رو ضایع نکن
  27
  25
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  اُستاد: حالا چرا داغ کردی؟ مگه چه شده؟ حداقل توی این داستان خودتان نقطه ای یا ویرگولی بگذار! حالا شمایی که به همه و همه گیر می دهید، مگر به شما در دوران دبستان یاد نداده اند، که برای جدا سازی جمله از ویرگول استفاده بکنید؟یا همینطوری تخت گاز بدون نقطه بروید جلو! یعنی در این داستان نامفهوم شما حتی جایی برای گذاشتن یک نقطه یا ویرگول هم نبود؟ شاید چون رفیقتان چشمهایتان کم سو شده ؟ پس یاد بگیر و تلاش بکن یک بحث را با مخاطب خود، با ملا نقطه بازی به فرعییات مبر! حق اشتباه برای ما محفوظ است، ولی برای یک فوق استاد ادبیات چون شما خوشایند نیست.
  13
  19
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خوب پیرزن شما هم سال ۵۷ هرچه مخالف آخوند بود به ساواما آخوند‌ها لو دادید.دم در دانشگاه تهران هر کسی‌ صداش در می‌‌آمد به جرم جاسوس امپریالیست با چماق بر سرش می‌‌زدید. در زندان اه با سپاه همکاری می‌‌کردید و یاد می‌‌دادید چگونه به سبک KGB خود را ارگانیزه کنند و مخالفین و جاسوس‌ها آمریکا شکنجه اعدام و سر به نیست کنند.اون همه که شما توده ها لو دادید و مسبب اعدام .تمام سیستم ما از زمان صفوی تا پهلوی نکشتند. آخر جوجه چپی این ناز‌ها و قرشمه را برا کسی‌ بگو. که کارنامه کثیف شما را نمی‌‌شناسد. همیشه فکر می‌‌کردیم مرده نمی‌‌.... انگار شامل شما توده ها نمی‌‌شود
  14
  13
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  خنده داره! طرف هرچی گشته یک غلط املائی از ما بگیره نتونسته حالا گیر داده به نقطه و ویرگول!! .....،،،،،،،،،،،،،،،
  16
  15
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  تاج رفت عمامه آمد حالا قرار است اینبار عمامه برود تاج بیاید؟ شعبون بی مخ و لات و لوتهای زمان شاه رفتند بسیجی های دهن گشاد آمدند قرار است بسیجی های دهن گشاد بروند زرشک و سبکی و گاری جاویدان بیایند و پاچه مردم را بگیرند؟ لات و لوتهای بیسواد همایونی مردم حالشون از شماها بهم میخوره اینقدر صابون به شکمتون نمالید پاچه خواران همایونی
  19
  19
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  فعلاً که بخت با ما یار بوده و شاهزاده پیشتاز این انقلاب معرفی شده. شما برو و کاندید خودت را بیار وسط تا ببینیم بر اساس دموکراسی که شما براش گلو پاره میکنی کدام کاندید بیشتر رای میاره. در ضمن فحاشی در این سایت جایی نداره، ما اگر بی نزاکت میبودیم کامنت ها مان درج نمیشدند.
  3
  4
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  پاچه مال بیسواد! با این همه ادعا و ..... آدرس غلط املائی هات هم که بهت دادم که زیرش زائیدی و نشون دادی که حرف ار دهنت درنمیاد ..... پس ببند و اسم غلط املائی نیار بچه پررو! ....😁😁
  2
  4
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  حالا باز به بسیجیهای دهن گشاد! بسیجی دهن گشاد درست است دهن گشادی دارد ولی پاش که بیوفته از همه چیزش هم مایه میگذارد ولی این جماعت شاه پرست و پاچه خوار تو این بیش از 40 سال کسی ازشان هیچ بُخاری ندیده و فقط تو محیط مجازی چون میدانند که ناشناس هستند و امن است هم سواددار میشوند و هم رجزخوانی میکنند و در دنیای واقعی در اصل در سوراخ موش قایم شدند و به یک پِخ نه فقط خودشان را، بلکه اطرافیانشان را هم خراب میکنند! هاها در اصل از بسیجی <دهن گشاد> اینها فقط قسمت دومش را به ارث بردند 🤣🤣
  5
  6
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سبکی خواب دیدی خیر باشه مردم ایران واسه یک دیکتاتوری دیگر بلند نشدند و کسی هم تو ایران یک بار هم اسم شازده شما را نیاورده شعارهای مردم را گوش کن کمی از خواب خرگوشی بیدار بشی این همه سیاستمدار مبارز تو ایران در حبس و تبعید هستند که رضا پهلوی ناخن کوچیک اونها هم نمیشه همین خانم شیرین عبادی و نسرین ستوده که یک عمر مبارزه کردند و با تلاش و کوشش خودشون به جایی رسیدند موی گندیدشون می ارزه به شازده ای که با پول مردم دوره فقط خلبانی دیده و با پول مردم زندگی میکنه و یک روز هم در زندگیش کار نکرده و فقط چون فامیلش پهلوی است به اعتقاد شما باید رهبر بشه کمی عقل هم خوب چیزیه که شما متاسفانه یک مثقال از ان هم ندارید
  5
  5
  شنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.