صدراعظم آلمان خواستار لغو حکم اعدام شارمهد توسط جمهوری اسلامی شد

دویچه وله: صدراعظم آلمان با محکوم‌کردن حکم اعدام برای جمشید شارمهد، از ایران خواست این حکم را لغو کند. رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس آلمان در واکنش به تحریم‌شدن از سوی ایران: "در ایران نه ثروتی دارم و نه قصد سفر به آنجا را دارم."

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان با انتشار توئیتی نسبت به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد واکنش نشان داد.

او در این توئیت نوشت: رژیم ایران با هر شیوه قابل تصور در حال مقابله با مردم آن کشور و نقض حقوق بشر است. حکم اعدام برای جمشید شارمهد غیرقابل قبول است. ما این حکم را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیم و از رژیم ایران می‌خواهیم آن را پس بگیرد."
ساعاتی پیش از انتشار توئیت شولتس وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که در واکنش به صدور حکم اعدام برای شارمهد، دو دیپلمات ایرانی "عنصر نامطلوب" شناخته شده و اخراج می‌شوند. وزارت خارجه آلمان درباره اسامی و مقام این دو دیپلمات در سفارت جمهوری اسلامی توضیح نداده است.

دادگستری کل استان تهران روز سه‌شنبه (دوم اسفند) از صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی، خبر داد. جمشید شارمهد، ۶۷ ساله و دارای تابعیت آلمانی و آمریکایی، متهم شده که "هدایت و رهبری گروه تندر " را که جمهوری اسلامی آن را "شاخه مسلحانه انجمن پادشاهی ایران" می‌خواند بر عهده داشته است.
روت: تحریم‌شدن از سوی ا یران نوعی تشویق است
میشائیل روت، کارشناس سیاست خارجی از حزب سوسیال دموکرات در توییتی نوشت که او گویا بخاطر توییتی که قبلا زده بوده از طرف جمهوری اسلامی تحریم شده است.

روت نوشت «رژیم جمهوی اسلامی تحریمم کرده که دارایی‌های من در ایران مسدود می‌شود و ممنوعیت ورود به ایران برای من صادر کرده ولی من آنجا ثروت ندارم و نمی‌خواهم سفر کنم.»

رئیس کمیسیون سیاست خارجی بوندستاگ در پایان توییت خود نوشته است که او قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم‌های ایران را به عنوان نوعی "تشویق" قلمداد می‌کند. بسیاری از نمایندگان پارلمان آلمان کفالت سیاسی معترضان زندانی را دارند که در خیزش مردمی ایران دستگیر شدند.
تحریم جمهوری اسلامی علیه اتحادیه اروپا و بریتانیا
وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲ اسفند (۲۱ فوریه) در بیانیه‌ای تحریم‌هایی را علیه برخی شرکت‌های اروپایی و اشخاص و نهادهای این اتحادیه و بریتانیا اعلام کرد. این تحریم‌ها در پاسخ به تحریم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا وضع شده است.
 
جمهوری اسلامی اتحادیه اروپا و بریتانیا را از جمله به "حمایت از تروریسم و گروه‌های ترویستی" متهم کرده و در مجموع ۱۳ نهاد و شرکت‌ را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.
 
این تحریم‌ها شامل "ممنوعیت صدور روادید"، "عدم امکان ورود به قلمرو جمهوری اسلامی"، "مسدود شدن حساب‌های بانکی در نظام مالی و بانکی" و "توقیف اموال و دارایی" عنوان شده است.
+23
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.