جیره‌بندی سبزیجات در سوپرمارکت‌های بریتانیا

دویچه وله: فرانسه ۳۱ روز است باران به خود ندیده و از سال ۱۹۵۹ بدین سو چنین هوای خشکی بی‌سابقه بوده است. دو سوپرمارکت زنجیره‌ای بریتانیا سبزیجات را جیره‌بندی کرده‌اند. در سال گذشته یک میلیارد تخم‌مرغ کمتر از ۲۰۱۹ تولید شده بود.

فرانسه در سال گذشته تابستان خیلی خشکی را گذراند و اکنون نیز زمستان بسیار کم باران و برفی را از سر می‌گذراند. بر اساس گزارش نهاد هواشناسی، برای اولین بار از زمان شروع ثبت آب‌وهوا، هم‌اکنون بیش از یک ماه است که در این کشور بارندگی قابل توجهی نبوده است.

در بریتانیا نیز کشاورزان با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند. دو سوپرمارکت زنجیره‌ای بریتانیا تنها مقدار محدودی از انواع مختلف تره‌بار مانند گوجه فرنگی یا خیار را در اختیار مشتری می‌گذارند. کشاورزی بریتانیا نسبت به رکود گسترده تولید هشدار داده است.
فرانسه، ۳۱ روز بدون باران
هم‌اکنون ۳۱ روز است که بارندگی در فرانسه ثبت نشده است. سرویس هواشناسی "مِتِئو" فرانسه می‌گوید از زمان شروع ثبت آب‌وهوا در سال ۱۹۵۹ بدین سو، چنین وضعیتی مانند زمستان امسال، رخ نداده است.

به همین دلیل خاک زمین‌ها خشک شده‌اند و در بسیاری از نقاط هنوز به دلیل خشکسالی تابستان گذشته ضعیف هستند. به معمول در اواسط ماه آوریل با چنین وضعیت روبرو هستیم.

در کوه‌های آلپ و پیرنه نیز پوشش برف این زمان از سال نازک‌تر از سال‌های گذشته است. ذوب برف در بهار برای تامین آب مهم است. در این مدت مخازن آب زیرزمینی و رودخانه‌ها می‌توانند دوباره پر شوند و خاک می‌تواند رطوبت را جذب کند.

به گزارش سرویس هواشناسی، زمان مهم میان سپتامبر و مارس برای این امر تعیین‌کننده است، بنابراین وضعیت می‌تواند، به ویژه در ماه مارس، کمی بهتر شود.
خشکسالی از سال ۲۰۲۱
خشکسالی در فرانسه، در مجموع، از تابستان ۲۰۲۱ ادامه داشته است. آژانس متئو فرانسه گفت به استثنای سه ماه، از آگوست ۲۰۲۱ هر ماه خشکی شدیدی را تجربه کرد. زمستان امسال نیز جزو ده نمونه خشک‌ترین زمستان‌ها از سال ۱۹۵۹ خواهد بود که به دنبال سال به ویژه گرم و خشک ۲۰۲۲ آمده است.

دست‌کم در جنوب فرانسه در روزهای آینده باران پیش‌بینی می‌شود، با این حال ماه فوریه امسال یکی از خشک‌ترین ماه‌ها از سال ۱۹۵۹ بدین سو بوده است. سازمان هواشناسی پیش بینی می‌کند، تا پایان ماه فوریه فقط نیمی از میزان مورد انتظار باران باریده باشد.
جیره‌بندی سبزیجات در سوپرمارکت‌های بریتانیا
دو سوپرمارکت زنجیره‌ای بریتانیا روز سه‌شنبه ۲۱ فوریه (دوم اسفند) محدودیت تعداد فروش را برای چندین نوع سبزیجات خود اعلام کردند.

در فروشگاه زنجیره‌ای "آسدا" مشتریان تنها می‌توانند سه بسته گوجه فرنگی، فلفل، خیار، کاهو، کلم بروکلی، گل کلم و تمشک خریداری کنند. در فروشگاه‌های "موریسون" به دو بسته گوجه فرنگی، خیار، کاهو و فلفل محدود شده است.
به گفته کشاورزان بریتانیا، این کشور باید بیش از پیش نگران تامین مواد غذایی از تولیدات داخلی باشداین فروشگاه‌ها دلیل جیره‌بندی خود را کمبود محصول در جنوب اروپا و شمال آفریقا اعلام کرده‌اند.

به گفته کشاورزان این کشور، بریتانیا باید بیش از پیش نگران تامین مواد غذایی از تولیدات داخلی باشد.

مینت باترز، رئیس اتحادیه ملی کشاورزان، روز سه‌شنبه ۲۱ فوریه در یک نشست اتحادیه گفت: «ما هرگز نباید امنیت تأمین مواد غذایی خود را امری بدیهی بدانیم.»

او گفت، تولید تخم مرغ بریتانیا به پایین‌ترین سطح خود در ۹ سال گذشته رسیده است.
یک میلیارد تخم مرغ کمتر از سال ۲۰۱۹
سال گذشته در بریتانیا حدود یک میلیارد تخم مرغ کمتر از سال ۲۰۱۹ تولید شد. در مورد گوجه فرنگی و خیار، اتحادیه کشاورزان تخمین می‌زند که تولید به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۸۵ بدین سو کاهش یابد.

همچنین شماری از دامداران می‌خواهند در طول ۱۲ ماه آینده مزارع خود را کوچک کنند که دربرگیرنده ۴۰درصد از دامداران گاو و ۳۶درصد از دامداران گوسفند می‌شود.
تأثیر جنگ در اوکراین، برگزیت و تغییرات اقلیمی بر کشاورزی
کشاورزان دلایل متعددی را برای این تحولات می‌بینند: علاوه بر افزایش هزینه‌های ناشی از جنگ اوکراین، موانع تجاری ناشی از برگزیت و تشدید کمبود کارکنان نیز نقش دارند. تغییرات آب‌وهوایی، از جمله خشکسالی، نیز صنعت کشاورزی را به تنگنا انداخته است.

خانم باترز، رئیس اتحادیه ملی کشاورزان، از دولت بریتانیا خواست تا دست به اقدامات قاطعانه بزند، "هر لحظه که می‌گذرد، دیر است". موانع تجاری باید برچیده شوند، از کشاورزان حمایت شود و اقدامات لازم در حفاظت از آب‌وهوا باید پیگرانه دنبال شوند. علاوه بر این، به‌رغم افزایش فشارهای اقتصادی جهانی، نباید خلاء‌ها را با واردات پر کرد.
+12
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  آنتیکور - بروکسل، بلژیک
  همه اش دروغه برای خر کردن مردم ایران چه کم آبی ای ما چند ماهه‌ آفتاب ندیدیم همیشه هوا نمدار و مرطوب همسایه ها هم برای اسکی رفتن فرانسه
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.