اسرائیل پیش بینی کرد که غرب مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهد کرد

دویچه وله: وزیر خارجه اسرائیل پیش‌بینی کرده آمریکا و تروئیکای اروپا پیش از مجمع عمومی آینده سازمان ملل مکانیسم ماشه را فعال می‌کنند. فعال شدن این مکانیسم می‌تواند به اعمال مجدد تحریم‌های تعلیق شده پس از توافق هسته‌ای منجر شود.

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل در گفت‌وگو با شبکه "آی ۲۴ نیوز" گفته آمریکا و سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای دیگر نمی‌توانند در ارتباط با "مسئله جمهوری اسلامی" منفعل بمانند.

او در این مصاحبه که متن آن سه‌شنبه، ۲۱ فوریه (دوم اسفند) منتشر شد پیش‌بینی کرد کشورهای غربی تا ۸۷مین مجمع عمومی سازمان ملل در پائیز سال جاری میلادی مکانیسم ماشه را فعال خواهند کرد.

در قطعنامه ۲۲۳۱ که در پیوند با توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ تصویب شد بندی وجود دارد که به آن "مکانیسم ماشه" (Snapback) گفته می‌شود.

بر پایه این بند هر یک از کشورهای "مشارکت‌کننده" درتوافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در صورتی که یکی از طرف‌ها را ناقض تعهدات تشخیص داد می‌تواند این مکانیسم را فعال کند.
مکانیسم ماشه، بازگشت تحریم‌های تعلیق شده
در صورت فعال شدن این مکانیسم تمام قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی که با توافق هسته‌ای تعلیق شدند دوباره اعمال می‌شوند.

معضل و نگرانی جمهوری اسلامی این است که با فعال شدن مکانیسم ماشه بازگشت مجدد تحریم‌ها نیاز به تصویب قطعنامه ندارند و به همین دلیل پنج عضو دارای حق وتو در شورای امنیت، از جمله روسیه و چین نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند.

در پیبه بن‌بست رسیدن مذاکرات احیای برجام که فروردین سال پیش آغاز شد، کشورهای غربی تلاش زیادی کردند تا جمهوری اسلامی را به بازگشت به اجرای تعهدات برجامی وادارند که تا کنون ناکام بوده‌اند.

ایران از اردیبهشت سال ۱۳۹۸ و نخستین سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اجرای تعهدات خود مطابق برجام را گام به گام کاهش داد و این روند همچنان ادامه دارد.
تغییرات اعلام نشده در فردو، رد اورانیوم ۸۴ درصدی
چندی پیش بازرسان آژانس بین‌الملی انرژی اتمی در یک بازدید سرزده از تاسیسات زیرزمینی فردو متوجه شدند که ایران بدون اطلاع قبلی دو مجموعه سانتریفیوژهای پیشرفته برای تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را به هم متصل کرده است.

همچنین به تازگی خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک گزارش محرمانه آژانس از کشف رد اورانیوم با غنای ۸۴ درصد در تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داد که فقط چند درصد تا اورانیوم لازم برای کاربرد نظامی فاصله دارد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز یک‌شنبه مدعی شد "وجود ذره یا ذرات" اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی "امری بسیار طبیعی" است و به معنی غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نیست.

وزیر خارجه اسرائیل می‌گوید ایران در آستانه غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم قرار دارد و برای جنگ در اوکراین تسلیحات در اختیار روسیه قرار می‌دهد، به همین دلیل او گمان نمی‌کند که غرب بیش از این برای مقابله با جمهوری اسلامی بی‌تفاوت باشد.

الی کوهن جمهوری اسلامی را بزرگترین حامی تروریسم در جهان خواند و بار دیگر این تهدید را تکرار کرد که اسرائیل تمام گام‌های لازم برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی را برخواهد داشت و این شامل حمله نظامی هم می‌شود.

او می‌گوید جمهوری اسلامی به یک غده سرطانی می‌ماند و تهدیدی جدی نه فقط برای امنیت منطقه بلکه برای سراسر جهان است، به همین دلیل غرب باید گزینه‌های نظامی باورپذیری علیه تهران روی میز داشته باشند.
هشدار نتانیاهو درباره دشوار شدن اقدام نظامی
همزمان با انتشار متن گفت‌وگوی الی کوهن، نخست‌وزیر اسرائیل هم در مراسمی در تل‌آویو "تهدید یا اقدام نظامی باورپذیر" را بهترین گزینه برای مقابله با جاه‌طلبی‌های اتمی جمهوری اسلامی عنوان کرد.

به نوشته روزنامه "اورشلیم پست" بنیامین نتانیاهو به کشورهای غربی هشدار داد که اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی هر چه بیشتر به تعویق بیفتد دشوارتر خواهد شد.

نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد تنها گزینه قابل اعتماد برای جلوگیری از دست‌یابی "کشورهای سرکش" به سلاح اتمی تهدید یا اقدام نظامی باورپذیر است.

نتانیاهو گفت کشورهای غربی می‌توانند اقدام‌های بازدارنده خود را با تحریم‌های فلج‌کننده ترکیب کنند اما در اغلب موارد شرط لازم و کافی اقدام نظامی باورپذیر است.
+114
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  غرب غلط کرد و خورد با تو ! چهل ساله که گزینه نظامی و ماشه و کوفت و خوره رو میز داره خاک میخوره ! بیضه اینکار رو ندارین ، چون اینها از خودتونن !
  5
  58
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران

  Momijii - توکیو، ژاپن
  اصل قضیه همینه
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران

  هروقت مردم خواستن تکلیف این جاسوسان انگلیس و غرب رو در داخل یکسره بکنن اسراییل و غرب شیپور خالی جنگ زدند چون هر حربه جنگ ایجاد ترس میکنه و تمرکزمردم رو از الویت که همان قیام علیه اینجاسوسان غرب هست برمیداره ساده نباشید و قول این مکارها رو نخورید
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  در کامنتهای قبلی زیاد در مورد اتمی شدن نظام اخوندی نوشتم و باز هم می نویسم رژیم اخوندی اگر روزی بمب اتم در اختیار داشته باشد تقصیرش گردن امریکا و بخصوص اسرائیل است. انقدر نظام اخوندی را تهدید کردید که اورانیم 5 و 20 و60 درصدی را کنار بزند که نزد حالا که رسیده به 84 درصد باز الکی تهدیدش میکنید, میرسد به صد درصد باز هم باید تهدیدش کنید؟
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  این تهدیدهای توخالی اسرائیل واسه چیه؟ وقتی اروپا حاضر نیست که جمهوری اختلاسی رو وادار کنه دست از غنی سازی بکشه و آمریکا هم یکی به نعل میزنه و یکی به میخ آنوقت اسرائیل با این حرفها چه چیزی رو میخواد ثابت کنه؟ آیا متوجه نشده که سر این ماجرا در خود اتحادیه اروپاست؟ و بهتره که اتحادیه اروپا رو تهدید کنه
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  پیش بینی میکنم با تبادل زندانیان و بازرسی از سایت های اتمی بزودی دولت بایدن با اراذل جمهوری اسلامی به توافق برسند. شعارهائی مثل حقوق بشر حرف مفت هستند. تجار بیلیونری که خرج انتخاب شدن بایدن را داده اند همین را می خواهند تا در مونوپل نفت ارزان قیمت ثروت هایشان چند برابر شود
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.