کتابفروشی قدیمی خوارزمی تهران با حکم قضایی پلمب شد

 سردر کتابفروشی خوارزمی در تهرانرادیو فردا: کتابفروشی خوارزمی، یکی از قدیمی‌ترین کتابفروشی‌های تهران واقع در خیابان انقلاب، روز سه‌شنبه، دوم اسفندماه، «با حکم قضایی» پلمب شد.

انتشار این خبر در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان بازتاب زیادی داشته است. کتابفروشی خوارزمی یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین فروشگاه‌های کتاب پایتخت است که در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد.

کاربران توئیتر به نقل از مجیدطالقانی، مدیر این کتابفروشی، نوشته‌اند که سازمان تبلیغات اسلامی از او شکایت کرده و دادگاه تشکیل شده است.

آقای طالقانی گفت: «می‌‌خواهند این انتشارات را مصادره کنند، نمی‌‌دانم که چه کسی باید به داد ما برسد.»
آن طور که اسدالله امرایی، مترجم سرشناس، در حساب اینستاگرام خود توضیح داده، از آنجا که بخشی از سهام انتشارات خوارزمی به عبدالرحیم جعفری، بنیان‌گذار نشر امیرکبیر، تعلق داشته و سازمان تبلیغات اسلامی امیرکبیر را تصاحب کرده، اکنون این سازمان «مدعی فروشگاه [خوارزمی] شده» است.

آقای امرایی دلیل احتمالی پلمب کتابفروشی خوارزمی را این طور شرح داده است: «از سال ۱۳۸۶ و با درگذشت مرحوم علیرضا حیدری که از بدو تأسیس مدیرعامل خوارزمی بود، سازمان تبلیغات که انتشارات امیرکبیر را از حیز انتفاع انداخت و بیشتر فروشگاه‌های آن را تعطیل کرد و اگر اندک حیاتی دارد از مرده‌ریگ آن مرحوم مظلوم است حال مدعی فروشگاه شده که به گفته آقای طالقانی ربطی به انتشاراتی ندارد.»

در سال ۱۳۵۸، به حکم دادگاه انقلاب اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی موسسه‌ انتشارات امیرکبیر را تصرف کرد. عبدالرحیم جعفری تا زمان مرگش به دنبال بازپس گرفتن اموالش بود.

کتابفروشی خوارزمی با دو طبقه و ۲۰۰ متر زیربنا در یکی از بهترین نقاط تجاری تهران واقع است.

دو ماه پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، عکسی از ویترینی که گفته می‌شد متعلق به کتابفروشی خوارزمی است به دلیل انتخاب نوع کتاب‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفت.
+18
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  انهاییکه اهل مطالعه و تحقیق هستند بخوبی میدانند که مسبب اصلی مصادره انتشارات امیر کبیر شخص جنتی بوده که توسط روانشاد عبدالرحیم جعفری بنا نهاده شده بود .سرگذشت عبدالرحیم جعفری را باید خواند و بحال جنتی و جنتی ها باید گریست. انتشارات امیر کبیر را مصادره کردند و اموال انرا چپاول نمودند حال نوبت انتشارات خوارزمی است.قرار نیست امیر کبیر و خوارزمی کتابفروشی داشته باشند . کتابفروشی از ان فیضیه فم است
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  فرهنگ وادبیات ایران بمرحوم عبد الرحیم جغفری مدیون است. مدیون.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.