ویدیوی عذرخواهی زینب کاظم پور، مهندسی که روسری خود را بر روی سن پرت کرد

بی بی سی: هنگامی که زینب کاظم‌ پور در مراسم انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی تهران در اعتراض به «عدم رعایت شأن مهندسان» و پس از محرومیت از نامزدی، روسری خود را روی صحنه پرت کرد و خارج شد، قابل پیشبینی بود که این اقدام با واکنش‌های زیادی همراه شود.

خانم کاظم‌پور گفته بود که به چنین مجمعی که در آن به شأن مهندسان توهین می‌‌شود و آنها را کتک می‌زنند، رسمیت نمی‌دهد و مورد تشویق شماری از افراد حاضر در جلسه قرار گرفت. او همچنین مدعی شد که لیست افرادی که قرار بود انتخاب شوند از قبل مشخص شده است.
پخش فیلم این اقدام در فضای مجازی با واکنش‌های گسترده همراه بود و پس از آن بود که اعلام شد «مدعی العموم» به اتهام «هتک حرمت حجاب» علیه او اعلام جرم کرده است و « تحقیقات تکمیلی در خصوص این موضوع از سوی دادستانی در حال انجام است.»

در ادامه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مدعی شد در آن انتخابات «شرط استعلامی» وجود نداشته و «هیچگونه رد صلاحیتی از ارگان‌های مختلف» انجام نشده است.

این سازمان با انتشار بیانیه‌‎ای اعلام کرد: «حسب ماده ۱۱ شیوه‌نامه نحوه تشکیل و اداره مجامع، هیئت‌رئیسه اصلی از بین اعضای داوطلب، با رأی اکثریت نسبی اعضای حاضر در مجمع انتخاب خواهند شد. لذا در انتخابات مذکور هیچگونه رد صلاحیتی از ارگان‌های مختلف صورت نپذیرفته است.»

سازمان نظام مهندسی همچنین مدعی شد که زینب کاظم‌پور در مجمع «به‌عنوان کاندیدا مطرح و از فرصتی که برای معرفی به وی ارائه شد، در حال استفاده بوده است.»

«جمعی از مهندسین، دانش‌آموختگان معماری و سایر برابری‌خواهان» هم با «انتصابات» نامیدن سازمان نظام مهندسی تهران، این سازمان را «شبه‌نهادِ فاسد و ناکارآمد» خواندند.

این گروه گفت: « پروژه‌های عظیم شهری و ساختمان‌های دولتی که نقشی به‌سزا در توسعه و آبادانی کشور عزیزمان ایفا می‌کنند، عموما در مناقصه‌های صوری به افراد، نهادها و ستادهای وابسته به حکومت واگذار می‌شوند... زمانی که سازمان نظام مهندسی صدای میکروفون را بر اعتراض مهندس زینب کاظم‌ پور بست، باردیگر روسای این شبه‌نهادِ فاسد و ناکارآمد، ثابت کردند که طبق روالِ گذشته تمام تلاش خود را معطوف به خاموش کردن و نادیده گرفتن اعتراض مهندسین آزاداندیش و مستقل خواهند کرد.»
«اعتراف اجباری» با «حجاب اجباری»
ماجرای خانم کاظم‌پور اما قبل از حضور در دادگاه یا بررسی هرگونه اتهام، سرنوشتی پیدا کرد که شمار زیادی در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با آن رو به رو بوده‌اند: اجبار به عذرخواهی یا به بیان دیگر «اعتراف اجباری.»

زینب کاظم‌پور که روی سن روسری نداشت و در حضور جمعیت به اجبار استفاده از حجاب اعتراض کرده بود، این بار در حالی که موهایش را کاملا با یک کلاه پوشانده بود، با انتشار ویدئویی گفت: «اعتراض من جنبه کاملا صنفی و درون سازمانی داشت. بدون قصد قبلی، به صورت لحظه‌ای و در اثر فشار روانی ناشی از برخوردهای ناشایستی بوده که با مهندسان شده بود. در حال حاضر پشیمان هستم و از همین طریق از اذهان عمومی عذرخواهی می‌کنم.»
در ۴۰ سالی که از روی کار آمدن جمهوری اسلامی می‌گذرد، گرفتن «اعترافات اجباری» از منتقدان و مخالفان رواج داشته است.

اقداماتی از این دست اگرچه از سوی کشورها و نهادهای بین المللی و حقوق بشری محکوم شده اما باعث نشده حکومت از چنین کاری صرف نظر کند.
«عذرخواهی اجباری» شیوه معمول حکومت در برخورد با معترضان
به دنبال آغاز اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد و اعتراضات سراسری در ایران حکومت نیز به برخورد با این معترضان پرداخت.

یکی از شیوه‌های معمول در برخورد با معترضان در جمهوری اسلامی، تحت فشار قرار دادن آن‌ها برای اقرار علیه خود و اعتراف به کار اشتباه بوده است. در این گونه موارد فرد معترض پس از چند روز یا با رسانه‌های نزدیک به حکومت مصاحبه می‌کند و یا با انتشار ویدئویی از «پیشگاه ملت» عذرخواهی می‌کند.

یکی از نمونه‌های معروف، الهام رکابی، سنگنورد ایرانی بود که در مسابقات جهانی کره جنوبی بدون روسری در صحنه خارج شد. کمی بعد در اینستاگرام او متنی منتشر شد که در آن نوشته شده به دلیل «زمان‌بندی نامناسب و فراخوانی غیرقابل پیش‌بینی، برای صعود دیواره» پوشش او «سهوا» دچار مشکل شده بود.

او سپس در فردوگاه با تعدادی از رسانه‌های حکومتی ایران مصاحبه کرد و سخنان مشابهی گفت و بعد هم بدون این که اجازه پیدا کند با مردمی که برای استقبال از او به فردوگاه رفته بودند، روبرو شود، از محل خارج شد.
«عذرخواهی» پزشکی که از «ریشخند به ریش آخوند» حمایت کرد
در نمونه‌ای دیگر مدتی پیش ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد از یک پزشک در کاشمر که گویا در حمایت از زنی که پوشش او با اعتراض یک زن دیگر مواجه شده بود، حاضر به معاینه فرد معترض نشد.

در این ویدئو پزشک اهل کاشمر با تندی خطاب به یک نفر می‌گوید: «مطب شخصی‌ام است، من مامور دولت نیستم و دلم بخواهد می‌بینم و دلم بخواهد نمی‌بینم خانم... او نماد اعتراض است. او ریشخند به ریش تمام این آخوندهاست و من از او دفاع می‌کنم. چرا هوای این را دارم من؟ به خاطر این که این تف توی صورت آخوند می‌اندازد.»

به دنبال انتشار این ویدئو در شبکه‌های مجازی گفته شد که مطب دکتر کاشمری پلمب شده و برای خود او نیز پرونده قضایی تشکیل شده است.

در این مورد نیز به اقدام قضایی بسنده نشد و کمی بعد آن پزشک ویدئویی منتشر کرد و گفت: «بنده در آن ویدئو به خاطر شرایط عصبی نامناسبی که برایم ایجاد شده بود از الفاظ نامناسبی استفاده کردم و این کار باعث رنجش خاطر تعدادی از هموطنان و همشهریان عزیزمان شد... بسیار بسیار متاسف و عذرخواهم.»

او در مورد عقیده‌اش در مورد وضعیت کنونی ایران نیز «اطلاعاتش را ناقص و قضاوتش را غلط» دانست و گفت: «یک مقداری شبهاتی برای بنده وجود داشت ناظر بر همین اوضاعی که برای کل جامعه‌مان هست، منتهی اطلاعات ناقص باعث شده بود که من قضاوت زودهنگام و ناقصی داشته باشم. خوشبختانه بعد از این اتفاق شرایطی به وجود آمد که توانستم جواب سئوال‌هایی که برایم وجود داشت را بگیرم و قضاوتم را اصلاح کنم.»

طی روزهای اخیر با پخش این ویدیوها، سئوالی که برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و مردم عادی به وجود آمده این است که آیا حکومت شیوه گرفتن «اعترافات اجباری» از معترضان را تغییر داده و قرار است از این پس به جای پخش اعترافات افراد از تلویزیون حکومتی و برنامه‌هایی مانند ۲۰:۳۰ شاهد انتشار ویدئوهایی باشیم که معترضان خود منتشر می‌کنند و در آن از جانب خود از «مردم» عذرخواهی می‌کنند؟
+9
رأی دهید
-127

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  معلومه خیلی پشیمونه هههههههه اون سایه هفت‌تیر پشت سرش همه چیز رو عیان میکنه همون روز اول روسری پرت کردی ما اعترافات اجباری شمارو شنیدیم شیرزن سرزمین کهن پارس
  3
  103
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  آخه آدم عاقل مگه مریص هست کاری کنه که بعدان پشیمون بشه. قیافه رو تو رو خدا اینگار تو قطب شمال نشسته فیلم از خودش گرفته 😂😂🤣
  111
  16
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران

  میگن خانواده های اعدامی اخیر زیر فشار هستن که درباره جزئیات صحبت نکنن یا مراسم دفن برگزار نشه و اونها هم سکوت میکنن یا برخی از اونها. دیگه اونها که تنها فرزندشون رو از دست دادن دیگه چه چیزی میتونه اونها رو مرعوب کنه. این خانم هم حتما برای منفعت شخصی روسری رو پرت کرد وگرنه وقتی از جنبش آزادی حمایت کرده بود نباید اینقدر راحت پا پس میکشید. مثلا توماج مدت هاست در انفرادیه و به هر صورت راحت تسلیم نشد. اگر اون روز این خانم انتخاب میشد محال بود روسری رو پرت کنه. برای همین خودهواهی هاست که ایران امروز به اینجا رسیده.
  15
  49
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  دقیقا آدم عاقل رو هم مریض میکنند !!! از دست این رژیم آشغال کی مریض نشده
  6
  39
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  این سبک ویدیو های اجباری را باید بطور مطلق از مشاهده تحریم کرد ، هیچ ارزشی از حقیقت ندارند ،
  2
  44
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  زیاد نخند! وقتی خنجر قذافی رو گذاشتن مکان مقتضی، میخوام ببینم تو چطور میخندی؟ مطمئنم نمیتونی قهقهه بزنی! چون تکون میخوری خطریه
  4
  49
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ساتراپ11 - تهران، ایران

  کاملا مشخص هست که نحوه اعتراض و مخالفت با نظام،،، در داخل و خارج ایران بسیار متفاوت هست !!!
  1
  35
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان

  این قبیل عذرخواهی های نخ نما و زوری تحت انواع تهدید و فشار هیچ دردی از این رژیم ضد ایرانی و ضد بشر دوا‌ نمیکنه و انفاقا بیشتر باعث نمایان شدن ضعف و درماندگیشون‌ میشه.تاثیر این اقدامات شجاعانه قابل لاپوشانی و‌جبران نیست.
  0
  30
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان

  جالبه که این جمهوری شیطانی خودش هم میدونه که کسی این اعترافات رو باور نمیکنه و فقط میخواهند نمایش قدرت بدهند در صورتیکه تاثیرش برعکسه این اعترافات اجباری اینقدر تکرار شده که یک حالت عادی به خودش گرفته و قبح خودش رو از دست داده و کسی بعد از این اعترافات اجباری احساس شرم که نمیکنه هیچ بلکه میدونه که همه احساس همدردی زیادی رو جلب میکنه
  0
  28
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  این ما اذهان عمومی هستیم که باید از شما عذر خواهی کنیم!! چرا که حتی بخش کوچکی از جربزه و جسارت شما را داشتیم تا از شما و امثال شما چنان پشتیبانی بکنیم که این اهریمنان جرئت نکنند با شما چنان کنند که ناچار به یک چنین عذر خواهی اجباری بشوید!!
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.