پوتین: جنگ را غرب آغاز کرد /شکست دادن کشورمان در میدان جنگ غیرممکن است

رئیس کرملین به مناسبت سالگرد تهاجم علیه اوکراین در نطقی طولانی غرب را به آغاز جنگ متهم کرد. او تعلیق معاهده محدودساختن زرادخانه‌های هسته‌ای با آمریکا را اعلام کرد و از ایران در مسیر کریدور تجاری شمال-جنوب روسیه نام برد.

در آستانه سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، ولادیمیر پوتین  نطقی یک ساعت و ۴۵ دقیقه‌ای خطاب به ملت در  مجمع فدرال روسیه، متشکل از مجلس دوما و شورای فدراسیون ایراد کرد.

او در این سخنرانی اتهامات جدیدی را علیه غرب مطرح کرد و بار دیگر کوشید تا مسئولیت آغاز این جنگ را از خود دور کند.
پوتین: غرب جنگ را آغاز کرد
پوتین گفت، روسیه سال‌ها برای یافتن یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای منطقه دونباس تلاش کرد، اما غرب این جنگ را آغاز کرد. پوتین که یک سال پیش رسماً دستور تهاجم نظامی به اوکراین را در ۲۴ فوریه صادر کرد، گفت: «ما هر کاری می‌توانستیم برای متوقف کردن آن انجام دادیم.»

پوتین غرب را به تلاش برای کسب "قدرت نامحدود" متهم کرد و گفت، "جریان پول از غرب به سوی جنگ تمامی ندارد" و غرب تریلیون‌ها دلار ریسک کرده است.

پوتین ادعا کرد که غرب از مدت‌ها قبل تلاش کرد اوکراین به کشوری در "ضدیت با روسیه" تبدیل شود و "مسئولیت بالا گرفتن تنش در اوکراین بر عهده نخبگان غربی است". او افزود، غرب در تلاش است تا یک درگیری محلی را به یک درگیری جهانی تبدیل کند.
تعلیق معاهده محدودساختن سلاح‌های هسته‌ای با آمریکا
 پوتین از تعلیق معاهده "نیو استارت" میان روسیه و آمریکا خبر داد. این آخرین معاهده مهم در زمینه محدودساختن زرادخانه‌های هسته‌ای استراتژیک دو کشور است.

او تأکید کرد که مجبور شده این تصمیم را بگیرد، اما این به منزله خروج از معاهده نیست، بلکه تعلیق قرارداد است: «ما از آن خارج نمی‌شویم اما مشارکت خود را به تعلیق درمی‌آوریم.» او افزود، اگر آمریکا آزمایش‌های هسته‌ای انجام دهد، روسیه نیز همین کار را خواهد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از تصمیم روسیه برای تعلیق مشارکت در معاهده "استارت جدید" ابراز تأسف کرد. او در بروکسل از پوتین خواست تا "در تصمیم خود تجدیدنظر کند و به معاهدات معتبر کنونی احترام بگذارد".

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام ولادیمیر پوتین مبنی تعلیق مشارکت در معاهده "استارت جدید" را "مایه تاسف عمیق و غیرمسئولانه" خواند.

بلینکن در آتن ضمن اشاره به این‌که ایالات متحده دقیقا نظارت خواهد کرد که دولت روسیه در عمل دست به چه اقداماتی خواهد زد، گفت: «البته تدابیری اتخاذ می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که در هر صورت برای تأمین امنیت کشور خود و متحدان‌مان در موقعیت مناسبی قرار داریم.»
"شکست دادن کشورمان در میدان جنگ غیرممکن است"
پوتین با اشاره به این‌که مسئله بر سر "موجودیت روسیه" است، قدرت نظامی روسیه را به رخ کشید.

اگرچه استراتژی پوتین برای فتح سریع اوکراین به شکست آشکار انجامید، اما او کوشید در  مجمع فدرال روسیه حمله تهاجمی به اوکراین را یک موفقیت جلوه دهد.

رهبر کرملین تأکید کرد، امکان ندارد بتوان روسیه را در میدان نبرد شکست دارد.

رئیس جمهور روسیه در نطق خود با اعلام نوسازی ارتش گفت "ما گام به گام، با دقت پیگیرانه، وظایف پیش روی خود را حل خواهیم کرد". او گفت ۹۱،۳درصد از توان بازدارنده هسته‌ای به جدیدترین سیستم‌ها مجهز هستند و باید در تمام بخش‌های نیروهای مسلح "به چنین سطح کیفی" دست یافت.

پوتین و نمایندگان با یک دقیقه سکوت، یاد کشته‌شدگان جنگ را گرامی داشتند. در پی آن، رئیس کرملین قول حمایت مالی از خانواده‌های سربازان کشته شده و جانبازان جنگ را داد و برای این منظور یک صندوق دولتی ویژه را اعلام کرد.
نطق یک ساعت و ۴۵ دقیقه‌ای ولادیمیر پوتین در مجمع فدرال روسیهپوتین گفت، علاوه بر این، هر کس که در "عملیات نظامی ویژه" جنگیده باشد، باید بتواند هر شش ماه یک‌بار ۱۴ روز تعطیلات داشته باشد. در چهار منطقه الحاقی و اشغالی اوکراین، لوهانسک، دونتسک، زاپوریژیا و خرسون، که روسیه تاکنون تنها بخشی از آنها را کنترل می‌کند، قرار است برنامه‌های کمک اجتماعی و مشاغل جدید ارائه شوند.

مقامات روسیه از جنگ اوکراین به عنوان "عملیات نظامی ویژه" نام می‌برند.
ایران، در نقشه کریدور شمال و جنوب روسیه
رهبر کرملین در نطق خود به توسعه کریدور شمال-جنوب روسیه اشاره کرد که قرار است مسیرهای جدیدی را برای همکاری تجاری با هند، ایران، پاکستان، و همچنین کشورهای غرب آسیا باز کند.

پوتین گفت، روسیه با ایجاد کریدورهای جدید، ارتباطات اقتصادی بین‌المللی امیدوارکننده خود را گسترش خواهد داد، زیرا غرب به رهبری آمریکا تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را برای تهاجم به مسکو اعمال کرده است.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: «ما بنادر دریای سیاه و بنادر آزوف را توسعه خواهیم داد و به ویژه بر کریدور بین‌المللی شمال-جنوب تمرکز خواهیم کرد.»

او از پروژه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب به طول ۷۲۰۰ کیلومتر برای جابه‌جایی کالا میان هند، ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، روسیه، آسیای مرکزی و اروپا خبر داد.

پیش از این، قرار گرفتن بندر استراتژیک چابهار ایران در حاشیه خلیج فارس در مسیر این کریدور روسیه مورد بحث بوده است.
واکنش مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین، در اولین واکنش این کشور به سخنرانی پوتین گفت که اظهارات رئیس کرملین نشان می‌دهد که رئیس‌جمهوری روسیه ارتباط ذهنی خود با واقعیت را از دست داده است.

پودولیاک به خبرگزاری رویترز گفت پوتین «در واقعیتی کاملاً دیگری به سر می‌برد که در آن فرصتی برای گفت‌وگو درباره عدالت و قوانین بین‌المللی وجود ندارد». او در توییتر نوشت که این سخنرانی بیانگر "آشفتگی ذهنی" پوتین است.
سخنرانی بایدن در لهستان
جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده چند ساعت پس از نطق رئیس کرملین، قرار است در کاخ "کونیگزشلوس" ورشو سخنرانی کند که از نظر تحلیل‌گران از اهمیت زیادی برخوردار است. او در این سخنرانی به چگونگی تغییر جهان توسط جنگ تهاجمی روسیه خواهد پرداخت.

بایدن پس از سفر کوتاه خود به کی‌یف، روز دوشنبه ۲۰ فوریه راهی لهستان شد. او با آندری دودا، رئیس‌جمهوری لهستان ملاقات کرد و سپس در حدود ساعت ۱۷:۳۰  (به وقت اروپای مرکزی)  نطقی ایراد خواهد کرد.

 کاخ محل سخنرانی، نمادی از پایتخت لهستان محسوب می‌شود که بخش اعظم آن در جنگ جهانی توسط آلمان ویران و سپس بازسازی شد.

بایدن در جریان سفر غیرمنتظره خود به کی‌یف، درباره رئیس کرملین گفته بود: «پوتین تصور می‌کرد اوکراین ضعیف است و در غرب نظرات متفاوت حاکم است». اما «او کاملا در اشتباه بود. [...] ما در کنار یکدیگر ایستاده‌ایم.»
+24
رأی دهید
-64

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران

  تشنه قدرت این دیکتاتور روانی
  8
  30
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یکعده روانی به اسم رهبر زمام امور رو دارن! اخه احمق فرضا هم معاهده نیو استارت رو ندیده بگیری زرادخانه هسته ای رو محدود نکنی. فکر میکنی امریکا و روسیه برای از بین بردن دنیا همین الان که داریم صحبت میکنیم کمبود بمب اتمی دارن؟ 😀. توی میدان عمل ر..دی اب هم قطعه. حالا هی بیا زر زر هوایی بکن. از سه مؤلفه قدرت اقتصادی، نیروی نظامی و پایگاه مردمی برای جنگ اکراین هیچکدومش رو نداری. یه عده ملا هم با طناب تو ایران رو فرستادن توی باتلاق جنگ.
  6
  14
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.