سلطان عمان با پیامی «درباره برجام» و تبادل زندانیان به تهران سفر خواهد کرد

براساس گزارش ها سلطان هیثم قرار است به ایران سفر کندبی بی سی: منابع خارجی و همچنین رسانه‌ها در داخل ایران از سفر قریب الوقوع هیثم بن طارق، پادشاه عمان، به تهران خبر داده‌اند و آن را مرتبط با گفتگوهای غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن توصیف کرده‌اند.

همشهری آنلاین روز سه‌شنبه دوم اسفند به نقل از علی علیزاده، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نوشت که حسین امیرعبدالهیان وزیرخارجه ایران درباره سفر پادشاه عمان به تهران «در آینده‌ای نزدیک و با خبری خوش» به او اطلاع داده است.

این نماینده «خبر خوش» و اظهارات آقای امیرعبدالهیان را به گفتگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا بر سر توافق هسته‌ای موسوم به برجام مرتبط دانسته است.

در یک هفته گذشته گزارش‌هایی از نزدیک شدن تهران و واشنگتن بر سر تبادل زندانیان و آزادسازی میلیاردها دلار از پول‌های ایران در کره جنوبی منتشر شده بود.

از جمله شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا به نقل از منابع آگاه از تلاش‌های قطر و بریتانیا برای پیش‌برد مذاکرات میان واشنگتن و تهران بر سر تبادل زندانیان گزارش داد.

در همان زمان - ۲۶ بهمن - رابرت مالی، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، از دیدار خود در خاورمیانه با مقام‌های عمان و قطر برای گفتگو درباره ایران خبر داد.

با این حال آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه پس از دیدار با وزیر خارجه یونان در کنفرانسی خبری در آتن درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد که برجام جزء گزینه‌ها نیست.

او گفت: «ما متعهد به امنیت اسرائیل هستیم. ما همراه با هم به این موضع متعهدیم که ایران نباید به سلاح هسته‌ای برسد این خبر تازه ای نیست. رئیس‌جمهور بایدن کاملا روشن کرده که تمام گزینه‌ها روی میز هستند. ما برای تعمیق همکاری با اسرائیل و کشورهای دیگر فعالیت می‌کنیم تا با چالش چندوجهی که ایران ایجاد کرده مقابله کنیم. ما این را هم روشن کرده‌ایم که توافق هسته‌ای موسوم به برجام در بین گزینه‌ها نیست.»

آقای بلینکن همچنین گفت بهترین راه برای حل مسئله هسته‌ای ایران دیپلماسی است اما ایران وارد گفتگویی معنی‌دار نمی‌شود: «خیلی چیزها به این بستگی دارد که ایران چه می گوید و چه می کند و اینکه وارد تعامل می شود یا نه.»

او همچنین گفت: «ما پهپادهای ایران را که به تهاجم روسیه به اوکراین کمک می‌کند دیده‌ایم، ما سرکوب مجدد در خیابان‌های سراسر ایران را دیده‌‌ایم تا شهروندان نتوانند حرفشان را بزنند و دیده‌ایم که ایران مثلا برای ترور مخالفانش در کشورهای ثالث از جمله آمریکا توطئه می‌کند.»

علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده اتمی ایران، روز ۱۵ بهمن - ۴ فوریه - گفته بود که تهران در مذاکرات «کوتاهی» نکرده و آماده ادامه مذاکرات احیای توافق اتمی برجام است.

آقای باقری کنی به پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی زبان حکومت ایران گفت: «موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها که در دولت کنونی کشورمان از ابتدا ادامه پیدا کرد و تا به امروز ادامه دارد، در چارچوب خطوط قرمز کشورمان و با هدف استیفای منافع و حقوق ملت ایران ادامه دارد و ایران همواره در قالب آن جدیت داشته است».

مذاکرات احیای برجام که فروردین ۱۴۰۰ آغاز شده بود از تابستان سال جاری متوقف شده است. آمریکا و دولت های اروپایی می‌گویند ایران توافقی را که در آستانه نهایی شدن بود با طرح درخواست های فراتر از برجام به توقف کشانده است.

همزمان والی اده‌یمو معاون وزیر دارایی آمریکا در این روز گفت دولت این کشور روسیه را در قبال جنایاتی که در اوکراین مرتکب شده پاسخگو خواهد کرد.

او همچنین گفت آمریکا زنجیره تامین منابع را که روسیه برای جنگ با اوکراین استفاده می‌کند هدف خواهد گرفت که شامل تهیه پهپاد از ایران نیز می‌شود.

به گفته آقای اده‌یمو، شرکت‌های چینی علاقمندند حضور خود را در اقتصاد جهانی حفظ کنند و از این رو کمک «محدودی» به روسیه کرده‌اند. او البته به شرکت‌های چینی هشدار داد در پی دور زدن تحریم‌های روسیه نباشند.

معاون وزیر دارایی آمریکا گفت تحریم‌های جدیدی در روزهای آینده برای روسیه در راه است و شواهد نشان می‌دهند که تحریم آثار منفی شدید بر اقتصاد روسیه گذشته است.
+15
رأی دهید
-187

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  غلط میکنه.این دیگه چکاره هست؟ چه سودی این میبره یا کدوم جزیره را بخاطر ماله کشی صاحب میشه بعد معلوم میشه.
  6
  76
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  فرهاد۱۹۷۷ - لوس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر امریکا با ایران به توافق اتمی، تبادل زندانیان(گروگانها)،و یا استرداد پولهای بلوکه شده در این زمان حساس برسد و قردادی را تدوین کنند، بزرگ‌ترین خیانت بعداز کارتر را به مردم ایران کرده‌است. البته این کثافت‌کاری‌های سیاسی از هر دو گروه، دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بعید نیست.
  7
  48
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  اگر این رژیم هرچه زودتر نابود نشه ۵۰ سال دیگه هم این سرطان خوب شدنی نیست، حالا از خونه بیرون نیاییم.
  10
  42
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ما ملت پر مدعا ولی بی اطلاع از خباثت سیاستمداران دنیا و زد و بند های پشت پرده شان باید بپذیریم که تنها راه اعتلای کشورمان و بهبود وضع زندگیمان داشتن یک رهبر قدرتمند و دلسوز مثل رضا شاه کبیر هست. هروقت پذیرفتیم که با حمایت کردن از چنین شخصیتی و خالی نکردن پشت او میتوانیم به اهدافمان برسیم، آنگاه خواهیم فهمید که گنجشکی را که با رنگ کردن بعنوان قناری دموکراسی به ما قالب کرده اند یا سر زبان ما انداخته اند چیزی بجز سراب و امید واهی نبوده است. این نمایش رای دادن ها و مجلس ها و شورا ها شاید در ممالکی که مردمشان درک و فهمی متفاوت از ما دارند تا حدودی در کیفیت احوال آن ملت ها موثر باشند، اما در کشور ما با این تعداد مردم ناآگاه و اغلب محتاج که رایشان را میشود بسیار ارزان خرید بجز ریشخند کردن خودمان نتیجه ای بهتر از جمهوری آخوندی نخواهند داشت. بنابراین، چراغ بدست بگیرید و اگر شاهزاده را نمیتوانید متقاعد کنید یکی مشابه او را که حاضر است چکمه های رضا شاهرا به پا کند پیدا کنید. و اگر یافتن کاندید دیگری غیر ممکن مینماید، تمام تلاش خود را مبذول دارید که شاهزاده رهبری را بپذیرد.
  6
  44
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  نگفتم آمریکا اینها رو با کودتا و ایرفرانس سال ۵۷ پست کرد. گفتم آمریکا اینها رو میخواد هی فحش خوردم هی گفتن ترامپ قهرمان بمب رو بزن (زرشک). اینها بهترین کاتالیزور سیاست توسعه طلبی آمریکان تا جایی که بمب نسازن خیلی هم خوبن کی از اینها بهتر. هم عربها رو میدوشن هم به اسم ایران اینجان هم اسرائیل هر غلطی که حتی کشورهای بزرگ جراتش رو ندارند انجام میده به اسم ایران چه چیزی بهتر از این؟ ملاها نعمت تاریخی برای اینهان. ما دو دوشمن داریم یک ملاها دوم ملاها سوم این بیشرفهای غربی. باید دخل ملاها رو بیاریم سومی یا باید کنار بیاد یا ایران با شرق روی هم میریزه. تا زمانی که ما یک سیاست بظاهر نرمال مانند داشتن کنسرت سکولار آزادی‌های فردی نداشته باشیم تحت خطریم.
  5
  32
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  20 سال است امریکا می گوید برای حفظ امنیت و سلامتی مردم اسرائیل نباید جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای برسد . رسیدن به سلاح اتمی احتیاج به اورانیم هست که نظام اخوندی اینک در اختیار دارد. اینکه امریکا بخواهد نظام اخوندی ایران در یکی از این مذاکرات عاقبت دست از داشتن اورانیم و درست کردن سلاح هسته ای بر دارد خیالی خام است. خامنه ای نگبت تا به سلاح هسته ای نرسد ولکن ماجرا نیست, در سیاست و خیال پیش بینی خامنه ای این است اگر به سلاح هسته ای برسد جانشینی مجتبی بعداز او حتمی است و ادامه نظام اخوندی صد در صدی است و رسیدن به رهبری جهان اسلام ممکن است و گسترش شیعه گری در کشورها به اسانی صورت میگیرد.
  3
  33
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا

  این خبر خوش که وزیر خارجه ایران ورهبر چلمکش از آن خوشحال هستند فقط در موضوع تبادل گروگانها در ایران است وپولیکه بابتشان میگیرند با آن سوراخهای اقتصادی عمیق ایران دردی از دردهای جامعه ایران را دوا نمیکند چون کمبودهای اقتصادی ایران بقدریست که اگر احیانا وبطور قطع اگر جمهوری اسلامی هم بخواهد تغییری در روند معشیت مردم ایجاد کند با این پولها بجایی نمیرسد واصولا در فکر مردم وتورم نیستند چون در حال حاضر تورم با افزایش نرخ ارز افسار گسیخته وغیر قابل کنترول است وبا این پولها تنها میتوانند نیروی سرکوب را بیشتر در میدان داشته باشند آن هم تا چند صباحی تا شاید بعد امام زمان به یاریشان بیاید.
  3
  34
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.