بلینکن: غنی‌سازی ۸۴ درصدی موضوعی بسیار جدی است/ اسرائیل: متوقف کردن ایران، یا حالا یا هیچ‌وقت

دویچه وله: در پی کشف آثار اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در تأسیسات هسته‌ای ایران، بلینکن گفت واشنگتن با آژانس و سه کشور اروپایی در تماس است. یک مقام اسرائیلی هشدار داد غنی‌سازی ۸۴ درصدی یعنی "یا حالا باید ایران را متوقف کرد یا هیچ‌وقت."

آنتونی بلینکن گزارش‌ها در مورد غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم توسط ایران را "موضوعی بسیار جدی" خواند و گفت ایالات متحده در همین رابطه در تماس تنگاتنگ با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سه کشور اروپایی است.

وزیر خارجه آمریکا که روز دوشنبه (۲۰ فوریه) در جریان نشستی مطبوعاتی با مولود چاوش اوغلو، همتای ترک خود در آنکارا به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت ایالات متحده در حال تلاش برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای ایران است. بلینکن اضافه کرد: «پس از کسب این اطلاعات، چیزهای بیشتری برای گفتن خواهم داشت، اما البته این موضوعی بسیار جدی است.»

خبرگزاری بلومبرگ روز یکشنبه (۱۹ فوریه) گزارش داده بود  که بازرسان آژانس در جریان بازدید از تأسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غنای ۸۴ درصد را کشف کرده‌اند. در این گزارش آمده بود که هنوز مشخص نیست آیا غنی‌سازی تا سطح ۸۴ درصد عامدانه توسط جمهوری اسلامی صورت گرفته یا اینکه از رسوب در لوله‌هایی ناشی شده است که سانتریفوژ‌ها را به هم وصل می‌کنند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، ساعاتی پس از انتشار این گزارش، آن را "تحریف حقایق" و "سیاه‌نمایی" خواند و مدعی شد جمهوری اسلامی تا کنون برای غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد اقدامی نکرده است. او گفت: «وجود ذره یا ذرات بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی تولید با غنای بالای ۶۰ درصد نیست.»
"متوقف کردن ایران، یا حالا یا هیچ‌وقت"
در همین حال زاخی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز دوشنبه (۲۰ فوریه) در مصاحبه‌ای با روزنامه "جروزالم پست" توسعه برنامه هسته‌ای ایران و کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی را "نگران‌کننده" خوانده و تأکید کرد برای توقف ایران "باید یا همین حالا اقدام کرد یا هیچ‌وقت."

او گفت اسرائیل در تلاش است تا "همه را متقاعد کند که برای جلوگیری از رویارویی با ایران، باید یک تهدید نظامی معتبر از سوی اسرائیل، آمریکا یا جامعه بین‌الملل" مطرح باشد.

هانگبی با اشاره به اینکه اسرائیل مدتهاست در تلاش بوده تا جامعه جهانی را نسبت به خطر فزاینده تهران آگاه کند، گفت انتشار این خبر باعث "غافلگیری" اسرائیل نشده است. او با بیان اینکه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی هدفی غیر از مصارف غیرنظامی دارند گفت: «جهان اینک به آنچه که ما سال‌ها تلاش کردیم توضیح دهیم اذعان دارد.»

مشاور امنیت ملی اسرائیل از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا در نشست بعدی خود که روز ۶ مارس در وین برگزار می‌شود، موضعی سخت علیه ایران اتخاذ کند.

هانگبی بریتانیا و آلمان را دو عضو این نهاد خواند که به گفته او تمایلی برای اتخاذ موضعی سختتر علیه ایران ندارند. به گفته او در مقابل، ایالات متحده موضعی مشابه با اسرائیل در قبال تهران دارد و تل‌آویو و واشنگتن "اکنون در حال حاضر بیش از همیشه" با یکدیگر در این موضوع هم‌نظر هستند.
+74
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  جناب اسرائیل باید به عرضتان برسانم هی کار امروز را به فردا رساندی تا نظام پست اخوندی را اتمی کردید. مجبورید بگید که هیچوقت !
  7
  47
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  من اگه حکمران جهان بودم (حکمران پلید)، از اتمی شدن ایران استقبال میکردم. چون میتونستم یه اهرم ترس در منطقه بطور دائمی ایجاد کنم و بقیه کشور ها رو واسه همیشه بدوشم. ولی خب در ظاهر تمارض میکردم که مخالف جمهوری اسلامی هستم و هی این دست اون دست میکردم همرو میذاشتم سر کار تا ایران اتمی بشه و من به خواستم برسم. اینطوری انگشت اتهام نه تنها به سمت من نمی رفت بلکه این من هستم که در آخر میگم "چقدر بهتون گفتم جلوی ایرانو بگیرید گوش ندادید". مماشات کردن های غرب با ایران و تروریستی اعلام نکردن سپاه چه دلیل دیگری غیر از این میتونه داشته باشه؟ اینها میخوان ایران اتمی بشه. حمله ای در کار نیست. خر هم خودتونید.
  5
  12
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  قوقولی مقولی - مادرید، اسپانیا
  کم هزینه ترین راهش حمایت از مردم ایران و سرنگونی رژیمه، با بمباران و جنگ به جایی نمی‌رسید. آخوندا حداقل اورانیم کافی برای آلوده کردن کل اسرائیل رو به رادیواکتیو رو که دارن.
  5
  16
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.