افشاگری پدر و مادر دو قربانی سقوط هواپیما: آنها دروغ گفتند موشک دوم دقیقا به هواپیما اصابت کرد

والدین زینب و محمدحسین اسدی‌ لاری، از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، ضمن همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، گزارش کارشناسی جمهوری اسلامی درباره پرواز پی‌اس ۷۵۲ را دروغ دانستند.

محسن اسدی‌ لاری و زهرا مجد، پدر و مادر زینب و محمدحسین اسدی‌لاری که مسافران هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران بودند، در گفت‌و‌گو با شماره روز دوم اسفند روزنامه اعتماد این اظهارات را بیان کردند.

آقای اسدی لاری به صراحت گفت: «گزارش کارشناسی ایران کلا زیر سوال است. دروغ گفتند. این را برای اولین‌ بار به شما می‌گویم، اینها متاسفانه دروغ گفتند. موشک دوم اصابت کرده دقیقا به هواپیما. برخلاف آن چه گزارش رسمی ایران گفته و به بدترین جای هواپیما هم خورده است.»

پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ دقایقی پس از ترک فرودگاه بین‌المللی تهران، با دو موشک سپاه سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین و خدمه هواپیما در اثر این حمله موشکی کشته شدند.
مقام‌های جمهوری اسلامی تا چند روز مدعی «سقوط هواپیما به دلیل مشکلات فنی» بودند، اما در پی ارائه شواهدی توسط آمریکا و کانادا مبنی بر وقوع حمله موشکی به این هواپیما، در نهایت ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای به هدف قرار گرفتن این هواپیما با موشک‌های سپاه پاسداران اذعان کرد، اما مدعی شد که این حادثه «غیرعمدی» و «خطای انسانی» بوده است.

اسدی لاری و مجد عضو انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی نیستند؛ محسن اسدی لاری، استاد دانشگاه تهران و مدیرکل سابق امور بین‌الملل وزارت بهداشت دولت روحانی و زهرا مجد استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

آقای اسدی لاری بدون اشاره به جزئیات گفته که هیچ‌یک از اعضای انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی «اطلاعات ما را ندارند» و افزوده: «نه اینکه بگویم به جایی وصلم یا علم لدنی دارم، بلکه اکتسابی است و به خاطر مطالعه و تسلط به پرونده و ده‌ها سند دیگر است.»

وی تاکید کرده که «مسئولان هیچ‌گونه اطلاعاتی ندادند و نَمی ‌پس داده نشده و آنهایی که اطلاعات دارند، الحمدلله با ما ارتباطی ندارند، آنهایی که این جنایت را شکل دادند.»

پدر دو قربانی به صراحت درستی کیفرخواست صادرشده در دادگاه نظامی از سوی جمهوری اسلامی را نیز زیر سوال برده و گفت: «کیفرخواستی که صادر شده کاملا غلط است و متاسفانه این عبارت را باید عرض کنم که ظالمانه است و بازپرس و هیئتی که روی این مسئله کار کردند و بحث کارشناسی همه‌اش زیر سوال است (خیلی سربسته عرض کردم).»

وی همچنین کیفرخواست را محدود به «تعدادی نظامی‌ دون‌پایه» دانسته و افزود: «بالاترین‌شان سرتیپ... که ظاهرا یک درجه هم از او گرفتند و نفر دوم هوافضا بودند. به نظر ما اینها دون‌پایه هستند و ما حتما امرای اصلی را می‌خواهیم.»

اسدی لاری اضافه کرد: «کیفرخواست فقط افراد نظامی را دربرمی‌گیرد در حالی که مسئولان و افراد غیرنظامی دیگری هم هستند؛ از وزیر وقت راه تا رئیس سازمان هواپیمایی تا خیلی از افراد دیگر و از جمله فرمانده نیروی انتظامی سابق که تمام منطقه را به‌ هم‌ ریختند و از جمله اجساد و ابدان مطهر بچه‌های ما را زیر لودر گرفتند. وزیر کشور و سایر مقاماتی که باید آسمان را می‌بستند ولی این‌کار را نکردند.»

پدر و مادر این دو قربانی البته گفته‌اند که «هیچ امیدی به عدالت» ندارند.
پیش از اظهارات وی نیز جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲، با پس گرفتن شکایت خود از دادگاه نظامی تهران، اعلام کرده بودند که این دادگاه «تحقیر حقیقت» است و خط مشی آن از پیش توسط ستاد کل نیروهای مسلح و علی خامنه‌ای تعیین شده است.

در بیش از سه سال گذشته خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی بارها به روند تحقیقات و دادگاه که تحت نظر دادگاه نظامی در تهران است اعتراض کرده‌اند.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی هفتم دی‌ماه اعلام کرد که چهار کشور اوکراین، بریتانیا، سوئد و کانادا در یک یادداشت دیپلماتیک رسمی از حکومت ایران خواستند تا هرچه زودتر برای حل اختلاف‌های موجود در این پرونده در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه همکاری کند.

از دیگر بخش‌های جالب توجه این مصاحبه، همدردی این پدر و مادر داغدار با خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران است.

آنها در این گفت‌و‌گو به‌ویژه به نام کیان پیرفلک، کودکی که در جریان تیراندازی ماموران امنیتی در ایذه کشته شد و نیز خدانور لُجه‌ای که در جریان کشتار جمعه خونین زاهدان جان باخت اشاره کرده‌اند.

اسدی لاری در جایی از این گفت‌و‌گو گفته است: «شرمنده محمدحسین عزیزم هستم، چون سر مسئله آبان ۹۸ خیلی سوخت، خیلی هم به من هم نهیب می‌زد، منتها من اطلاعی نداشتم. واقعا آنها مظلوم بودند، واقعا آبان ۹۸ مظلوم بودند.»
 
اعتماد آنلاین نوشت:  «محسن اسدی‌لاری» و «زهرا مجد» والدین زینب و محمدحسین اسدی‌لاری که در هواپیمای اوکراینی کشته شدند روایت تازه‌ای از جزییات پرونده و لحظه شلیک به هواپیما دارند که در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد آن را بیان کرده‌اند.
به گزارش اعتماد، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
*  ما روز ۱۸ دی‌ماه مردیم، بدون تعارف و من از روز ۱۹ دی را به عنوان یک زمان اجباری که دارم و در تمام لحظات آن بهترین آرزویم وصال بچه‌ها بوده، گذراندم.

 *  از یک طرف می‌خواستند ما تکریم شویم و از طرفی دیگر این حادثه باید مخفی نگه داشته می‌شد و جمع اضدادی وجود داشت. من آن روزها نمی‌دانستم که در شهر چه می‌گذرد، اما همان‌ زمان برای من خبر می‌آوردند که اعتراضاتی از سوی دانشجویان شکل گرفته و سرکوب شده است که این هم یک نگرانی و سوگ دیگری بود.

 *  ما عضو انجمن خانواده‌ها نیستیم و دلایل خودمان را هم داریم اما هر کدام (از آنها) بخواهد دادخواهی کند من در خدمت و زمین‌خورده آنها هستم و خودشان هم دیدند که من در دادگاه بیشترین دادها را می‌زنم. هر قدر که قبل و بعدش و در حینش یک عالمه قرص می‌خوریم، اما باز مدام فشار و شرایط‌مان بالا و پایین می‌شود.

  *  بیشترین اطلاعات را هم البته ما داریم و سینه مالامال از ناگفته‌هاست و هیچ‌ کدام اطلاعات ما را ندارند. نه اینکه بگویم به جایی وصلم یا علم لدنی دارم، بلکه اکتسابی است و به خاطر مطالعه و تسلط به پرونده و ده‌ها سند دیگراست.

 *  مسوولان هیچ‌گونه اطلاعاتی ندادند و نمی ‌پس داده نشده و آنهایی که اطلاعات دارند، الحمدلله با ما ارتباطی ندارند، آنهایی که این جنایت را شکل دادند.

 *  هیچ امیدی به عدالت ندارم ولی راهش همین است. بحثم این است که می‌خواهیم سازنده باشیم و دنبال تخریب نیستیم. می‌خواهم عرض کنم که ما می‌توانیم از همه ناامیدتر باشیم ولی باید منبع امید باشیم حتی برای همین همسن‌وسالان شما. ما سوختیم و از بین رفتیم ولی باید منبع امید برای نسل‌های جدید باشیم.

  *  فکر می‌کنم و خداکند که این‌طور باشد، در زندگی ظلم نکردم، خدا کند که این‌طور باشد؛ حالا نمی‌دانم و خدا از سر تقصیراتم بگذرد.شاید شرمنده محمدحسین عزیزم هستم، چون سر مساله آبان ۹۸ خیلی سوخت، خیلی هم به من هم نهیب می‌زد منتها من اطلاعی نداشتم. واقعا آنها مظلوم بودند، واقعا آبان ۹۸ مظلوم بودند.

*   کیفرخواستی که صادر شده کاملا غلط است و متاسفانه این عبارت را باید عرض کنم که ظالمانه است و بازپرس و هیاتی که روی این مساله کار کردند و بحث کارشناسی همه‌اش زیرسوال است (خیلی سربسته عرض کردم.) نکته دوم اینکه محدود است به تعدادی نظامی‌هایی که از جهت ما دون‌پایه هستند، البته بالاترین‌شان سرتیپ... که ظاهرا یک درجه هم از او گرفتند و نفر دوم هوافضا بودند. به نظر ما اینها دون‌پایه هستند و ما حتما امرای اصلی را می‌خواهیم.

*  کیفرخواست فقط افراد نظامی را دربرمی‌گیرد در حالی که مسوولان و افراد غیرنظامی دیگری هم هستند؛ از وزیر وقت راه تا رییس سازمان هواپیمایی تا خیلی از افراد دیگر و از جمله فرمانده نیروی انتظامی سابق که تمام منطقه را به‌ هم‌ ریختند و از جمله اجساد و ابدان مطهر بچه‌های ما را زیر لودر گرفتند. وزیر کشور و سایر مقاماتی که باید آسمان را می‌بستند ولی این‌کار را نکردند

 *  گزارش کارشناسی ایران کلا زیرسوال است. دروغ گفتند. این را برای اولین‌بار به شما می‌گویم، اینها متاسفانه دروغ گفتند. موشک دوم اصابت کرده دقیقا به هواپیما. برخلاف آنچه گزارش رسمی ایران گفته و به بدترین جای هواپیما هم خورده است.

*   خون مظلوم پایمال نمی‌شود و بنیاد ظلم را هم البته می‌کند.

 *  واقعا من وقتی کیان عزیز را می‌بینم (کیان پیرفلک) نمی‌دانم این‌ بچه‌ها مظلوم‌تر بودند یا بچه‌های من. واقعا نمی‌دانم. خیلی‌های دیگر. من فقط بگویم که با کیان سوختیم و با بقیه هم همین‌طور. هر کدام‌شان انگار یک شب ۱۸ دی دیگر برای ما بود، اشک ریختیم...خانم دکتر از کانال‌هایی که داشت، کانال‌های پزشکی خبرها را می‌گرفت و ما با هم اشک می‌ریختیم.

 *  واقعا انگار دوباره هی بچه‌های ما کشته می‌شدند... آن مظلومی که در زاهدان کشتند، یک پسر بود، خدانور لجه‌ای، مادرش می‌گفت پسر من بهترین پسر دنیا بود، احساسش را کامل می‌فهمیدم.
+72
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.