وزیر خارجه آلمان: اروپا فاقد مبنای قانونی برای تروریستی خواندن سپاه است

دویچه وله: وزیر خارجه آلمان اعلام کرد، در اتحادیه اروپا مبنای قانونی برای گنجاندن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی وجود ندارد. اما مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل می‌گوید، در اتحادیه اروپا مبنای کافی برای این منظور وجود دارد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان می‌گوید، کارشناسان حقوقی اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که این اتحادیه در حال حاضر فاقد مبنای قانونی برای رتبه‌بندی کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمانی تروریستی است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد، بربوک این سخنان را بعد از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در روز دوشنبه اول اسفند (۲۰ فوریه) بیان کرد.

بربوک افزود: ­«من در گذشته هم به وضوح گفته‌ام که قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی را از نظر سیاسی می‌شد معقول قلمداد کرد.» او تاکید کرد که اما کارشناسان حقوقی روشن کرده‌اند که در حال حاضر مستند رده‌بندی نام سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا وجود ندارد.

همزمان با این نشست جمع عظیمی از ایرانیان خارج از کشور، به‌ویژه ایرانیان مقیم اروپا در بروکسل دست به تظاهرات زده و از جمله خواستار تروریستی اعلام کردن سپاه در اتحادیه اروپا شدند.

یکی از این افراد که از درخواست در تظاهرات بروکسل دفاع کرد دانیال ایلخانی‌پور، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان ایالتی هامبورگ آلمان است.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی نیز که از این درخواست حمایت می‌کند گفت: «در ایران آینده پلیس برای حفظ امنیت خواهد بود، نه ارعاب، نه تهدید، نه آدم‌کشی.»
مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل: می‌توان سپاه را تروریستی اعلام کرد
پیش از این جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته بود که شناسایی سپاه به عنوان سازمانی تروریستی از سوی این اتحادیه باید با تصمیم دادگاه انجام شود.

اما هیلل نویر، مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل که در تجمع امروز ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در بروکسل حضور داشت در مخالفت با بورل گفت: «این حقیقت ندارد. من به عنوان یک وکیل حقوق بین‌الملل می‌گویم که برای اتحادیه اروپا مبنا و دلایل کافی برای تروریستی خواندن سپاه وجود دارد.» او تاکید کرد که تنها در پنج سال اخیر سپاه پاسداران "بیش از ۲۰ عمل تروریستی" در اینجا انجام داده است.

او در پستی توییتری با اشاره به تظاهرات امروز نوشت: «آن‌ها [ایرانیان] از من تشکر کردند. اما در حقیقت این ما غیر ایرانیان هستیم که باید از مردم ایران تشکر کنیم که ارزش‌های خود ما را به ما یادآوری می‌کنند.
+14
رأی دهید
-101

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  ای بیشرف ها خوب قانون بزارید تبصره بزارید مگر قانون را نمیشه عوض کرد گور مرگتون بگید براتون ضرر مالی داره ج. ا. برای شماها حکم گاو شیر دهی داره که گاهی شاخ میزنه اما اون شیرش به شاخش می ارزه
  4
  78
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  آلمان‌ها خیلی راحت چشم بروی ترورهایی که سپاه قدس ، سپاه چهارپایان خصوصاً در اروپا انجام داد بسته اند ! رستوران میکونوس و قتل زنده یاد فریدون فرخزاد که در خاک آلمان انجام شد و البته دهها قتل و ترورهای دیگر که فقط در خاک اروپا از سوی این گروه تروریستی دولتی انجام شد !! فراموش نکنیم که با وجود تحریمها ، آلمان بزرگ‌ترین شریک تجاری جمهوری ترمالی در اروپاست !! پس بدیهیست که تروریست خواندن سپاه از سوی این فریبکاران و دغلبازان اروپایی مبنای قانونی نداشته باشد ! پای میلیاردها یورو در میونه ، گور بابای ترور کننده و ترور شونده !!
  5
  70
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  amiryousef - ملبورن ، استرالیا
  متاسفانه دولتهای اروپایی‌ عملا دارن از آخوند‌ها طرفداری می‌کنن با راه پیمایی ملیونی ایرانیان عملا اروپا نشون داد زور نزنید ما کاری نخوایم کرد پیشهاد این حقیر تنها یک راه باقی‌ داریم ۱۰۰ نفر از ملیونها ایرانی‌ در خارج از کشور از جان گذشته برای وطن میخواهیم با آتیش زدن مجالس اروپا نشون بدن ما هرجای دنیا هستیم ، ما داریم زمان از دست میدیم من بارها همینجا در اخبارها نظر دادم و همیشه هم هم نظرم همین بود دوستان دولتهای ارپیی به دونبال جنگ جهانی‌ سوم هستن و متاسفانه به جرات می‌تونم بگم ایران مثل جنگ جهانی دوم به اشغال متفقین خواهد افتاد این دقیقا خسته اروپا هست پس ما نباید اجازه بدیم این اتفاق بیفته من به شخص نه سنا اجازه این کماندو بازی رو میده و نه نزدیک اروپا هستم وألا خودم شروع کننده نظرم بودم فقط باید آتیش زد حتا داخل ایران هم با آتیش زدن موافق هستم نه تظاهرات ما به نقطه پایان رسیدیم پس سیاه سفید بی‌ معنا شده
  2
  18
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خر سوار سابق - آلبک، آلمان
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  این زنیکه را خیلی ها به تمسخر بانوی اول اوکرایین می نامند.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  منتظر اروپا باشیم که تصمیم درستی در مورد سپاه تروریستی نظام اخوندی بگیرد باید 30 سال در نوبت بمانیم تا ان تصمیم گرفته میشود مگر انکه انقدر فشار از طرف امریکا و سازمان حقوق بشر و دیگر فعالا" سیاسی در خارج از کشور به اروپا بیاورند که زود جواب انرا بدهد ایا عاقبت سپاه پاسداران نظام اخوندی تروریست است یا نیست.
  4
  18
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  ما که هرچه گفتیم بگید سفرای جمهوری اسلامی رو اخراج کنند یه عده اصرار داشتند که باید سپاه تروریستی اعلام بشه. اخراج سفرا نیاز به حکم دادگاه نداره و نظر دولت کافیه. مشکل هم با کلیت جمهوری اسلامی است. حالا هی زور بزنید که سپاه تروریستی اعلام بشه. به فرض هم که شد بعدش چی؟
  2
  12
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  بگید جراتشو ندارید، ایران تو خاورمیانه خفتتون میکنه و نفت رو باید 300 دلار هر بشکه بخرید اگر بخواهید شاخ به شاخ مستقیم با ایران بشید
  12
  10
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  hitman01 - استوکهلم، سوئد
  امیدوارم که دیگه جوونا در ایران دست این ها رو خونده باشه و به امید حمایت این ها جونشون رو به خطر ندازن‌.
  0
  16
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  همیشه گفته ام که در غرب حقوق بشر فقط یک شعار برای نمایش و پیشبرد اهداف اقتصادی است. این کشورهای همیشه استعمارگر 40 و اندی سال است که این گاو شیرده را میدوشند و هیچکسی گاو شیرده خودش را قربانی نمی کند
  1
  23
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  شیر مرد کازرون - لندن، انگلستان
  بی شرفهای کثیف پس منتظر باشید تا علی گدا و حامیانش اروپا هم مثل سوریه و عراق تبدیل به مستراح کنند.
  1
  10
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  شیر مرد کازرون - لندن، انگلستان
  وقتی خامه عنی بچه هاش فرستاد کردنت اونوقت حساب دستت می یاد فاحشه خانم
  3
  9
  ‌سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.