معاون وزیر صنعت: مفاد توافق‌های تجاری بین ایران و چین «محرمانه» است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفته دلیل محرمانه نگه داشتن مفاد قراردادهای تجاری با چین، پنهان نگه داشتن از آن دید مقام های غربی استبی بی سی: کمتر از یک هفته پس از سفر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به چین، علیرضا پیمان‌پاک، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفته است که مفاد توافق‌های تجاری بین ایران و چین «محرمانه» است.

آقای پیمان پاک گفته است که «بخش عمده‌ای از توافقات خودرویی بین ایران و چین وارد فاز اجرایی شده‌اند اما از آن‌جایی که این توافقات محرمانه هستند و این مذاکرات و توافقات توسط غربی‌ها رصد می‌شد، تأکید بر آن است که مفاد این توافقات محرمانه باشند».

رسانه‌های ایران می‌گویند در جریان سفر اخیر ابراهیم رئیسی به چین، «۲۰ تفاهم‌نامه» در حوزه‌های مختلف اقتصادی بین دو کشور به امضا رسیده است.

آقای پیمان پاک گفته «باتوجه‌به تأکیدات و پیگیری‌های رئیس‌جمهور این توافقات و قراردادها طی دو ماه آینده وارد فاز اجرایی می‌شود و اثرات مثبت آن در اقتصاد کشور بروز خواهد یافت».

معاون وزارت صنعت ایران گفته است «تلاش غربی‌ها بر این است که هرجایی ایران ورود پیدا می‌کند، با تهدید و ایجاد مشکل برای شرکت‌ها فضای تحرک بین‌الملل ایران را ببندند... وقتی این دستاوردها به بار نشست آنگاه می‌توان جزئیات آن را گزارش داد».
از زمان سفر ابراهیم رئیسی به چین که اهداف اصلی آن اقتصادی عنوان شده بود، ریال واحد پولی ملی ایران، مقدار بیشتری از ارزش خود در برابر ارزهای خارجی را از دست دادهپیشتر مقامات ایران گفته بودند هدف اصلی این سفر مذاکره درباره تسریع روند اجرای توافقنامه ۲۵ ساله بین دو کشور است که محتوای آن فاش نشده است.

عقد این توافقنامه محرمانه با تردیدهایی در مورد احتمال مغایرت امتیازات واگذار شده به چین با منافع ملی ایران همراه بوده است.

دولت حسن روحانی که این قرارداد در زمان آن با چین امضا شد، اعلام کرده بود که به درخواست مقام های چینی مفاد این قرار محرمانه نگه داشته شده است.

از زمان خروج آمریکا از توافق اتمی برجام و بازگشت تحریم های هسته ای ایالات متحده، مقام های جمهوری اسلامی ایران می گویند که برای حفظ کانال هایی که تحریم ها در آن دور زده می شود، نمی توانند شفافیت های مرسوم در امور مالی و اقتصادی را رعایت کنند.

رسانه های ایران می‌گویند در جریان سفر ابراهیم رئیسی به چین، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین توافقنامه محرمانه موسوم به سند راهبردی میان دو کشور را برای تعمیق و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران موثر دانسته و گفته بود که دولت او «قاطعانه معتقد به توسعه روابط با ایران است».

از زمان سفر آقای رئیسی به چین که اهداف اصلی آن اقتصادی عنوان شده بود، ریال واحد پولی ملی ایران، مقدار بیشتری از ارزش خود در برابر ارزهای خارجی را از دست داده است.

کمتر از یک هفته پس از انجام این سفر قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران در آستانه ۴۹ هزار تومان قرار گرفت.

برخی از اقتصاددان ایران گفته اند که ناامیدی بازار از احتمال آزاد شدن برخی از دارایی های توقیف شده ایران در بانک های آسیایی از جمله در چین، در جریان سفر ابراهیم رئیسی به پکن از دلایل افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در روزهای اخیر بوده است.
+8
رأی دهید
-103

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  محرمانست به خاطر اینکه کل ایران رو دربست دادین به چینیها که تا میتونن ایرانو غارت بکنن و در عوض به شما ح.زاده های جنایتکار در سرکوب کردن مردم بیگناه ایران یاری بدن تا چند صباحی بیشتر بتوانید حکومت کنین ج. کشهای .
  2
  79
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  babak.iraniii - تهران، ایران

  چطور میشه توی ایران بقول آخوندان ادیان دیگر نجس هستند ولی چینی ها که هیچ دین و ایمانی ندارند آخوند شام و ناهاشون را میخوری پاکند؟؟!!. از سوی دیگر این جوان زمان انقلاب هنوز ننه جونش ازدواج نکرده بوده و حالا شده کاره ای!!
  2
  55
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  باید به جمهوری اختلاسی و تمام طرفدارنش منجمله کسانی که مردم را در خیابانها میکشند و مجروح میکنند تبریک گفت!! دو دستی مملکت رو فروختید و حاضر هم نیستید اعلام کنید چند فروختید
  3
  52
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  کمکهای تسلیحاتی به روسیه و گروه‌های تروریستی عرب و دور زدن تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا در ازای خانمانسوز کردن ایران و ایرانی ، پناه دادن به سرکردگان القاعده و
  3
  55
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ناتمام . و کُلی فضاهت و پدرسوخته بازی دیگه همه و همه رو غربیها اطلاع دارند و شما هم کَکِتون نمیگزه ، حالا دیگه این ایرانفروشی محرمانه شد و اگر غربیها بفهمند مثلاً چی میشه !؟ شماها که آب از سرتون گذشته و دیگه تحریمی هم نمونده که غربیها در موردتون اجرا نکرده باشند ، بگید مردم سیه روز ایران نباید بفهمند !!
  3
  47
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  چشم بادومی ها بدانید این لقمه براتون بزرگتر از آن هست که بتوانید قورت بدهید بعد انقلاب ملی و مردمی ایران تمام این منافع از حلقوم ات بیرون میکشیم. مرگ بر آخوند و طرفدارانشان.
  1
  25
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  ترجمه متن: این کشورِ ماست. ما غصبش کردیم. هرکاری هم میکنیم به خودمون مربوطه، به شما هم نمیگیم. قبلا هم گفتیم هرکی ناراحته جمع کنه بره.
  1
  24
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  در ایران تنها کسانی که غریبه محسوب می شوند ملت ایران هستند
  1
  28
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  golaleh - زاگرس، افغانستان
  عصبی نشین. خالی بسته. چینی ها اگه تائید کردن اونوقت یه چیزی! اونوقت به‌جای مبازه بشینیدو هی کامنت بزارید و جوک بگید.
  2
  5
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  ((توافق‌های تجاری بین ایران و چین «محرمانه» است )) اصولا همه آدمها کارهای خلاف و غیر انسانی و غیر قانونی و دور از انسانیت و نادرست.... را پنهانی و مخفیانه و یا بعبارتی محرمانه مرتکب میشوند .
  1
  2
  دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.