بازدید کننده‌ای که اثر هنری ۴۲ هزار دلاری را شکست

تکه‌های مجمسه خرد شده حالا در یک جعبه قرار دارند و باید نماینده شرکت بیمه آن‌ها را بازرسی کندبی بی سی: «لطفا به آثار هنری دست نزنید.» این نوشته‌ای است که روی تابلوهای گالری‌های سراسر جهان در کنار آثار هنری دیده می‌شود، شاید به نظر ما بی‌مورد بیاید اما بعضی اتفاقات به ما یادآوری می‌کنند که اتفاقا وجودشان هنوز هم الزامی است.

هنر‌دوستان شهر میامی آمریکا، پنجشنبه شب شاهد اتفاقی وحشتناک بودند. یک جمع‌آوری‌کننده آثار هنری به شکلی تصادفی مجسمه ۴۲ هزار دلاری اثر جف کونز، هنرمند آمریکایی سبک پاپ آرت را نقش بر زمین کرد. به گفته حاضرین او با انگشت خود به این اثر هنری ضربه زده بود.

این اثر که یک نمونه از مجسمه‌های نمادین «سگ‌های بادکنکی» کونز بود، خرد شد و کارکنان موزه با خاک‌انداز بقایای آن را از روی زمین جمع کردند.

این اتفاق در شبی رخ داد که فقط شماری خاص از افراد به طور اختصاصی اجازه حضور در مراسم سالانه شب هنر «واینوود» فلوریدا را داشتند.

یک هنرمند محلی به نام استفن گمسان به نشریه میامی هرالد گفت که مشغول تحسین آن مجسمه بود که یک «زن مسن» آن را لمس کرد و از روی پایه‌اش روی زمین انداخت.

او ابتدا فکر کرده بود که این شاید بخشی از یک اجرای هنری است (مثل نمونه‌ای که قبلا بنکسی انجام داده بود)، اما خیلی زود متوجه شد که شاهد یک ماجرای تصادفی بوده است.

آقای گمسان گفت: «هنگامی که آن چیز زمین افتاد مثل وقتی بود که یک تصادف بزرگ در اتوبان جمعیت زیادی را دور خودش جمع می‌کند.»

خوشبختانه، البته برای آن خانم، مجسمه مورد نظر بیمه بود.

بندیکت کالوچ، که مشاور هنری گالری مورد نظر است، گفت: «شبیه یک مراسم شده بود. همه آمدند که ببینند چه اتفاقی افتاده است.»

او همچنین گفت خانمی که مجسمه را شکست و خواسته نامش فاش نشود، یک گردآوردنده مجموعه‌های هنری است. سدریک بوئرو که او هم به عنوان مشاور هنری با گالری‌های هنری بل‌ایر همکاری می‌کند به روزنامه نیویورک تایمز گفت: «زندگی تمام کسانی که نزدیک بودند، برای ۱۵ دقیقه متوقف شد.»

او همچنین گفت یک همکار با خانم مورد نظر صحبت کرده و او گفته «خیلی خیلی متاسف است» و فقط می‌خواسته که به سرعت «ناپدید شود.»

این مجسمه از یک مجموعه محدود بود که حالا تعداد آن از ۷۹۹ به ۷۹۸ کاهش پیدا کرده است. آقای بوئرو به شوخی گفت: «این خبری خوب برای مجموعه‌داران است.»
جف کونز  در کنار یکی از مجسمه‌های سگ بادکنکی دیده می‌شودآقای گمسان آن طور که در حساب اینستاگرامش نوشته، پیشنهاد خرید آن را داده چون که به اعتقادش این «داستان خیلی باحالی بود.»

جف کونز ۶۸ ساله تا کنون نسبت به این اتفاق واکنشی نشان نداده است. مجسمه‌‌های سگ‌های بادکنکی او از معروف‌ترین آثار هنر مدرن هستند که تا کنون ده‌ها میلیون دلار فروش داشته‌اند. این مجسمه‌ها در اندازه‌های مختلفی از ۳ متر گرفته تا ۴۰ سانتیمتر ساخته شده‌اند.

سال ۲۰۱۹ یک مجسمه خرگوش آقای کونز به قیمت ۹۱/۱ میلیون دلار فروخته شد، رکورد فروش یک اثر هنری که خالق آن هنوز زنده است را شکست.
+21
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.