هشدار عباس عراقچی: مشروعیت زدایی از جمهوری اسلامی در دنیا بسیار خطرناک است

بی بی سی: عباس عراقچی دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به وضعیت توافق اتمی، فروش پهپاد به روسیه و پرونده حقوق بشری، وضعیت بین المللی جمهوری اسلامی ایران را نامناسب خوانده است

عباس عراقچی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی و مشاور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته «مشروعیت‌زدایی از جمهوری اسلامی در دنیا بسیار خطرناک است».

آقای عراقچی درباره آنچه «پروژه بدنام‌سازی، امنیتی سازی و مشروعیت‌زدایی از جمهوری اسلامی در دنیا» خوانده، هشدار داده و گفته باید جلوی ادامه این وضعیت گرفته شود.

مشاور وزیر خارجه ایران به تلویزیون حکومتی این کشور گفته این وضعیت «بسیار خطرناک است. خطرناک به این معنا که منافع ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما باید مراقبت کنیم».

آقای عراقچی دبیر شورای راهبردی روابط خارجی به ریاست کمال خرازی از سیاستمداران محافظه کار ایران است که با حکم آیت‌الله خامنه‌ای، تشکیل شده و به رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌المللی مشورت می‌دهد.

آقای عراقچی گفته «در قضیه برجام دارند اهریمن‌سازی می‌کنند؛ در قضیه حقوق بشر و مسائل داخلی تبلیغات و نمایش بسیاری دارند؛ سر قضیه اوکراین و پهبادها حسابی مانور می‌دهند و کار می‌کنند و در هر سه مورد بیشتر از واقعیت، دارند فضای منفی ایجاد می‌کنند».

مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام که در فروردین ۱۴۰۰ توسط خود عباس عراقچی انجام می شد، نزدیک به دو سال از آغاز آن می‌گذرد اما بدون هیچ نتیجه و چشم‌اندازی از تابستان امسال متوقف شده است.

طی این مدت اوکراین ایران را متهم کرده که با فروش پهپادهای انتحاری به روسیه، از آن در تجاوز نظامی به اوکراین استفاده می شود. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران فروش این پهپادها به روسیه را تایید کرده اما گفته پیش از شروع جنگ اوکراین بوده است.

همزمان با شروع اعتراضات گسترده و سرکوب خونین آن از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، صدها معترض کشته و چهار معترض زندانی به دار آویخته شدند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به ابتکار آلمان و ایسلند، در قطعنامه رای به تاسیس هیات حقیقت یاب بین المللی داده که قرار است موارد نقض گسترده حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران را به صورت مکتوب به این شورا ارائه کند.

از زمان شروع سرکوب اعتراضات در ایران، به طور پیوسته تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف جهان به نشانه حمایت از مطالبات شهروندان ایرانی در جریان است و گروهی از مخالفان نظام جمهوری اسلامی هم خواستار فشار بین المللی بر حکومت ایران و از جمله قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا هستند.
عراقچی می‌گوید وضعیت جاری درباره حکومت ایران «می‌تواند بستر فشارهای بعدی باشد»رضا پهلوی همراه گروهی از مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی کرده. در کنفرانس امسال از جمهوری اسلامی ایران هیچ مقامی دعوت نشده بودمشاور وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته «نباید اجازه دهیم اینطور مرتب علیه ما تظاهرات شود و مرتب پیام‌هایی داده شود. علی‌رغم اینکه معتقدم جمهوری اسلامی قوی‌تر از اینهاست و بیدی نیست که با این بادها بلرزد ولی به هرحال نباید اجازه دهیم هزینه‌های آن بیشتر شود».

آقای عراقچی گفته وضعیت جاری بین المللی درباره جمهوری اسلامی ایران «می‌تواند بستر فشارهای بعدی باشد که باید حواسمان جمع باشد. من نمی‌گویم جلوی این فشارها کم می‌آوریم. ما قبلا فشارهای بیشتری هم داشتیم و رد کردیم ولی چرا باید هزینه به ما تحمیل شود».

مشاور وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته اسرائیلی ها «در تلاشند که ایران را به عنوان یک تهدید و یک نظام غیرقابل قبول معرفی کنند. این اثرات خود را در روابط خارجی ما می‌گذارد و باعث کاهش همکاری‌های ما با کشورهای دیگر می‌شود. یعنی فضایی را به وجود می‌آورند که کشورها برای همکاری با ایران تردید پیدا کنند».

به نظر می رسد اشاره عباس عراقچی به انتقادات گسترده از جمهوری اسلامی ایران از سوی برخی از کشورهای اروپایی، کانادا و ایالات متحده است.

این کشورها سرکوب خونین اعتراضات در ایران و فروش سلاح از سوی ایران به روسیه برای استفاده در تجاوز نظامی به اوکراین را محکوم می کنند.

در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ هم مقام های جمهوری اسلامی ایران به این کنفرانس دعوت نشدند اما شماری از چهره های مخالفت حکومت ایران از جمله شاهزاده رضا پهلوی، با دعوت به کنفرانس، در آن سخنرانی کردند و خواستار پایان حمایت بین المللی از حکومت ایران شدند.

آقای عراقچی گفته «فضای سیاسی منفی که علیه ما در خارج از کشور شکل می‌گیرد را نباید دست کم بگیریم. در این فضا ممکن است هر فشاری را به جمهوری اسلامی توجیه و اعمال کنند. ما باید قدرت رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی خود را به کار بگیریم و سیاست‌های داخلی و خارجی را به نوعی تنظیم کنیم که بتوانیم این هزینه‌ها را کاهش دهیم».

از زمان سرکوب اعتراضات در ایران و گزارش ها درباره استفاده روسیه از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی ایران در جنگ اوکراین، تحریم های آمریکا، کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا علیه حکومت ایران شدت کم سابقه ای یافته است.

مقام های اروپایی و آمریکایی اعلام کرده که به فشارهای خود برای «پاسخگو» کردن حکومت ایران درباره عملکرد داخلی و خارجی اش، ادامه می دهند.
+7
رأی دهید
-111

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  حکومتی که دشمن مردم خودش هست و با استبداد و مشت آهنین و سرکوب به حکومت ننگین خود ادامه میده نه تنها پیش مردم مقبولیت و مشروعیتی نداره ، خواه ناخواه در جامعه جهانی هم جایی نداره و نمیتونه پذیرفته بشه و این به هیچ عنوان خطرناک نیست ! اینگونه حکومت‌ها در دنیای امروز ، ننگ بشریت هستند و باید نابود شوند !
  3
  84
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  همکاری و مشاورت های شماها بیشتر کشور را به این روز انداخته . آخوندا سیاست و کشور داری بلد نبودن . آنها توان نگهداری یک فیضه را نداشتن که آنرا به لواط خانه تبدیل کردن . دنیا با نظرات و تهدید امثال تو نمیترسد ، غصه خودت را بخور و مثل دیگران فرار کن یا به صف مردم برگرد تا شاید راه نجاتی برای شماها وجود داشته باشد
  11
  66
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  عرقچی یا عراقچی حالا هر سگی هستی، اینو مطمن باش که بازی رو باختین حالا دیگه هر چقدر میخوای یونجه میل کن، کارتون تمومه. 44 سال به مردم ایران ظلم و جنایت کردید، دزدی و فساد رو به اوج خودش رسوندید و کلان ر. دید به ایران و دیگه الان وقتشه که برید گورتونو گم کنید. همه هم میدونند که این همه گ. خوری و تهدید واق واق کردن الکی و بیفایدس.
  4
  47
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  فاطی کماندو - قرچک، ایران

  این بابا اصل و نصبش ایرانی نیست اون "چی" رو آخر اسم فامیلش چسبوندن که بگن ایرانیه مثل تمام تخم و ترکه های دیگه اینا که یا اسم شهر ها یا روستا های ایران رو روی خودشون گذاشتن. بگذریم خواهشن آنقدر به این تروریست‌های بچه کش نگین "اقا" اینا دارن بچه ها و جگر گوشه های مردم بی گناه رو تو ایران سلاخی میکنن بعد شما هی به تروریست‌ها لغب "اقا" میدید؟ وجدانا این کارتون درسته؟ چطور بلدین بار ها و بارها تو همین سایت اسم شاهزاده رضا پهلوی رو فقط بنویسید "رضا پهلوی " خوب لطف کنید اسم این قاتلان جگر گوشه‌ای مردم رو حداقل بدون اقا بنویسید چون واقعا عنوان آقایی برازنده اینها نیست اینها اصلا مرد نیستن که بهشون میگید "اقا".
  25
  54
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  فاطی کماندو - قرچک، ایران
  شما ببخشید ، حتما اشتباهی آغا را آقا نوشتن. بعد رضا پهلوی را همه میشناسند که او ولیعهد ایران بوده که مسلما شاهزاده بود و هست و خواهد بود. القاب جناب و سرور وغیره برای چاپلوسی عنوان کردن بهتر ااست با قلب و کردارت شان او و یا خودت را نشان دهید. دوستم دکتر شده بود و صدایش میکردیم دکتر ناراحت میشد و یا اگر کسی توی فامیل اسمت را با خان یا آقا عنوان کند شاید دوست نداشته باشید . القاب دادن چیزی را کم نمیکند ، تهمت و افترا و دروغهای ناروا انسان را می ازارد . اما شما هر چه دوست داری صداش کن ، مسلما دلخورنمی شود
  19
  9
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.