رضا پهلوی: اگر انتخاب من بود بین جمهوری سکولار و یک سلطنت موروثی، جمهوری را انتخاب می‌کردم

بی بی سی: رضا پهلوی، یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی، می‌گوید شخصا نظام جمهوری را به نظام سلطنتی ترجیح می‌دهد، اما شاید بتوان راه نوآورانه‌ای برای انتخاب مقام سلطنت پیدا کرد، به جای آن که شخصی که این جایگاه را پر می‌کند آن را به ارث ببرد.

آقای پهلوی، که به همراه مسیح علی‌نژاد و نازنین بنیادی در نشست امنیتی مونیخ حضور یافته، در یک مصاحبه مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

یکی از خبرنگاران با اشاره به گروه‌های سلطنت‌طلب حاضر در مونیخ گفت هواداران رضا پهلوی به روشنی او را «شاهزاده» صدا می‌زنند و از او می‌خواهند که بر تخت سلطنت بنشیند. این خبرنگار پرسید آیا تصویر او به عنوان میراثدار یک رژیم غیردموکراتیک (سلطنت پدر و پدربزرگش محمدرضا شاه پهلوی و رضاشاه پهلوی) به خط مشی او که می‌خواهد برقراری دموکراسی در ایران باشد ضربه نمی‌زند؟

آقای پهلوی در پاسخ به این خبرنگار گفت نباید درباره او به واسطه عملکرد خوب یا بد اسلافش قضاوت شود. او گفت: «کسی شما را به خاطر اقدامات والدینتان قضاوت نمی‌کند، در مورد من هم نباید به خاطر اقدامات آنها قضاوت شوم، بلکه عملکرد خودم باید معیار قرار بگیرد.»

او گفت در آینده ایران و در یک نظام دموکراتیک «مبنای هر مقام و جایگاهی باید بر اساس شایستگی و انتخاب باشد.»

رضا پهلوی گفت خودش شخصا هواداران سلطنت‌طلبش را به چالش کشیده است. او گفت: «اگر انتخاب من بود بین جمهوری سکولار و یک سلطنت موروثی، جمهوری را انتخاب می‌کردم.»

او در عین حال افزود: «اما اگر آن طور که سلطنت طلبان می‌گویند به خاطر فرهنگمان به یک چتر فراگیر حمایتی نیاز داشته باشیم، از آنها می پرسم آیا می‌شود راهی نو بیابیم که سلطنت انتخابی پیدا کنیم به جای اینکه موروثی باشد و این نقش به یک خاندان محدود شود؟»

آقای پهلوی گفت «این نقض حقوق بشر است.»

رضا پهلوی پیش از این نیز گفته است که نظام جمهوری را ترجیح می‌دهد.

مساله نقش رضا پهلوی و سلطنت یا جمهوری یکی از موضوعات مناقشه‌برانگیز میان مخالفان جمهوری اسلامی است. هواداران سلطنت اصرار دارند که او باید جایگاهی فراتر از دیگر مخالفان داشته باشد و در تظاهرات ۲۲ بهمن امسال در خارج از ایران هم شعارهای در حمایت از آقای پهلوی پررنگتر از دیگر شعارها بود.

هواداران آقای پهلوی به خصوص با چپگرایان مشکل دارند و همسر او نیز شعار «مرگ بر سه فاسد، ملا، چپی، مجاهد» را همرسانی کرده است.

در مقابل بعضی از مخالفان جمهوری اسلامی به شدت بر مرزبندی با آقای پهلوی و هوادارانش تاکید دارند و شعار «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر» در تجمع‌های داخل ایران، ویژه کردستان و سیستان و بلوچستان داده می‌شود.

رضا پهلوی پیش از انقلاب ایران ولیعهد بود و بنا بود به عنوان جانشین محمدرضا شاه به سلطنت برسد. او در سال ۱۳۵۹ در تبعید به عنوان پادشاه ایران سوگند یاد کرد.

او چند سال پیش در توضیحی راجع به این سوگند گفت به این نتیجه رسیده که آزادی و دموکراسی باید موضوع اصلی شود و «بحث جمهوری یا پادشاهی الی الابد مانع همسویی نیروهای آزادیخواه مملکت نشود.»

آقای پهلوی در مصاحبه‌ای با بیژن فرهودی گفته بوده که چنین نقشی را در تناقض با نقش پادشاه هم نمی‌بیند، چرا که «کار یک پادشاه یک موضعگیری فرامسلکی و فراعقیدتی نسبت به همه آحاد جامعه است.»

چندی پیش نور پهلوی، فرزند او، به عنوان ولیعهد از طرف خاندان پهلوی معرفی شد.
+111
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۶
  Reza222 - سیدنی، استرالیا

  دنیا افتاده دست چپی های بی همه چیز، که باید طوری صحبت کنه که آنها احساس خطر نکنند، یک موقع ایران دوباره به عظمت دوره پهلوی ها برسه. اون خبرنگار بی همه چیز با وقاحت دوره پدر و رضا خان بزرگ غیر دموکراتیک میدونه، دیدیم انقلاب دموکراتیکان را. الان که غربی ها دارند از اپوزسیون ایران حمایت می‌کنند فقط یک دلیل داره ، جنگ روسیه و اکراین ترسشان از پیروزی روسیه به همین دلیل می‌خواهند رژیم متحد روسیه(جمهوری آخوندی ) را سرنگون کنند. دلشان برای مردم ایران نسوخته. البته ما خوشحالیم این اتفاق افتاده گرگها به جان هم افتادند تا بلکه ایران ما آزاد بشه
  19
  67
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  کاملا باهات موافقم
  17
  23
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد
  از جمهوری خیر ندیدیم بگذار سلطنت برگرده ایران زمین همان مشروطه هم باشد
  8
  26
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  بدبختی فرهنگی بیش از این نمی‌تواند باشد، خامه که هیچ یک کشور در آتش غارت و چپاول بدست اجنبی پرستان میسوزد و ما هنوز در پی پیدا کردن باعث و بانی آتش سوزی هستیم. هزار پدران مادر صیغه رو نزدیک به نیم قرن ما مثل پیاز پوست کندند اما ما هنوز در پی این هستیم که شاهرضا پهلوی با وجود داشتن سابقه خدمت خانوادگی به مردم میهنش، باز هم در میان مردم شک و شبهه می‌اندازند. ننگ ابدی بر ساختار فرهنگی غلط عنگلیسی که هنوز هم در رگ و ریشه بسیاری از ما رخنه کرده. درود بر خاندان ایران ساز پهلوی 🌹❤️
  13
  25
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  Reza222 - سیدنی، استرالیا
  درود بر شما
  8
  3
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران
  ایران در طی تاریخ شاهنشاهی بوده و در کل مردم ایران در رفراندوم رای میدن اما الان هم جمهوری در کشور حاکم هست وقتی ماهیت دولت غیردمکراتیک باشه فرقی نداره اسمش چی باشه. در ترکیه هم اردوغان در جمهوری دیکتاتور هست و در روسیه جمهوری هم پوتین دیکتاتور. برای فرهنگ ایرانی بهتر هست به اصالت خودش برگرده و کسانی که دشمن پهلوی هستن همیشه تکرار مکررات میکنن . اینقدر که از شاه بد میگن از جمهوری اسلامی انتقاد نمیکنن. این نشون میده کینه شخصی دارن
  15
  6
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rey kasravi - لندن ، انگلستان
  احترام و تعظیم می کنم به شخص شاهزاده پهلوی که برای همسو کردن اپوزیسیون و سرعت بخشیدن به نابودی حکومت آخوندی بچه کش خودشو در برابر مشروطه خواهان و سلطنت‌ طلبان قرار میده و حاضر هست حتی به روشنی بگه که جمهوری را به پادشاهی ترجیح میده ما دوست داران خاندان فقید پهلوی باید مانند سرباز به حرف و سخن شاهزاده احترام بزاریم و فقط و فقط بر اجماع گروه های سیاسی مخالف آخوندک ها تمرکز کنیم و به فکر رهایی مردمانمان از چنگال کثیف اخوند و سپاه باشیم وقتی رفراندومی برگزار شد مردم ایران خودشون حق دارند که نوع حکومت خود را تعیین کنند .
  6
  10
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  نوع نظامی باید روی کار بیاید، که ملت بتوانند در صورت نخواستن ان نظام ، بدون هزینه تعویضش کنند.
  5
  3
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.