سروش از نظرش درباره گلشیفته فراهانی دفاع کرد؛ «عریانی قبیح است، زن‌ستیز نیستم»

 عبدالکریم سروش مدعی است که «عمل» گلیشفته فراهانی را «تقبیح» کرده، «نه شخص» وی رارادیو فردا: عبدالکریم سروش، چهره‌ جریان موسوم به «روشنفکری دینی» ایران، علیرغم انتقادات گسترده از اظهاراتش درباره گلشیفته فراهانی که توسط بسیاری «توهین جنسیتی» ارزیابی شد، از این سخنان دفاع کرد.

وی در متنی که در وب‌سایت زیتون منتشر شد نوشته است: «سرتاپا برهنه شدن و بدن عریان و شرم‌گاه خود را در مقابل چشمان جهانی به نمایش‌ نهادن (حتی اگر مردی چنین کند) نه تنها کاری‌ست که افتخاری ندارد، بلکه مورد تقبیح کثیری از عقلای عالم است و لذا چنین کاری نمی‌کنند.»

او در ادامه ادعا کرده است که با اظهار نظرش فقط «عمل» گلیشفته فراهانی را «تقبیح» کرده، «نه شخص» وی را و اتهام «زن‌ستیزی» علیه او وارد نیست.

عبدالکریم سروش در یک سخنرانی ویدئویی که در اینترنت منتشر شد، از نشست روز ۲۱ بهمن هشت شخصیت مخالف جمهوری اسلامی در دانشگاه جورج‌تاون واشینگتن انتقاد کرد و آنان را به «پهن کردن بساط رهبری برای ایران» متهم کرد.

او سپس بدون نام بردن از گلشیفته فراهانی که از شرکت‌کنندگان در این نشست بود، او را چنین توصیف کرد: «یکی از آن‌ها که تا امتحان نداد و سر تا پا برهنه نشد، او را به درون خانواده هنری نپذیرفتند.»

اشاره عبدالکریم سروش به تصاویر نیمه‌برهنه گلشیفته فراهانی، هنرپیشه معروف ایرانی، است که چند سال پیش در یک تیزر تبلیغاتی منتشر شد و در جامعه ایرانی جنجال آفرید.

پیش از موضع‌گیری علنی آقای سروش، رسانه‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی نیز با انتشار خبری تحت عنوان «اقدام وقیحانه هنرپیشه فیلم اصغر فرهادی»، شرکت کردن گلشیفته فراهانی در این تیزر تبلیغاتی را «اقدامی وقیحانه» دانسته و این کار را «مایه بدنامی» برای این بازیگر ایرانی توصیف کرده بودند.

این اظهارات با واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی مواجه شد و اظهارات سروش «زن‌ستیزی» و «توهین جنسیتی» ارزیابی شد.

با این حال آقای سروش با دفاع از اظهارات خود می‌گوید: «در تقبیح عمل خانم فراهانی (نه شخص خانم گلشیفته فراهانی) کاری غیر عقلایی و خردناپسند صورت نگرفته است. و البته خود نیک می‌دانم که عقلایی هم هستند که آن کار را نکوهش نمی‌کنند. من از دسته‌ اولم و بیمی و باکی از اظهار رای عقلایی خود ندارم، چنان‌که آن دیگران ندارند.»

وی خود را از «حامیان خیزش مبارک زن، زندگی، آزادی و از کهنه‌مبارزان علیه استبداد دینی» معرفی کرده و نوشته: «فرض کنید من با خانم فراهانی به خاطر عملی مذموم ستیزه کرده‌ام (که نکرده‌ام). آیا این زن‌ستیزی است؟ یعنی با همه‌ی زنان ستیزیده‌ام؟ با جنسِ زن ستیزیده‌ام؟ این چه منطقی است؟ پس شما هم که سخن مرا نکوهش می‌کنید، مرد ستیزید چون من مرد هستم، بلکه انسان‌ستیزید چون من انسانم.»

وی در ادامه منتقدانش را متهم کرده است که «چون خود به قُبح آن عریانی واقفند، می‌خواهند درشتی آن را و درستی سخن مرا با این نسبت‌های سست بپوشانند.
+20
رأی دهید
-105

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  KTLIEBE - کاونتری، انگلستان

  جناب سروش قبل از آوردن نام خانم گلشیفته باید دهانش را آب بکشد. روشنفکری ومذهبی بودن هرگز در کنار هم قرار نخواهند گرفت.امثال سروش تنها به دنبال نجات حکومت بچه کش و زن ستیز اسلامی ایران هستند و میدانند که بعد از سرنگونی کسی پ… هم بارشان نمیکند. خانم فراهانی خار چشم حکومت و مذهبیون است و بسیار بر افکار عمومی جهان تاثیر گذارند.
  14
  84
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  یکی از این آقا بپرسه نظرشون در باره کسانی که به بچه ها تجاوز میکنند یا بچه هارو میکشند و در زندانها تجاوز و شکنجه میکنند چیه.نظرشون در باره پرستوهای رژیم چیه؟
  11
  87
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  معنی روشنفکر دینی چیه ! مذهب و روشنفکری بطور صد در صد همدیگرو نهی و نفی میکنند ! این پفیوز در واقع تاریک فکر دینی ست و تفکرات و سخنانش یک جو سبزی گندیده ارزش نداره ، پس نباید جدی گرفتش و بحال خریتش ولش کرد !!
  9
  78
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  برو بمیر .تو و امثال تو لخت نشدید ولی 70 میلیون را لخت به اسم اسلام زن و بچه کش لخت کردید. ارزش یک تار موی گلشیفته بیشتر از وجود تمام شماهاست. تو هم برو به مهناز افشار زینب کتلت و امثال اونها افتخار کن
  11
  77
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  حالا مگه اهمیتی داره که این بوزینه خر مذهب و شستشو شده مغزی با تفکرات داعشی چه ..میخوره؟ این ارازل اوباش پفیوز کسانی مثل سعید طوسی بچه باز و سپاهیان اسلام را که تو زندانها به امید اینکه به بهشت حوریان خواهند رفت به دختران و پسران بی گنا مردم تجاوز میکنند را ترجیح میدهند بر کسانی مثل گلشیفته. این بوزینه های کودن و عقب افتاده های ذهنی و فکری به هیچ وجه آدمبشو نیستند و تنها راه رهایی از اینها اینه که همه شون را مثل گاو (البته بلانسبت گاو) انداخت تو گودال و با بنزین آتیششون زد. البته اگر روشی بهتری هست که حتی DNA کثیفشون هم نابود بشه که باز چه بهتر.
  9
  76
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا

  با درود. این سروش هر چند وقتی مثل سگ هار میپره روش . یه وقتی با تأیید خمینی لعنت اله علیه پرید به سیستم آموزشی و دانشگاها و حالا به سلبریتی ها. خوب سروش حمال گلشیفته خانم یه زیبایی خاصی داره و ما از دیدن بدنش لذت میبریم و هنرمنده و به چندتا زبان تکلم میکنه . حالا مامان سروش چه هنری داشته ؟! در زیبایی پستوناش تا ناف شکمش آویزون و فارسی مثل خمینی ملعون آفتابه ایی تکلم میکرد و تنها هنر مادر سروش صیغه شدن بوده. 😁😁
  10
  59
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  کاری که گلشیفته فراهانی کرده چه خوب باشه و چه بد به خودش مربوطه ولی اظهار نظر سروش در مورد افکار و اعمال دیگران کاری است مسخره!! باید از این آقا پرسید مگر مال تو رو نشان داده که این همه ناراحتی؟ عمل کسی را تقبیح کردن نشان میده که آن شخص وقیح است و این توهین به حساب میاد!! درضمن از نظر تو این کار قبیح به حساب میآد از نظر اون کسانی که در کشورشون زندگی میکنی نه تنها قبیح نیست بلکه عادی است پس سروش باید برگرده پیش ضحاکعلی
  8
  39
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  کانادا۱۲۳ - ونکوور ، کانادا

  گلشیفته خانم که ممه ها را نشان داد فقط کافی هست که یک فیل پورن هم بازی کنه تا رهبری مردم کامل بشه تا دین دارانی مثل سروش حساب کار بیاد دستشون و بفهمند با چه ملتی روبرو هستند.
  49
  12
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  کانادا۱۲۳ - ونکوور ، کانادا

  KTLIEBE - کاونتری، انگلستان
  من منتظر فیلم پورن ایشان هستم
  52
  12
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  به سروش که تکلیفش مشخصه که مرتجع مذهبی هستش،. ولی کی باور میکنه که خانم گلشیفته به تاریخ ایران در اینستاگرامش یا تویتر توهین میکنه، و از یک خانواده چپی و توده آیی با بی سوادی مطلق بدون سوابق سیاسی خودش رو قاطی اپوزسیون بکنه این چه فرقی با اون ملای بی‌سواد داره که میشه ریس جمهور ایران، جز رضا پهلوی بقیشون هم همینطورن، . واقعا به حال خودمون باید تأسف خورد. اپوزسیون اصلی در داخل خود مردم ایران و در ایران هست، که وطن پرست و ملی هستند، آقای پهلوی باید با اپوزیسیون داخلی ارتباط بگیره نه یک مشت فیک و دروغ
  23
  11
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران
  تو خفه خون بگیر فسیل۰ ترا بخدا دهنت را بازنکن ۰ تا باز میکنی یک دنیا بوی گند میده۰۰ مرتیکه همه کار میکنی تا بکن دخترت را آزاد کنی۰
  20
  27
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  عالی۰ یکی از بهترین جواب ها
  14
  23
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران
  mina minavand - هانور، آلمان
  عالی۰ یکی از بهترین جواب ها
  13
  23
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  faramarzfarahmand1958 - پاریس، فرانسه
  سروش، ماهنامه کیان، شماره ۳۷ . (بخش نخست). «آزادی چون روش، چون آینه، چون برهنگی، چون موسیقی، چون شراب و چون آفتاب، برگیرنده حجاب و ترجمان احوال است، تنها به خدمت حاکمان در نمی‌آید تا عامه را به خاصه بنمایاند، و جای جاسوسان و خبرچینان را پر کند، و توفیق در تدبیر ملک و ملت آورد، برکات و خدمات او بسی بیش از اینهاست. جامعه و مردم هم در سایه آن، «‌جامعه‌تر » و «مردم‌تر»ند، یعنی به خصلت گوهری خویش نزدیکترند، از نفاق و استتار فارغند، با خود برهنه و یگانه‌اند، دو چهره ندارند و همانند که می‌نمایند و از آنجا که راز آنجا که «در کارگاه هستی از کفر ناگزیرست » دهان کفر هم درین جامعه گشاده‌تر است، لکن کفر بی‌نفاق. چرا که همین که جامعه در نقاب رود، کفر هم نقابی از نفاق برخواهد گرفت، و عفونتی مرکب و مضاعف به دنیا خواهد آورد. حقیقت هم در او برهنه‌تر است. که گرچه کژخوانان و خام چشمان را زبان دارد، برای محققان غنیمت است. و چه نعمتی است این برهنگی و یگانگی که هم چهره مؤمنان را سپید می‌کند و هم پرده منافقان را می‌درد؛ هم متاع صالح را می‌نمایاند هم متاع طالح را…. ادامه در کامنت بعد)
  1
  17
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  faramarzfarahmand1958 - پاریس، فرانسه
  سروش، ماهنامه کیان، شماره ۳۷. (بخش دوم). از این روش پرستاری باید کرد که ماندن و سرافراز ماندنش مرهون عزم و لطف خواستاران و پرستاران است و اگر قدر نبیند و بر صدر ننشیند، ای بسا که غروبی بی‌طلوع کند‌. قانون‌های این جامعه برهنه را نیز حرمت باید نهاد که خادم آزادی و پاسدار برهنگی‌اند و بار امانتی را می‌برند که آسمان از کشیدنش ناتوان ماند. گوهرشان اگرچه منع است، لکن منع از مزاحمت‌های آزادی دزد و رفع پرده‌های برهنگی‌پوش» (عبدالکریم سروش، کیان، شماره ۳۷). در این بند از این خطابه، هفت بار واژه «برهنه/برهنگی» آمده است و هر بار برهنگی به‌مثابه‌ی یک ارزش در برابر استتار و نفاق و کفر نشسته و ستایش شده. گویی برای نویسنده هیچ واژه‌ای مانند «برهنگی» نتوانسته است معنای آزادی را به‌مثابه روش برساند!
  1
  16
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران

  خفشو آشغال ، برو فکری برای فاحشه خونه های کنار امامزاده ها در مشهد و قم باش نکبت تو نمیخواد زر مفت بزنی
  11
  38
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  faramarzfarahmand1958 - پاریس، فرانسه

  حسین حاج فرج الله دباغ با اسم دهن پرکن "سروش"، تروریست فرهنگی-علمی-ادبی حکومت اشغالگر آخوندهای عراقی-حجازی، سرت از ماتحت ملت ایران دربیاور و بکن توی ماتحت همان کسانی که ۴۴سال پیش با آن ها همسنگر بودی
  2
  29
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  faramarzfarahmand1958 - پاریس، فرانسه

  ۱. "شرمگاه واقعی"، دهان و جمجمه شورشیان و کودتاچیان بیشرم و بیشرف پنجاه و هفتی است که همچنان از ملت ایران طلبکارند!. ۲. ۸۵میلیون گروگان ایرانی ۴۴سال است دارند تاوان دیوانگی های عقلایی مثل حسین حاج فرج الله دباغ مشهور به عبدالکریم سروش را می دهند!. ۳. هرکس دیگر بود وقتی می دید سپاه تروریست پاسداران با آب و تاب مزخرفاتش را علیه گلشیفته فراهانی و بقیه در رسانه هایش از جمله تسنیم و فارس منتشر کرده و با تحسین و تمجید از او یاد می کند، از خجالت سرش را تا قوزک پا می کرد توی گندیده ترین فاضلاب ها و با بیانیه مجدد دادن گند قبلی را تکرار نمی کرد. ۴. اگر توهین و تهدید و آلت تناسلی و شمشیر را از قرآن و کتاب های احادیث و روایات و احکام بگیریم، فقط جلد آن ها باقی می ماند. ۵. ملت آزاده و بیداردل ایران از همان اول هم دیوانگانی مثل این مردک را به قوزک پای چپ خود هم تحویل نمی گرفتند. ۶. از کشور اربابشان انگلیس، عجیب است که اراذل و اوباشی مثل عطاءالله مهاجرانی جنایتکار و حسین حاج فرج الله دباغ تروریست را پناه داده و از این که در نزد ملت ایران و مردم دنیا منفورتر خواهدشد، هیج ابایی ندارد!
  2
  22
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  KTLIEBE - کاونتری، انگلستان

  کانادا۱۲۳ - ونکوور ، کانادا
  واضح است که شما دست پرورده اسلام ناب محمدی هستید.
  3
  26
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه
  کانادا۱۲۳ - ونکوور ، کانادا
  فعلا پورن خودت با خانواده ت رو ببین فرار کردی کانادا زالو زاده بدبخت.
  0
  11
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه
  شش ماهه خامنه ای بوسیله کفتارهای لجنش در حال کودک کشی و کور کردن مردم شریف ایران هست و از حلقوم این سروش پوفیوز زاده بیشرف و آخوندهای دیگر یک صدا در نیامد چون اصولا این حرامیها مشکلشون با زنان است. چهل ساله دارند میدزندند و از دهن این بیسرو پای کثافت یک صدای اعتراض در نیامد مرتیکه نجس احمق ضد ایرانی.
  0
  12
  یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.