کتاب نویسنده گمنام آمریکایی با ویدیوی تیک‌تاک دخترش از پرفروش‌ترین‌ها شد

تصویر روی جلد کتاب لوید دورو ریچاردز در کنار عکسی از اولین ویدیو که دخترش از اتاق کار او منتشر کردسرنوشت یک وکیل آمریکایی که ۱۴ سال وقت صرف نوشتن یک کتاب جنایی کرده بود که برای سال‌ها کسی آن را نمی‌خرید،با یک ویدیوی کوتاه عوض شد.

لوید دورو ریچاردز، پدر سه فرزند با کار و مشغله زیاد، کتاب را بعد از پیگیری‌های زیاد و فرستادن به ده‌ها ناشر، بالاخره حدود یک دهه پیش منتشر کرد، اما فقط چندین نسخه آن به فروش رفت.

هفته گذشته دخترش یک ویدیوی کوتاه ۱۶ ثانیه‌ای در شبکه تیک‌تاک گذاشت با شرحی از سرگذشت پدرش و این جمله ساده که «کاش کتابش کمی به فروش می‌رفت.»

این کتاب که سال ۲۰۱۲ منتشر شده، حالا پرفروش‌ترین کتاب در فروشگاه آمازون است.

ویدیوی آقای ریچاردز که توضیح کوتاهی از تلاش ۱۴ ساله او برای نوشتن کتابی بدون خریدار است، تا پنج‌شنبه بیش از ۹۵ میلیون بار دیده شد.

مارگریت ریچاردز هفته گذشته به خانه پدری‌اش در ورمونت رفته بود تا به او سر بزند. در زمانی که کتاب پدرش از نظر میزان فروش در میان کتاب‌های جنایی در رده ۱۴۵۲ وبسایت آمازون بود.

خانم ریچاردز از پدر ۷۴ ساله‌اش خواست که برای تبلیغ کتاب از او فیلم بگیرد. پدرش نمی‌دانست تیک‌تاک چیست.
این تازه‌ترین ویدیویی است که مارگریت از پدرش گذاشته و توضیح می‌دهد موقع ضبط اولین ویدیو روی آن صندلی چوبی خالی کنار پدرش نشسته بوده استکتاب استون میدنز یا دوشیزگان سنگی داستان کارآگاهی است که با یک قتل زنجیره‌ای روبه‌روست. قاتلی که زنان جوان را می‌کشد و جنازه‌شان را در دره‌های جنگلی جنوب ایالت ایندیانا می‌اندازد.

دختر آقای ریچاردز فیلم دیگری از پدرش گرفته و برای او توضیح می‌دهد که ویدئوی اول بیش از ۴۰ میلیون بار دیده شده است؛ پدرش از خوشحالی اشک می‌ریزد، نظرات پای ویدئو را می‌خواند و به او می‌گوید «حالا آماده‌ام خستگی‌ام را در کنم.»

مارگاریت ریچاردز هم از خوشحالی گریه می‌کند و از طرفداران برای خرید کتاب تشکر می‌کند و به پدرش می‌گوید «به‌خاطر آنها الان کتاب تو پرفروش‌ترین شده است.»

پدر تمام صبح بعد از پرفروش‌ شدن کتابش مشغول تشکر از دخترش بوده است.

آقای ریچاردز که حالا نویسنده مشهوری است، به خبرنگار بی‌بی‌سی در نیویورک گفت که تجربه‌اش نشان داد چرا نویسندگان هیچ‌وقت نباید ناامید شوند.

او به بی‌بی‌سی می‌گوید: «هفته گذشته برای من مثل یک گردباد بود،‌ کاملا دیوانه کننده!»

شبکه تیک‌تاک که پلتفرمی برای ویدئوهای کوتاه است، در سال‌های گذشته به فروش صدها کتاب کمک کرده است از جمله با کمک هشتگ بوک‌تاک (کتاب‌تاک). کاربران با این هشتگ از کتاب‌ها و نویسندگان مورد علاقه‌شان بحث می‌کنند. به گزارش نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۱ به تنهایی بوک‌تاک کمک کرد ۲۰ میلیون نسخه کتاب چاپی به فروش برسد.

آقای ریچاردز وقتی دستیار ارشد یک قاضی در ایندیانا بود، با پرونده‌های جنایت سر و کار داشت از جمله پرونده یک قاتل زنجیره‌ای که به مرگ محکوم شده بود.

او زمانی هم که دانشجوی حقوق دانشگاه ایندیانا بود، در رسانه‌ها شنید چند زن در جنگل‌های اطراف میدوست ناپدید شده‌اند. آن جنایات سال‌ها بعد الهام‌بخش او در نوشتن این کتاب شد.

بر اساس گزارشی که واشنگتن پست از زندگی او نوشته، آقای ریچاردز وکیل تمام‌وقت یک شرکت بیمه بود و به عنوان کار دوم سال‌ها در اتاق کار خود که عایق نبود، در زمستان دستکش و کلاه می‌پوشید و در تابستان با روشن کردن پنکه به سمت خود و کامپیوترش به نوشتن ادامه می‌داد.
حالا صفحه ویژه کتاب دوشیزگان سنگیسال ۲۰۰۹ کتاب را تمام کرد اما ۸۰ کارشناس مرتبط با موسسات انتشاراتی چاپ آن را رد کردند. می‌گوید پستچی محله‌شان او را دست می‌انداخت چون حجم نامه‌ها با جواب منفی کیفش را سنگین می‌کرد. سال ۲۰۱۰ که یک شرکت انتشاراتی مرتبط با آمازون قبول کرد کتاب را منتشر کند، آقای ریچاردز فکر کرد دستش انداخته‌اند و نامه جعلی است.

او به بی‌بی‌سی گفته است: «من عمیقا معتقدم که برای یک نویسنده خیلی مهم است هیچ‌وقت 'نه' را به عنوان پاسخ قبول نکند، استقامت کند و هرگز تسلیم نشود.»

کاربران تیک‌تاک از این کتاب بسیار استقبال کردند. یکی از آنها بعد از دیدن ویدئوی دلگرم‌کننده گفت: «من هرگز در زندگی چیزی را به این سرعت سفارش نداده بودم.»

در وب‌سایت گودریدز هم که محلی برای معرفی و بحث درباره کتاب‌هاست، بیش از ۵۰۰ خواننده به طور متوسط از ۵ امتیاز به این کتاب نمره ۴.۱ داده‌اند که امتیاز بالایی برای یک کتاب محسوب می‌شود.

آقای ریچاردز بیکار ننشسته و بر اساس بیوگرافی منتشر شده در آمازون، حالا مشغول نوشتن دنباله این کتاب پرفروش است.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.