نفتکش مرتبط با میلیاردر اسرائیلی در دریای عرب هدف حمله قرار گرفته است

بخش شمالی اقیانوس هند به نام دریای عرب شناخته می‌شودبی بی سی: بی‌بی‌سی فارسی دریافته است که کشتی تجاری کامپو اسکوئر، متعلق به شرکت کشتیرانی زودیاک، جمعه هفته گذشته ۲۱ بهمن/۱۰ فوریه در دریای عرب هدف حمله قرار گرفته است.

یک مقام نظامی آمریکایی و یک منبع بلندپایه نظامی در منطقه، به نفیسه کوهنورد، خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که چند شناور و پهپاد ایرانی در حمله به کامپو اسکوئر به کار گرفته شده‌اند.

نفتکش کامپو اسکوئر تحت پرچم لیبریا حرکت می‌کند، اما شرکت‌های کشتیرانی مرتبط با آن در بریتانیا و یونان مستقر هستند.

وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: «شناورها باید آزادانه و منطبق بر قوانین بین‌الملل اجازه حرکت داشته باشند. ما با متحدان بین‌المللی خود در حال همکاری برای روشن شدن واقعیت هستیم.»

شرکت کشتیرانی زودیاک که در بانک‌های داده عمومی به عنوان مالک کامپو اسکوئر آمده، متعلق به ایال اوفر، میلیارد اسرائیلی است.

شرکت زودیاک به بی‌بی‌سی فارسی گفته: «نفتکش کامپو اسکوئر در ناوگان تحت مدیریت زودیاک نیست. این شناور از طرف شرکت الستون در یونان مدیریت می‌شود.»

شرکت الستون هم بدون تایید یا تکذیب حمله گفته است که نفتکش کامپو اسکوئر و خدمه آن در سلامت به مسیرشان ادامه داده‎‌اند.

منبع نظامی آمریکایی و منبع بلندپایه نظامی در خاورمیانه می‌گویند ظاهرا از پهپاد شاهد ۱۳۶ هم در حمله اخیر استفاده شده است، جنگ‌افزاری که در حملات مشابه قبلی نیز به کار گرفته شده بود و به واسطه گزارش‌ها از استفاده روسیه از آن در جنگ اوکراین، به طور ویژه باعث نگرانی‌های بیشتر از فعالیت‌های نظامی ایران شده است.

منبع نظامی بی‌بی‌سی در خاورمیانه می‌گوید حمله به نفتکش کامپو اسکوئر می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از «تشدید اقدامات تهدیدآمیز ایران علیه کشتیرانی در منطقه» تعبیر شود.

کامپو اسکوئر دست کم دومین مورد از کشتی‌های مرتبط با شرکت زودیاک و آقای اوفر است که طی دو سال اخیر مورد حمله قرار می‌گیرند.

تنش‌ها و رویدادهای امنیتی در خلیج فارس و دریای عمان در سال ۱۳۹۸ به اوج رسید، زمانی که چند نفتکش هدف حمله قرار گرفته‌ و توقیف شدند.

پس از آن موارد دیگری از رویدادهای امنیتی مشابه ادامه داشته که در مواردی سپاه پاسداران و در مواردی شبه‌نظامیان حوثی متحد ایران مسئول قلمداد شده‌اند. در مواردی ایران صراحتا مسئولیت خود را تکذیب کرده است.

در آخرین نمونه‌ها، نفتکش پاسیفیک زیرکون و نفتکش مرسر استریت در همین منطقه مورد حمله قرار گرفتند و مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی ایران را در آن حملات متهم کردند.

ایران مسئولیت در حمله مرگبار به مرسر استریت را رد کرد و خبر حمله به پاسیفیک زیرکون را هم «جنجال رسانه‌ای» و «نمایش اسرائیلی» خواند.
سکوت یک هفته‌ای و «بمب خبری» همزمان با نشست مونیخ
نفیسه کوهنورد، خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی فارسی
خبر حمله به کامپو اسکوئر در حالى به دست بى‌بى‌سى مى‌رسد که بخش بزرگی از صحبت‌های وزیر دفاع اسرائیل در نشست امنیتی مونیخ به خطر «قدرت پهپادی» ایران و فروش این پهپادها به کشورهای دیگر اختصاص داشت.

وزیر خارجه اسرائیل هم در سفرش به اوکراین عملا همه تمرکز را بر حملات روسیه با پهپادهاى ایرانى گذاشت و از جهان خواست تا این موضوع را جدى بگیرند.

خبری شدن «حمله پهپادهاى ایرانى» به یک نفتکش پس از گذشت یک هفته صورت مى گیرد. سکوت خبرى این مدت نشان مى‌دهد که احتمالا گفتگوها و سبک‌سنگین کردن‌هاى فراوانی پشت صحنه در جریان بوده تا هم جلوى انتشار خبر بلافاصله پس از حمله گرفته شود و هم زمانى درز داده شود که وزراى دفاع کشورهاى غربى و منطقه در کنفرانسى گرد هم آمده‌اند؛ آن هم کنفرانسى که بخش مهمى از آن بر تحرکات نظامى ایران متمرکز است.
+23
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.