نور نیوز سخنان رحیم‌صفوی را «تضعیف روحیه ملی» و «موفقیت نمایی برای دشمن مغلوب» خواند

دویچه وله: فرمانده سابق سپاه پاسداران و مشاور عالی خامنه‌ای گفته که حاکمیت در فضای مجازی و جنگ رسانه‌ای عقب مانده و شکست خورده است. نور نیوز، نزدیک به شورایعالی امنیت ملی این سخنان را کمک به "موفقیت‌‌نمایی دشمن" دانسته است.

یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور نظامی علی خامنه‌ای اخیرا در تشریح شرایط جاری در ایران، به تاثیرات شبکه‌های اجتماعی و فناوری‌های رسانه پرداخت و از تهدیدی اجتماعی و ایدئولوژیکی تحت عنوان "جنگ شناختی" نام برد.

او در دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه (دافوس) اذعان کرد که جمهوری اسلامی در "جنگ رسانه‌ای، فضای مجازی و شناختی" عقب مانده و مانند عملیات خیبر و بدر در جنگ هشت ساله با عراق، شکست خورده است.

این فرمانده پیشین سپاه در توضیح نظر خود از جمله گفت: «جبهه متحدی به رهبری آمریکا با همراهی ناتو، صهیونیست‌ها، برخی کشورهای عربی و حتی برخی ایرانیان خارج از کشور علیه ایران با هدف براندازی نظام شکل گرفته و در این رابطه جمعیت مورد هدف‌شان افراد زیر ۴۰ سال است زیرا ۷۰درصد جمعیت کشور را این افراد شامل می‌شوند.»

دو روز پس از این سخنان، "نورنیوز"، نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ایران، یادداشتی در تقبیح نظرات رحیم‌صفوی نوشت و اعلام ناکامی در عرصه یاد شده را "موفقیت‌نمایی برای دشمن مغلوب" خواند.

در این یادداشت آمده است: «بزرگ‌نمایی تأثیرگذاری جنگ شناختی دشمن در رخدادهای اخیر و حتی اذعان به این گزاره غلط که جمهوری اسلامی ایران در این عرصه دچار شکست و هزیمت شد، ضمن آنکه ریشه در واقعیت ندارد، به نوعی تضعیف‌کننده جبهه خودی و روحیه دادن غیر مستقیم به دشمن در میدانی است که با وجود سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در آن، موفق به کسب پیروزی و موفقیت مورد نظر نشد.»

نور نیوز با ابراز تاسف از "تحلیل غلط برخی نخبگان" و بازتاب وسیع "عبارت شگفت‌آور یکی از فرماندهان عالی نیروهای مسلح" در "رسانه‌های معاند"، ادعا کرده که اعتراض‌ها مهار شده‌اند و رسانه‌های داخلی نیز افکار عمومی را در زمینه‌های شناختی متقاعد کرده‌اند.

در یادداشت نور نیوز ادعا شده که اعتراضات خیابانی "ترکیبی از حضور میدانی و اقدامات فضای مجازی" بود و نهادهای انتظامی، اطلاعاتی و دستگاه‌های اطلاع‌رسانی و رسانه‌‌ها اقدامات موثری در خاموش کردن آنها انجام دادند: «نظرسنجی‌های متعدد هم نشان می‌دهد که شاخص‌های متعدد شناختی در افکار عمومی رشد داشته و رسانه‌ها نیز با وجود کم و کاستی‌ها نه تنها متحمل شکست نشدند بلکه توانستند در مجموع افکار عمومی را با ارائه اطلاعات درست تغذیه کنند.»

با وجود مراسم کم‌رمق حکومتی درسالگرد انفلاب، نور نیوز شاهد مدعای خود را "حضور میلیونی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن" دانسته و در ادعایی دیگر نوشته است: «رسانه‌های معاند پس از اقدامات گسترده‌ای که در فرایند جنگ شناختی طی ماه‌های گذشته انجام دادند، اکنون و به ویژه پس از پایان یافتن اعتراضات خیابانی با بحران حفظ مخاطب مواجه شده‌ و حتی برای بازگشت به شرایط گذشته نیز با چالش روبرو هستند.»

یادداشت نور نیوز با این ابراز نگرانی پایان می‌یابد که مبادا نخبگان کشور با قرار گرفتن در چنبره گزاره‌های القایی، به صورت ناخواسته موجب تضغیف روحیه و اعتماد به نفس ملی شوند.

این یادداشت مشخص نمی‌کند که چرا با وجود ادعاهایی چون موفقیت‌های رسانه‌‌ای یا پایان اعتراضات، فیلترینگ فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی کماکان ادامه دارد.

پیش از رحیم‌صفوی، حسین طائب، مشاور فرمانده کل سپاه نیز به شکلی تلویحی از شکست جمهوری اسلامی در "جنگ ترکیبی" یاد کرده و گفته بود: «اینترنت دست دشمن است. لذا مجبوریم محدودش کنیم که دشمن در جنگ ترکیبی موفق نباشد.»

محمد محمدی گلیایگانی، رئیس دفتر خامنه‌ای هم بیم حاکمیت از فضای مجازی را پنهان نکرده و گفته است: «امروز خطری که کشور را تهدید می‌کند فضای مجازی است.»

گلپایگانی هم‌زمان نسخه‌ای برای مقابله با این خطر پیچیده و نماز جمعه، اعتکاف، اربعین و عاشورا را تجویز کرده است. او در مراسم "هزار میلیارد تومان طرح محرومیت‌زدایی"، این چهار راه‌کار را "پادزهر" فضای مجازی نامید و گفت: «افراد در اعتکاف شبانه‌روز مانند باران اشک می‌ریزند و توبه می‌کنند و وقتی برمی‌گردند دیگر همان افراد قبل نیستند.»

مقامات لشگری و کشوری جمهوری اسلامی از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران ، بارها از "جنگ ترکیبی دشمن" یاد کرده‌ و هم‌زمان مدعی غلبه بر آن شده‌اند. خامنه‌ای از جمله در آبان و اوج تظاهرات مردم گفت، آمریکا، اسرائیل، بعضی "قدرت‌های موذی اروپایی و برخی گروهک‌ها" همه امکانات خود را برای ضربه زدن به میدان آوردند "اما ملت به دهان بدخواهان زد."

سردار رحیم‌صفوی بهمن‌ماه چهار سال قبل نیز آمریکا و اسرائیل را به پیشبرد یکجنگ ترکیبی علیه ایران متهم کرده و راه مقابله را اتحاد با چین و روسیه دانسته بود. او "آشوب‌های سال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶" را مصداق چنین جنگی عنوان کرده بود.
+10
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود. اعتراف به شکست معنی نداره !! اصول و پایه ج.ا روی دروغ و بقول خمینی تقیه بنا شده. اسلام گه جمهوریت نداره و محمد با تقسیم کردن اموال دزدی اسلام رو شیرین کرد ( به تاریخ دزدان مدینه رجوع کنید) حتی محمد سهمی واسه الله جمع میکرد تا به این دزدیها و غارت اموال مردم مجوز . میداد. سبزی پلو با ماهی ...... ننت سپاهی 😁😁
  1
  17
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران
  رحیم خائن اشغالگر که روزی میگفتی "اگه مردم بر علیه نظام قیام کنند سرها می زنیم و خون‌ها می ریزیم" که در جوابت گفتیم فکر کردی چنگیزخان مغولی!!! اون‌بابا هم با همه ابهتش به فنا رفتند و شکست خورد و نوادگانش و عروسش خدمات فراوانی به ایران و ایرانی کردند. تو عددی نیستی که بخواهی سر بزنی تو فقط می توانی سر این را بزنی که از نظر شرعی شکلش برات فیت بشه
  2
  12
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  نور نیوز نه ، کور نیوز ! این بدبختی‌های ذلیل ، همیشه چشماشون بر واقعیت بسته است و هیچوقت نمیخوان واقعیات رو بپذیرند ! بی برو برگرد سرنگونی نزدیک است .
  2
  14
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  مهدی52 - روتردام، هلند
  غیرت ایرانی نیوز : احمق اتاق فکر رهبر هستند و شورای امنیت میلی ج.ا . مردم دی ۹۶ گفتند که اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم ماجرا !! شما ها هنوز تو فضای مجازی هستید 😀😀😀😀😀😀
  1
  2
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.