مولوی عبدالحمید: با همه پرسی باید ببینیم اکثریت چه نظامی می‌خواهند، باید به نظر اکثریت تن بدهیم

 نمازجمعه زاهدان، ۲۸ بهمنرادیو فردا: مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، روز جمعه اعلام کرد که تنها راه‌حل برون رفت از بحران سیاسی فعلی در ایران، برگزاری یک همه‌پرسی است تا اکثریت مردم مشخص کنند که چه نظام سیاسی در ایران شکل بگیرد.

آقای عبدالحمید اسماعیل‌زهی، معروف به مولوی عبدالحمید، روز جمعه، ۲۸ بهمن، در سخنرانی هفتگی خود در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به ضرورت وحدت و همبستگی ملی ایرانیان تاکید کرد: «همه‌پرسی و رای اکثریت بهترین راه برون‌رفت از خشونت است.»

او با بیان این که مردم باید حاکم خود را خودشان انتخاب کنند، گفت که تنها راه حل برای اختلافی که میان ملت و حکومت پیش آمده، رجوع به نظر «اکثریت مردم» است.

این چهره مذهبی شناخته‌شده ایران افزود: «هیچ کسی نباید به راه خودش، برداشت خودش اصرار کند و باید ببینیم اکثریت چه نظامی می‌خواهند. باید به نظر اکثریت تن بدهیم تا اختلاف حل شود.»

این اولین بار نیست که در جریان اعتراضات سراسری ایران، مولوی عبدالحمید خواستار برگزاری همه‌پرسی می‌شود.

کمی پس از آغاز اعتراضات سراسری در شهریورماه و کشتار مردم معترض در زاهدان، این امام جمعه اهل سنت با اعتراض به کشتار و سرکوب گسترده مردم ایران، خواهان برگزاری همه‌پرسی با حضور ناظران بین‌المللی شد.

پس از آن، جمعی از ماموستاها [استادان] و مدرسان و امامان جمعه سنندج و دهگلان، در استان کردستان، با انتشار ویدئویی از بیانیه مشترک خود خبر دادند که در آن چندین خواسته، از جمله برگزاری یک همه‌پرسی زیر نظر سازمان‌های بین‌المللی در ایران، مطرح شده بود.

اما این درخواست با واکنش تند مقام‌های جمهوری اسلامی مواجه شد و آن را رد کردند.

با این حال، درخواست مجدد برگزاری همه‌پرسی از سوی مولوی عبدالحمید از آنجا اهمیت بیشتری می‌یابد که به تازگی میرحسین موسوی از رهبران اعتراضات سال ۱۳۸۸ برای اولین بار خواستار برگزاری همه‌پرسی به منظور گذار از جمهوری اسلامی شد.

پیشتر مولوی عبدالحمید از این بیانیه موسوی استقبال کرده و بار دیگر بر ضرورت برگزاری همه‌پرسی و تغییر قانون اساسی در ایران تاکید کرده بود.

او همچنین در تازه‌ترین اظهاراتش، بار دیگر مخالفت خود را با مجازات اعدام و رفتارهایی چون گرفتن اعتراف اجباری از بازداشتی‌ها ابراز کرد و خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی از جمله علمای اهل سنت زندانی شد.

مولوی عبدالحمید گفت: «پیشتر هم گفته‌ام که اگر ما اختیاراتی داشتیم یک شب نمی‌گذاشتیم یک زندانی سیاسی در زندان باشد. از حرف زدن و انتقاد کردن استقبال می‌کنیم.»

این چهره مذهبی اهل سنت همچنین از طالبان در افغانستان خواست اجازه دهند دختران و زنان به تحصیل خود ادامه دهند.
+100
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  رفراندوم آری یا نه به ولایت وقیح و همینطور به جمهوری ترمالی ، خط قرمز این دیکتاتورهاست ، چون آقادائیشون آلوده است ، زیر بار چنین خواسته معقولی نخواهند رفت ، تا سرنگونی و آورده شدن به پای میز عدالت و دادگاه و پرواز با طنابی بر گردن !!
  6
  58
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  به تمرگ سر جات عبدالحمید وهابی عربستانی زاده تو اگر راست میگی پس چرا اینقدر زنهای بلوچ در سیستان از هیچ حق و حقوقی برخور دار نیستن، تو خودت 5 تا زن داری بعد میایی این چرندیات رو میگی چرا از خود شروع نمیکنی؟
  60
  10
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  البته همه پرسی زیر نظر سازمان ملل مورد قبول است در غیر اینطورت ارزشی ندارد
  2
  43
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد

  اگر رفراندوم الان برگزار بشه جمهوری اسلامی که همه چی‌ رو در کنترل داره با تقلب خواهد برد . رفراندوم یا هر جور انتخابات ، بعد از سرنگونی جمهوری اسلامی و مدت‌ها فعالیتِ حزبی .
  2
  42
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  ایشون میتونن در همون مسجد همه پرسی بذارن. فقط باید یجور امنیتش رو تامین کنن که اونم جز با سلاح ممکن نیست.
  3
  20
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  بنده اطلاعی ندارم که ایشان ۵ زن دارد! حالا از کی داشتن ۵ زن جرم محسوب میشود? تازه هم اسم شما بدون کنیز و برده ۱۴ زن رسماً اختیار کرده بود. بنابراین گرفتن ۹ زن دیگر هم برای این عالم دین محفوظ است. لطفاً به اخلاق و اصول وفرضییات دین ایراد نگیرید.
  5
  19
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  به کوری چشم دشمنان ایران زمین و جیره خواران حرام لقمه سایت اون روزی که مردم قدرت رو به دست گرفتند با یک رفراندو‌م واقعی نوع حکومت مشخص خواهد شد.
  1
  22
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  اخوند، ملا یا ماموستا یا مولوی همشون سر تا پا یک کرباسن، فرقشون تو بدست گرفتن قدرت یا نداشتن قدرت هست، که نوع کلماتشون فرق میکنه، ولی همشون از یه لجن هستند و غیر قابل اعتماد، ایران یک حکومت ملی و مقتدر و ایران پرست میخواد،. که هویت ایرانی داشته باشه
  2
  4
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  دین شما دین آدمکشی هست وقتی امکان براش فراهم میشه، دین کارش جنگ تفرقه و تبعیض هست، که بزور ایدولوژی خودش رو میخواد القا بکنه و از افکار منجمد و پوسیده و دست نخورده( در واقع بی مغزی مطلق ) متعلق به عصر حجر استفاده میکنم برای بشر قرن جدید، دین انسانها را تبدیل به گله گوسفند و یه مشت احمق بار می‌آورند ، دینی که به انسان به جای آرامش ،خشونت وخرافات میده چاش توی سطل زباله هست.
  2
  3
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  محترم؛ هر وقت کامنت این حقیر را درک کردید, اشاره بفرمایید تا دین خود را بریتان توضیح بدهم. در غیر اینصورت:. chi begam ke nagoftanesh
  0
  0
  شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.