افزایش خطر آسیب به دی‌ان‌ای در تمام سیگاری‌ها از جمله سیگارهای الکترونیکی

طرفداران سیگارهای الکترونیکی نیز در معرض آسیب دی‌ان‌ای هستنددویچه وله: محققان در یک مطالعه جدید ثابت کرده‌اند که نه‌تنها استعمال‌کنندگان سیگارهای معمولی حاوی تنباکو بلکه طرفداران سیگارهای الکترونیکی، در معرض آسیب دی‌ان‌ای هستند.

به‌گزارش مدیکال‌اکسپرس در این مطالعه منحصر‌به‌فرد، گروهی از محققان از مدرسه پزشکی کِک دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، سلول‌های اپیتلیال گرفته‌شده از دهان ۷۲ فرد سیگاری، مصرف‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی (ویپرها) و افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند را تجزیه‌و‌تحلیل کردند. آنها دریافتند که افراد سیگاری و ویپرها دارای سطوح مشابهی از آسیب DNA هستند؛ بیش از دو برابر میزانی که در افراد غیر سیگاری مشاهده می‌شود.

به‌گفته محققان، آسیب DNA به سلول‌های اپیتلیال دهان، یک تغییر اولیه است که با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از انواع بیماری‌های مزمن، از جمله سرطان و بیماری‌های التهابی مرتبط است.

این تحقیق که به‌تازگی در ژورنال Nicotine & Tobacco Research منتشر شده است، اولین تحقیقی است که جزئیاتی را در مورد خطراتی که ویپرها با آن مواجه هستند، بر اساس تعداد دفعات استعمال سیگار الکترونیکی و نوع طعم آنها ارائه می‌دهد. بر اساس این مطالعه، از نظر طعم، سیگارهای الکترونیکی با طعم شیرین با بالاترین سطح آسیب DNA مرتبط بودند و پس از آن ویپ‌های با طعم نعناع/منتول و میوه‌ها.

مطالعه جدید مبتنی بر تحقیقات قبلی است که نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی با تغییرات در بیان ژن، تغییرات اپی‌ژنتیک و سایر تغییرات بیولوژیکی مرتبط است که در ایجاد بیماری‌های جدی نقش دارند.

به‌گفته محققان این یافته‌ها برای سازمان‌های بهداشت عمومی که هدفشان دور نگه‌داشتن محصولات خطرناک از گروه‌های آسیب‌پذیر، از جمله کودکان و نوجوانان است، بسیار مهم است. زیرا محبوب‌ترین محصولات، از جمله سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار که توسط حدود ۸۵ درصد از نوجوانانی که ویپ می‌کنند، استفاده می‌شود، از نظر ایجاد آسیب DNA، مضرترین آنها به نظر می‌رسد.

سیگارهای الکترونیکی که به‌طور منظم توسط بیش از ۱۰ درصد از نوجوانان آمریکایی و بیش از ۳ درصد از بزرگسالان استفاده می‌شود، زمانی به‌عنوان یک جایگزین سالم برای سیگارهای حاوی تنباکو معرفی می‌شدند. اما تحقیقات به‌طور فزاینده‌ای استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا استعمال دخانیات را به بسیاری از بیماری‌های تهدید‌کننده زندگی مرتبط می‌کنند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.