اولین واکنش جمهوری اسلامی به نشست دانشگاه جرج تاون:عددی نیستند

دویچه وله: جمهوری اسلامی به نشست چهره‌های اپوزیسیون در دانشگاه جرج تاون واشنگتن واکنش نشان داد. احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی در رابطه با این نشست گفت: «این‌ها واقعا عددی نیستند. یک چیزهایی درست می‌کنند برای اینکه  پول می‌گیرند. ۴۴ سال است که اقدام کرده‌اند که این آخرین نشست از همه مفتضح‌تر بود.»

وحیدی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: «این اتفاقا جالب است که بررسی کنیم سران مخالف ما چه کسانی هستند؟ یکی از این سران فردی است که پدر  و خانواده‌اش یکی از بدترین وسیاه‌ترین دوران‌ها را در این کشور رقم زده است. این آقای رضا پهلوی سرسلسله این مخالفان شده است.»

وزیر کشور جمهوری اسلامی افزود:« این کشور در اوج وابستگی سیاسی، انحطاط اخلاقی، عقب‌ماندگی علمی، ضعف قدرت اقتصادی مردم و بدترین شکنجه‌های ساواک بود اما این‌ها حالا سردمدار مخالفین شده‌اند.»

در نشست دانشگاه جرج تاون در روز ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) شاهزاده رضا پهلوی، شیرین عبادی، حامد اسماعیلیون، مسیح علی‌نژاد، نازنین بنیادی، علی کریمی و عبدالله مهتدی شرکت کردند. شرکت‌کنندگان در این نشست ضمن اعلام توافق بر سر یک"منشور همبستگی"، بر تمرکز خود بر فروپاشی جمهوری اسلامی تأکید کردند.
صدای آمریکا: احمد شاهچراغی معروف به احمد وحیدی که ریاست شورای امنیت کشور را نیز برعهده دارد روز پنجشنبه به خبرگزاری «ایسنا» گفت: «کسانی که سردمدار مخالفین جمهوری اسلامی شده‌اند، عددی نیستند که برای نظام و کشور خطری داشته باشند.»
 
وحیدی که سابقه فرماندهی سپاه قدس را در کارنامه خود دارد و از سال‌ها پیش به دلیل مشارکت در پرونده «انفجار مرکز یهودیان» در بوئنوس‌آیرس به عنوان یکی از متهمان تحت تعقیب است، در مورد افراد حاضر در نشست «جُرج تاون» گفت: «یکی از این سران فردی است که پدر و خانواده‌اش یکی از بدترین و سیاه‌ترین دوران‌ها را در این کشور رقم زده است. این آقای رضا پهلوی سرسلسله این مخالفان شده است.»
 
پیش از این و پس از برگزاری نشست هشت مخالف جمهوری اسلامی در واشنگتن، رسانه‌های حکومت در ایران به این رویداد واکنش‌ نشان داده بودند.
 
از جمله، روزنامه «جوان»، وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار چندین مطلب، یک روز پس از برگزاری راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن، برگزاری این نشست مشترک را «دورهمی شکست خوردگان» نامیده بود.
روزنامه وابسته به سپاه در یکی از مطالب خود به تحلیل عکس مشترک این نشست پرداخته بود و با نام بردن از چهار چهره حاضر در کنفرانس از آن به عنوان تلاشی برای «نمایش وحدت براندازان» یاد کرد و عدم حضور فیزیکی چهار عضو دیگر را نشانه‌ای از شکست این «نمایش وحدت» دانسته بود.
 
روزنامه جوان در ادامه ادعا کرد که «قرار بود شیرین عبادی، عبدالله مهتدی، گلشیفته فراهانی و علی کریمی هم در این نشست حاضر باشند، اما نیامدند و سه تن از آن‌ها به فرستادن پیام ویدئویی بسنده کردند و علی کریمی حتی همان ویدئو را هم نفرستاد.»
 
این ادعا در حالی مطرح شده که از همان ابتدا و با انتشار خبر برگزاری این نشست، در متن اطلاعیه دانشگاه جُرج‌تاون مشخص شده بود که چه کسانی حضوری در نشست حاضر خواهند بود و چه کسانی نیز از طریق «مجازی». افزون بر این در ویدئوی پخش شده در مراسم، گلشیفته فراهانی تاکید کرده بود که پیامی که می‌خواند «پیام مشترک او و علی کریمی» است.
 
در این نشست که روز جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ در واشنگتن برگزار شد، حامد اسماعیلیون دبیر و سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲، نازنین بنیادی فعال حقوق بشر و هنرپیشه، شاهزاده رضا پهلوی، شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، گلشیفته فراهانی هنرپیشه و فعال حقوق بشر، علی کریمی ملی‌پوش سابق فوتبال ایران و فعال حقوق بشر، و عبدالله مهتدی دبیرکل حزب کومله کردستان ایران به طور حضوری و ویدیویی سخنرانی کردند.
 
روزنامه جوان وابسته به سپاه، ترکیب حاضران در این نشست را نیز ترکیب «نامتجانسی» دانسته است. این رسانه حکومتی رضا پهلوی را مدعی «شاهزادگی و ولیعهدی و شاهی ایران» نامیده، نازنین بنیادی را «یک رقاص شو‌های درجه چندم که حتی بلد نیست به درستی فارسی صحبت بکند» توصیف کرده و مسیح علینژاد را «یک خبرنگاری که با سرویس‌های امنیتی خارجی خودش را بالا کشید» خطاب کرده است. این روزنامه حامد اسماعیلیون را نیز «فردی که صرف کشته شدن همسر و فرزندش در هواپیمای اوکراینی» به عنوان «سخنگوی خودخوانده داغدیدگان این هواپیما ادا‌های مبارزه سیاسی درمی‌آورد» معرفی کرده است.
+10
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  سوزش بد چیزیه. دواش هم دست مموتیه. آب. بریزین.
  7
  78
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  no-more-silence - تهران، ایران

  پیشونی احمد وحیدی کرم خوردگی داره 😁
  14
  68
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Nabaat - بلک تان، استرالیا

  با درود. جمهوری اسلامی غلط کرده که از خودخواهی این اپوزیسیون رو دست کم گرفته !! باید یادآور بشم داستان چاخان تورات درباره دیوید و غلایف که دیوید تنهایی با یک سنگ قلاب غلایف گنده گردن کلفت رو به زانو درآورد!!! حالا همین اپوزیسیون ۱۴۰۱ میزنه دهن اون عن قلاب ۱۳۵۷ رو سرویس میکنه. این آخوندهای شیعه شپشو آنوسی که باید این داستانهای تورات رو خوب بدونند. برای کسانی که معنی آنوسی رو نمیدونند ( آنوسی به یهودی هایی میگند که دین و آیین خودشونو مخفی کردند و به ظاهر مسلمان شدند معمولا لقب و ماهیت آخوندهای شیعه است مثلا طائب و چلاقعلی و خاتمی و مشهورترین آنوسیها عنتری نژاد ) 😆😆
  4
  37
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  باشه لمپن گوساله، ولی اگه همینهایی که عددی نیستن با اردنگی نزدند تو ماتهتون و خواهر مادرتونو یکی نکردن اونموقع من و امثال من اسممونو عوض میکنیم.
  6
  48
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا
  وحیدی خواهیم دید ن…. شب درازه بعد ببین سوادت در حدی هست که عددش و بشماری
  4
  14
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  واقعا عددی نیستند. آنها فقط روی اینترنت و فضای مجازی وجود دارند.
  16
  8
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  این حرفها همش از سر ترس هستش. حسابی ترسیدن. مرتیکه اینایی که میگی الان دقیقا در حکومت فاسد ولایت فقیه هستش : این کشور در اوج وابستگی سیاسی، انحطاط اخلاقی، عقب‌ماندگی علمی، ضعف قدرت اقتصادی مردم و بدترین شکنجه‌های ساواک بود اما این‌ها حالا سردمدار مخالفین شده‌اند. الان حکومت ولایت فقیه در اوج وابستگی به روسیه و چین نیست؟ عقب ماندگی علمی از این بیشتر که همه نخبه ها رفتن خارج از کشور؟ انحطاط اخلاقی از این بیشتر که تو روز روشن سیستمی که باید حافظ جان و مال مردم باشه به زن و بچه مردم تجاوز میکنند؟ پول ایران رو پهن کردید بعد ضعف اقتصادی مردم رو مثال میزنی برای اون دوره؟ بی عابرو ترین و بدترین برخوردها رو با مردم ایران میکنید بعد انتظار دارید سایر ملتها با مردم ایران چطور برخورد کنند؟ ایرانی ها رو گروگان میگیرید تا با زندانیان ایرانی خارج از کشور معاوضه کنید یعنی کجای دنیا همچین چیزی هست که حکومت ایرانیان رو اینطوری به خاری و ذلت کشانده باشه؟
  7
  5
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  فقط بهت میگم بیدار شو! ٥٧ نیست
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.