تیراندازی نیروهای امنیتی به افرادی که قصد تخریب مجسمه میدان بسیج دهلران را داشتند


ایندیپندنت فارسی: نیروهای امنیتی در شهرستان‌ دهلران در استان ایلام، شامگاه سه‌شنبه، ۲۵ بهمن‌ (۱۴ فوریه)، به سوی افرادی که قصد تخریب مجسمه میدان بسیج این شهر را داشتند، تیراندازی کردند. ویدیوی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی از این حادثه، تیراندازی در اطراف میدان بسیج این شهر را نشان می‌دهد، اما تصویری از فرد یا افرادی که اقدام به تیراندازی کردند، دیده نمی‌شود. همزمان با انتشار این خبر، اعلام شد صدای تیراندازی مربوط به نیروهای امنیتی بوده است که به سمت جوانان معترض شلیک می‌کردند.

اما فرماندار این شهر ماجرا را به گونه‌ای دیگر روایت می‌کند و مدعی است که شامگاه سه‌شنبه افرادی ناشناس در شهر دهلران به سمت مردم و ماموران تیراندازی کردند. لطیف صادقی، فرماندار ویژه دهلران، مدعی شد: «در تعقیب و گریز صورت‌گرفته، یک نفر از عوامل انتظامی مجروح و به مراکز درمانی جهت مداوا اعزام شد. این افراد علاوه بر تیراندازی و تلاش برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، چند حلقه لاستیک فرسوده را آتش [زدند] و اقدام به پرتاب مواد آتش‌زا به سمت میدان مرکز شهر کردند.»

او در ادامه افزود: «ماموران امنیتی و انتظامی به دنبال شناسایی و تعقیب عوامل این اقدام ضد امنیتی هستند.»

از سوی دیگر، معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران نیز ظهر چهارشنبه از دستگیری این افراد خبر داد و گفت: «در پی اقدام ضدامنیتی شب گذشته، تعدادی از افراد در شهر دهلران با اقدامات ویژه و ارزشمند نیروی انتظامی شهرستان، همه عوامل تیراندازی و اقدامات خشونت‌طلبانه اغتشاشگران شناسایی و دستگیر شدند. این افراد ضمن اعتراف به اقدامات خرابکارانه خود، تحویل مرجع قضایی شدند.»

دلاور القاصی‌مهر، فرمانده انتظامی ایلام، نیز با اعلام خبر دستگیری شش نفر از معترضان گفت: «به دنبال شکست اغتشاشگران برای ناامن جلوه دادن شهر‌ها و عدم همراهی مردم با آنان و ناامیدی ناشی از حضور شورانگیز مردم در راهپیمایی تاریخی ۲۲ بهمن، شامگاه روز گذشته تعدادی افراد ناشناس با در دست داشتن سلاح گرم اقدام به تیراندازی به سوی مردم و ماموران انتظامی در میدان بسیج شهرستان دهلران کردند.»

همزمان، بیانیه‌ای با امضای «جنبش آزادی‌خواهان دهلران» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که مسئولیت درگیری‌ اخیر در دهلران را بر عهده می‌گیرد. اطلاعات بیشتری از این گروه و سوابق آن در دسترس نیست و صحت این ادعا را نیز نمی‌توان تایید کرد. بیانیه «جنبش آزادی‌خواهان دهلران» ضمن پذیرفتن مسئولیت عملیات شب گذشته، اظهارات فرماندار این شهر را درباره تیراندازی به سمت مردم، «فریب افکار عمومی» اعلام می‌کند. در این بیانیه ضمن تکذیب تیراندازی به سمت مردم، اعلام می‌شود که هدف از عملیات سه‌شنبه‌شب، «سقوط مجسمه ننگین بسیجی و هشدار به مزدوران رژیم انتظامی و مرزبانی و در راس آنها سرهنگ جاش، مختار باویر، و رئیس دادستانی بابت اجرای ناعادلانه حکم‌های زندان در حق جوانان انقلابی دهلران» است.

در این بیانیه همچنین با حمایت از فراخوان ۲۷ بهمن، آمده است: «بیست و هفتم بهمن ماه، قیام دهلران در طول تاریخ ایران ثبت خواهد شد.
+18
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.