پایان بحث‌ها بر سر الماس جنجالی؛ «کوه نور» در مراسم تاجگذاری چارلز سوم استفاده ‌نمی‌شود

 الماس کوه نور روی تاج ملکه الیزابت مادر یورونیوز: الماس کوه‌نور در طول تاجگذاری چارلز سوم پادشاه بریتانیا مورد استفاده قرار نخواهد گرفت، به این ترتیب کاخ باکینگهام بحث و جدل پیرامون این جواهر جنجالی کنار بگذارد.

کامیلا، ملکه همسر از «کوه نور» در تاج خود استفاده نخواهد کرد. کاخ باکینگهام روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به‌جای سفارش تاج جدید، کامیلا تاج ملکه مری را با استفاده از الماس‌های مجموعه شخصی ملکه الیزابت دوم تغییر خواهد داد. همسر چارلز دوم به احترام الیزابت دوم روی این تاج الماس‌های کولینان سوم، چهارم و پنجم را که مجموعه جواهرات شخصی ملکه فقید بودند استفاده می‌کند.

برخی ناظران پیش‌بینی می‌کردند که کامیلا با تاج تهیه شده برای ملکه الیزابت مادر در سال ۱۹۳۷ که الماس کوه نور به‌عنوان قطعه اصلی آن بود تاج‌گذاری می‌کند.

طبق گزارش‌ها، این موضوع، نگرانی برخی از مردم هند را در پی داشت. آن‌ها می‌گفتند که استفاده از «کوه نور» در مراسم تاج گذاری می‌تواند یادآور رفتارهای ظالمانه گذشته بریتانیا باشد.

الماس کوه‌نور، یکی از بزرگترین الماس‌های تراش‌ خورده جهان است که ١٠٥.٦‬ قیراط وزن دارد. این الماس در زمان جنگ دوم انگلیس-سیک در سال ١٨‬٤‬٩‬ میلادی توسط شرکت شرقی هند، توقیف و به ملکه ویکتوریا داده شد. کوه نور بخشی از جواهرات سلطنتی بریتانیا است. کشورهایی مانند هند، پاکستان، ایران و افغانستان همگی مدعی مالکیت «کوه نور» شده‌اند.
+6
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  کوه نور توسط نادر شاه از هند بایران اورده شد و تا زمان رضا شاه جزو جواهرات سلطنتی ایران بود . چرا انگلستان در مورد چگونه بدست اوردن این الماس اطلاعات نمیدهد؟!؟
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.