رئیس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی: عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیل ریشه مذهبی دارد

دویچه وله: اگرچه رئیس کمیته المپیک ایران دیدارش با رئیس کمیته بین‌المللی المپیک را "عادی" خوانده، اما اتفاقات ماه‌های اخیر ایران و اخبار رسیده به این کمیته، حساسیت‌های زیادی را در خصوص شرایط ورزشکاران ایرانی ایجاد کرده است.

محمود خسروی‌وفا، رئیس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی، در بازگشت از سوئیس، سعی در عادی‌سازی دیدارش با رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، با استناد به رسم و رسومات کمیته بین‌المللی المپیک برای بازدید روسای جدید NOC کشورها از ساختار و تشکیلات این کمیته داشت اما حتی رسانه‌های داخلی ایران نیز به صحبت‌های او با شک و تردید نگاه کرده‌اند.

خبرگزاری "مهر" در گزارشی در همین زمینه نوشت: «آنچه رئیس کمیته ملی المپیک از نتایج سفر جدیدش روایت کرد بیشتر از هر مسئله‌ای، گویای ابهامات و پیچیدگی‌های احوالات ورزش و خطرات پیش رو بود. طبق حکایتی که او روز گذشته از سفر سوال برانگیز دو هفته پیش خود به سوئیس داشت، مسئله اسرائیل و رویارویی ورزشکاران کشورمان با نمایندگان این کشور همچنان یک پرونده مفتوح برای ورزش ایران است که اتفاقاً "موضع‌گیری" خسروی‌وفا نسبت به آن نه تنها از حساسیت و تنش مسئله نمی‌کاهد بلکه "تناقض" حاصل می‌تواند دست‌مایه‌ای شود برای اتخاذ تصمیمات سختگیرانه‌تر علیه ورزش ایران.»
توجیه پر از تناقض در قبال موضوع اسرائیل
اشاره این خبرگزاری به یکی از مهمترین محورهای گفتگوی توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک و خسروی‌وفا، در خصوص عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی در مسابقات جهانی با نمایندگان اسرائیل بوده است. در سال‌های گذشته روسای قبلی کمیته ملی المپیک تلاش کردند تا موضوع محدودیت ایرانی‌ها در قبال این مسئله را برای کمیته بین المللی المپیک (IOC) توجیه کنند و در همین زمینه، صالحی امیری رئیس پیشین کمیته المپیک، با تاکید بر نقش "پارلمان" کشور در این زمینه، عدم رویارویی ورزشکاران را تبعیت از قوانین داخلی کشور دانست.

اما خسروی‌وفا در نشست روز گذشته‌اش گفت: «به توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک گفتم که عدم رویارویی ورزشکاران ایران با نمایندگان اسرائیل یک موضوع مذهبی و اعتقادی است و مربوط به دولت نیست که بخواهد دستور بدهد، بلکه مربوط به تاریخ ۱۴۰۰ ساله و قرآنی و مذهبی و اعتقادی ما است.»

این تناقض در توجیهات مدیران کمیته ملی المپیک ایران، اما به طور قطع از چشم کمیته بین‌المللی المپیک دور نخواهد ماند چرا که به عنوان مثال، سعید ملایی که پس از مسابقات جهانی به ایران بازنگشت موضوع عدم رویارویی‌اش با حریف اسرائیلی را دستور مسئولان ایران اعلام کرد و نه موضوعات مذهبی و اعتقادی.
ایمیل‌های ارسالی به کمیته بین‌المللی المپیک با "محوریت اعدام ورزشکاران"
اما اتفاقات ماه‌های اخیر ایران نیز موضوع دیگری است که کمیته بین‌المللی المپیک به واسطه دریافت گزارش‌های متعدد در خصوص ورزشکاران در این مدت، حساسیت ویژه‌ای در موردش نشان داده است.

خسروی‌وفا در این خصوص گفت که در ماه‌های اخیر اعتراضات مردمی در ایران، ایمیل‌های زیادی به دست IOC در خصوص ورزشکاران ایرانی رسیده است که "مثلا فلان ورزشکار به اعدام محکوم شده است." او اما تاکید کرد که "با استدلال درست به این کمیته اعلام کردیم که چنین خبری کذب بوده است". خسروی‌وفا گفت: «دو سال است که فشارهای همه جانبه‌ای نسبت به ایران وجود دارد و ریشه آنها در تمامی موضوعات، استکباری است.»
ورزش زنان و ورود IOC به موضوع پناهندگی ورزشکاران
رئیس کمیته ملی المپیک گفت که IOC اما نسبت به وضعیت ورزش زنان در ایران رضایت دارد و ایران در گزارشی به این نهاد، اعلام کرده که هیچ کشور اسلامی دیگری به اندازه ایران در زمینه ورزش زنان اعزام خارجی نداشته است.

به گفته خسروی‌وفا موضوع پناهندگی ورزشکاران ایرانی یکی از دیگر موارد مطرح در نشست اخیر با مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک بود: «آنها به پناهندگی دختر ورزشکار کشورمان در رشته اسکی اشاره کردند و اینکه او اعلام کرده در ایران برای خروج از کشور از من ضمانت‌نامه خواسته‌اند. وقتی صحت این مسئله را از من پرسیدند گفتم که این مهم اگرچه درست است اما اولا کمیته ملی المپیک هیچ وقت در این زمینه ضمانت‌نامه‌ای نگرفته و نخواهد گرفت و ثانیا اینکه این ضمات‌نامه پول نقد نیست، بلکه حکم گارانتی دارد. این گارانتی در تمام دنیا وجود دارد و حتی شما هم از ورزشکارانی که وارد دهکده المپیک می‌شوند گارانتی می‌گیرید.»

با وجود گزارش رسانه‌ای خسروی‌وفا در نشست خبری روز گذشته‌اش و تاکید بر اینکه هیچ‌گونه محرومیت و تعلیقی در انتظار ورزش ایران نیست، اما مقامات IOC خواستار ارائه گزارش کاملی از سوی ایران در این زمینه‌ها شده‌اند و تصمیم‌گیری در این خصوص را به نشست آتی هیات اجرایی این نهاد بین‌المللی در ماه مارس موکول کرده‌اند.
+4
رأی دهید
-87

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  پس..... به مذهب ارتجاعی ، خودخواه و ضد بشرتون !!
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  بیشرف های دروغگو . طنز داستان در اینجاست که بسیاری از ورزشکاران کشور اسراییل مسلمان فلسطینی تبار ، و جتی مسیحی و یا بومی ها هستند
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  مردک مگه تو نازی هستی که با یهود مشکل مدهبی داری. انقدر احمقی که نمیفهمی همین حرفت مصداق نژادپرستی و عذر بدتر از گناهه.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.