نابودی تاریخ شیراز به فرمان خامنه‌ای: خراب می‌کنند تا قبرهای ۳ میلیارد تومانی بسازند


مصیبت‌های سفر سال ۱۳۸۷ علی خامنه‌ای به شیراز هنوز دامن مردم این شهر را رها نکرده است. از روز دوشنبه ۱۷ بهمن‌ماه فاز نخست تخریب ارزشمند‌ترین بناهای تاریخی شیراز برای توسعه حرم شاهچراغ آغاز شد. در فاز نخست، قرار است ۶۰ پلاک از بافت تاریخی این محدوده تخریب شود. فعالان حوزه میراث فرهنگی در بیانیه‌ای که روز ۲۳ بهمن‌ماه منتشر کردند هشدار بزرگ‌تری هم دادند.


آن‌ها گفتند که نه‌تنها ۵۷ هکتار در ضلع شرقی حرم، بلکه محدوده بزرگتری در ضلع غربی هم فدای توسعه شاهچراغ خواهد شد و حجم غارت و تخریب جمهوری اسلامی در قلب تاریخی شیراز به ۳۶۰ هکتار بالغ می‌شود. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد در محدوده حرم شاهچراغ و دو امامزاده مدفون در شرق و غرب این حرم، مسیر‌های ارتباطی ایجاد کند. طراحان پروژه نام این طرح را «حرم تا حرم» گذاشته‌اند و می‌خواهند با اجرای آن، شیراز به «بزرگ‌ترین شهر زیارتی خاورمیانه» تبدیل ‌شود.

روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۷، علی خامنه‌ای برای سفری چند روزه وارد شیراز شد. حضور او در شیراز و فرامینی که در جریان این سفر صادر کرد به مصیبتی تبدیل شده که در ۱۴ سال گذشته به جان تاریخ و فرهنگ شیراز افتاده است.

شهر شیراز در دهه ۵۰ میزبان جشن هنر شیراز و جشن‌های ۲۵۰۰ ساله بود و آخرین شاه ایران توجه ویژه‌ای به حفظ بناهای تاریخی این شهر و اطراف آن داشت. خامنه‌ای قصد داشت برای این شهر، هویتی جدید در مقابل هویت پیشین آن خلق کند. خامنه‌ای در آن سفر با ابداع یک صفت جدید برای شهر شیراز، آن را «سومین حرم اهل‌بیت» خواند و اعلام کرد که فضای فعلی حرم در شان این شهر نیست.

با همین فرمان و با فشار بیت علی خامنه‌ای، طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم شاه‌چراغ پس از پایان سفر او در دستور کار قرار گرفت. شاه‌چراغ نام حرم احمد ابن موسی، برادر بزرگ‌تر امام هشتم شیعیان است. بلافاصله پس از سفر خامنه‌ای، سند راهبردی توسعه حرم شاه‌چراغ تهیه شد و بنا شد که آن طرح با همکاری وزارت کشور و وزارت راه به‌سرعت عملیاتی شود. موضوع جنجالی در آن طرح، بی‌توجهی به قرارگیری این حرم در بافت تاریخی شهر شیراز بود. توسعه حرم شاه‌چراغ طبق نقشه‌های تهیه شده در آن سند، مستلزم تخریب گسترده بناهای تاریخی ارزشمندی است که آن حرم را احاطه کرده‌اند
+57
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  kalo palang - لندن، انگلستان
  داکیومنتری europa the last battle رو‌ببینید تا بفهمید در دنیا چه اتفاقی افتاده و داره میوفته
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  خبر از عاقبت قبر خودش و مرید هندیزاده اش نداره که پیشابگاه مردم خواهد شد !
  1
  28
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  داعش هم از اینها یاد گرفته بود . کار هر دو خراب کردن بود نه درست کردن . هر دو توریست را به تروریست اسلامی و فرهنگ را به فرهنگ اسلامی تغییر دادن
  1
  35
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  نوش جون امت خاکستری ۸۰ درصد مخالف.
  0
  29
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.