واکنش های گسترده بر علیه «توهین جنسیتی» عبدالکریم سروش به گلشیفته فراهانی

 عبدالکریم سروشرادیو فردا: در پی انتشار سخنان انتقادآمیز عبدالکریم سروش، چهره‌ جریان موسوم به «روشنفکری دینی»، از شرکت‌کنندگان در نشست مخالفان جمهوری اسلامی در واشینگتن، کاربران شبکه‌های اجتماعی او را به «توهین جنسیتی» به گلشیفته فراهانی متهم کردند.

آقای سروش در یک سخنرانی ویدئویی که در اینترنت منتشر شده است، از نشست روز ۲۱ بهمن هشت شخصیت مخالف جمهوری اسلامی در دانشگاه جورج واشینگتن انتقاد کرد و آنان را به «پهن کردن بساط رهبری برای ایران» متهم کرد.

او بدون نام بردن از گلشیفته فراهانی که از شرکت‌کنندگان در این نشست بود، در مورد این بازیگر سینما گفت: «یکی از آن‌ها که تا امتحان نداد و سر تا پا برهنه نشد، او را به درون خانواده هنری نپذیرفتند».

اشاره عبدالکریم سروش به تصاویر نیمه‌برهنه گلشیفته فراهانی، هنرپیشه معروف ایرانی، است که چند سال پیش در یک تیزر تبلیغاتی منتشر شد و در جامعه ایرانی جنجال آفرید.

رسانه‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی ایران با انتشار خبری تحت عنوان «اقدام وقیحانه هنرپیشه فیلم اصغر فرهادی»، شرکت کردن گلشیفته فراهانی در این تیزر تبلیغاتی را «اقدامی وقیحانه» دانسته و این کار را «مایه بدنامی» برای این بازیگر ایرانی توصیف کرده بودند.

این اظهارات سروش در حالی است که پیشتر خود گلشیفته فراهانی اعلام کرده بود که به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری مورد بی‌مهری حتی برخی از چهره‌های هنری ایرانی قرار گرفته بود.

در واکنش به این اظهارات آقای سروش، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را «سخنان هتاکانه و زن‌ستیزانه» خواندند که نشان می‌دهد این عضو پیشین شورای انقلاب فرهنگی «کمترین نسبت» را با اعتراضات «زن زندگی آزادی» دارد.

مهدیه گلرو، فعال مدنی، در توئیتی نوشت: «نام این انقلاب، زن زندگی آزادی است. اگر سروش این شعار را می‌فهمید آزادی و حق انتخاب گلشیفته را به ابزاری برای حمله تبدیل نمی‌کرد. دوره سرکوب زن به بهانه بدن و ناموس تمام شده. مثل انسان مخالفت کردن بدون تحقیر جنسیتی برای این جماعت غیرممکن است».
حسین رونقی، دیگر فعال مدنی که مدتی را به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش در زندان جمهوری اسلامی سپری کرده است، نیز از آقای سروش انتقاد کرده و او را «جنایتکار» خوانده است.

او در توئیتی نوشت: «سروش از ابتدا بخشی از سیستم سرکوب و تبلیغات بوده‌است، می‌داند‌ چه می‌کند، او با نگاه تحقیرآمیز، برهنگی را معیار هنر گلشیفه معرفی می‌کند گلشیفته‌ای که نماد نسل سرکوب شده ایران بود. او بعنوان جنایتکار باید محاکمه و زندانی می‌شد نه اینکه بعنوان روشنفکر در دانشگاه‌های غرب فعالیت کند!»
آقای رونقی در توئیت دیگری افزوده است: عبدالکریم سروش به‌عنوان کسی که بحث «پاکسازی و تصفیه در دانشگاه‌ها» را طرح کرد، به‌عنوان یکی از افرادی که فرهنگ، آموزش و دانشگاه‌های ایران را قلع‌وقمع کرد باید شناخته شود. او روشنفکر نیست، یک جنایتکار است، آنچه او و هم‌فکرانش با فرهنگ و دانشگاه در ایران کردند کم از جنایت نداشت».
انتقاد آقای سروش از نشست واشینگتن در حالی است که او از بیانیه اخیر میرحسین موسوی برای گذار از جمهوری اسلامی حمایت کرده است.

او که از اعضای شورای انقلاب فرهنگی در سال‌های آغازین جمهوری اسلامی بود، از دهه هفتاد به یکی از منتقدان رهبر جمهوری اسلامی تبدیل شد. آقای سروش ساکن آمریکا است.

در جریان اعتراضات سراسری ایران، ماموران امنیتی علیرضا ارادتی، داروساز و داماد عبدالکریم سروش، را بازداشت کردند. سایت «جام‌جم» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، آقای ارادتی را متهم کرد که «از سرشبکه‌های باند جمع‌آوری و هدایت اراذل و اوباش بوده» است.

یک کاربر توئیتری در این زمینه ابراز عقیده کرده که پس از اظهارات اخیر عبدالکریم سروش، داماد او آزاد خواهد شد.

او نوشته است: «بعد از این صحبت‌های زشت و تهوع‌آور عبدالکریم سروش بگمانم دامادش آزاد خواهد شد.این معامله‌ها آشناست».
+52
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  آخه سروش آدمه !؟ این بدبخت بیشتر تاریک فکره تا روشنفکر !
  3
  42
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Persiangulfforever - ویکفیلد، انگلستان

  این مرتیکه که مهره جمهوری پلید اسلامیه و بالاخره نشون داد که در کدام سمت قرار دارد. به محض احساس خطر از فروپاشی جمهوری اسلامی و اتحاد گروه های مخالف جمهوری آدم کش شروع به فرا فکنی و ایجاد تفرقه بین مردم و گروه بر اندازی شد. کور خوندی حـ... مردم دیگه گول یک عده به اصطلاح روشنفکر رو نمیخورند . پیر مرد خرفت الدنگ و ریاکار. لعنت بر افرادی مثل تو که هنوز دست از ایرانستیزیتون بر نمیدارید.
  3
  41
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  سروش که هیچ همه فیلسوفان اسلامی رو هم روی هم بذاریم آخر حرفشون چیه؟ همش همونی هستش که گلشیفته یکبار نشون داد هستش. یعنی این همه حرف و این همه کتاب و منبر و تحقیق همش آخرش سکس و بالا پایین بدن انسانه و بقیه 20 درصد مطالب همه ختم میشن به همین مسائل. حالا ایشون میاد از لخت شدن حرف میزنه! شماها 43 ساله ملت رو لخت کردید هیچی باقی نگذاشتید بعد ایراد میگیری که فلانی لخت شده تا قبولش کنند؟ ما دنبال آدم سالم و راست و حسینی میگردیم نه یه عده مثل شما که هر روزتون یک رنگ و هر روز دنبال یکسری مطالب هستید تا شهواتهای مختلفتون رو بند کنید به خدا و پیغمبر و سواری بگیرید از ملت به اسم روشنفکر و محقق و آیت الله و غیره. نهایت دانش اندوزی و تحقیق های تو چی بوده؟ کتابهات کدوم مشکل بشر رو حل کرده؟ حرف زدن که نشد کار حالا با حرافی کردن تو مدعی دانستن مشکلات و خواسته های مردم هستی؟
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.