پاسخ جشنواره فجر به افتضاح لوح های پر از غلط : نسخه چرک‌نویس را «سهوا» به جای لوح دادیم

 سالن محل برگزاری اختتامیه جشنواره فیلم فجر ۱۴۰۱جشنواره پرحاشیه «فجر» امسال، نه تنها پیش از آغاز حواشی فراوانی با خود داشت که پس از پایان آن نیز، لوح‌های اهدایی به برخی از برندگان جشنواره هم حاشیه ساز شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت ابراهیم رئیسی مدعی شده است: «در همه بخش‌های جشنواره فجر، استقبال بسیار خوب بوده حتی بهتر از سال‌های گذشته بود.»

این عضو کابینه دولت جمهوری اسلامی همچنین افزوده است: مردم برای تماشای فیلم‌های جشنواره فجر «به سختی» بلیط پیدا می‌کردند و «صف‌های طولانی» برای خرید بلیط تشکیل شده بود.

این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که در طول برگزاری این جشنواره، کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از مقابل سینماهای منتخب جشنواره، از نبود صف برخلاف سال‌های گذشته و بی‌رونقی آن در امسال گزارش داده بودند.

این جشنواره دولتی در حوزه‌های سینما، موسیقی و تئاتر که سالانه به مناسبت سالگرد انقلاب ۵۷ برگزار می‌شود، امسال از پیش از برگزاری با واکنش‌های منفی بسیاری از اهالی داخلی و خارجی سینما به دلیل همراهی با اعتراضات سراسری ماه‌های اخیر ایران مواجه شد.

استقبال محدود در حوزه حضور سینماگران و مخاطبان اما آخرین سکانس این جشنواره پر حاشیه جمهوری اسلامی نبود و اندکی پس از اهدای لوح‌های تقدیر در برنامه اختتامیه آن، موجی دوباره از حواشی جشنواره در شبکه‌های اجتماعی راه افتاد.

در اتفاقی نادر طی دوره‌های پیشین برگزاری این جشنواره، تصاویری از برخی لوح‌های اهدایی به چند برگزیده آن انتشار یافت که حاوی غلط‌های املایی، لکه‌گیری شده و بدون امضا بودند، موضوعی که حامیان دولت جمهوری اسلامی در ابتدا آن را تکذیب کردند و قصد منتشر کنندگان را«تخریب» اعلام و حتی خواستار برخورد با آنها نیز شدند.

    تنابنده برای تخریب جشنواره فجر برداشته یه لوح جعلی گذشته توی پیجش و چرت و پرت گفته، اما لوحی که اهدا شده عکس سمت راستیه!این مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی نیست؟!نمیخواد برخوردی بشه؟!تا کی اخه مدارا؟!طرف یه گوشی دستش گرفته و هر مزخرفی دلش میخواد میگه!بسه دیگه بابا....! pic.twitter.com/tRTA23r304
    — محمد نصوحی🇮🇷 (@Mohamad_Nosoohi) February 12, 2023

اما با بیشتر شدن تعداد این لوح‌های ناقص و معیوب، صدای حامیان دولتی جشنواره به ناگاه فرو کش کرد تا آنجا که حتی روابط عمومی و کادر برگزار کننده جشنواره فیلم فجر مجبور یه انتشار متن عذرخواهی شدند.
مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در این باره گفته است: به دلیل «حساسیت‌های این دوره» و به دلیل «لو نرفتن اسامی برگزیدگان»، جلسه جمع بندی داوران ساعتی قبل از مراسم اختتامیه برگزار شد و به دلیل «تکثر جوایز» نسخه چرک‌نویس بدون امضای دبیر «سهوا» در برخی از لوح‌های تقدیر قرار گرفته است.

این جشنواره در شرایطی با حواشی فراوان پایان یافت که محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی جمهوری اسلامی اظهار داشته است: برخی جشنواره‌های دنیا گفته‌اند «فیلم‌های زیرزمینی» ایران را می‌پذیریم، آنها «برنامه‌ریزی می‌کنند که ما را ضعیف کنند.
+4
رأی دهید
-58

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بی شرفها واسه جواب و ماستمالی ( هرچند مسخره و غیر قابل قبول ) در نمی مونن ! جالبه که خط صاحب دستنویس روی ، مثلاً اون دیپلم هم نشاندهنده بیسوادی و اوشگول بودن طرف هست !! حالا اینکه یه چیز پیش پا افتاده است ، حضرات مملکت داریشون هم بهمین شکله ، بی مسئولیت دیمی و احمقانه !!
  2
  42
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  مگر سه تا کلمه نوشتن احتیاج به چرک‌ نویس داره ؟ معمولا لوح را خطاط با خط زیبایش مینویسد که سواد و خط او بهتر از شما مفتخوران نظام است و احتیاجی به چرک نویس ندارد. خطاط شما یا اکابر درس خوانده یا کارمند ثبت احوال بود . یک شناسنامه خوش خط ندیدم ولی گواهینامه سزبازی خوش خط و خوانا است
  2
  37
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  استقبال خیلی بهتر از سال های قبل بود و چهره های معروف هالیوودی در این دوره شرکت کردند . بهترین فیلم : توهمات یک رهبر مفعول "
  0
  9
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.