«انتشار بویی شبیه نارنگی» دقیقا قبل از مسمومیت دانش آموزان قمی: ماجرا چیست؟

بی بی سی: با گذشت حدود دو ماه هنوز ابهام و نگرانی‌ درباره مسمومیت دانش‌آموزان قمی در سر کلاس‌های درس ادامه دارد و منشا آن هم هنوز ناشناخته باقی مانده است.

دانش‌آموزان مبتلا به این مسمومیت معمولا علائمی نظیر بی‌حالی، سوزش گلو و سرگیجه از خود نشان داده‌اند ولی دلیل قطعی آن هنوز اعلام نشده است.

بعضی از «انتشار بویی شبیه نارنگی» سخن گفته‌اند که سرگیجه و بدحالی را در پی دارد.
 مسمومیت سریالی دانش‌اموزان در قم و تجمع خانواده‌ها در مقابل فرمانداری اخیرا هم تصویر نامه‌ای عجیب منتسب به رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم منتشر شده که در آن از آموزگاران خواسته شده با کیسه فریزر هوای ناحیه مسموم را برای آزمایش و نمونه برداری ذخیره کنند.

البته از آغاز مسمومیت‌ها در قم، بعضی مسئولان جمهوری اسلامی به اظهارنظرهایی در این باره پرداخته‌اند که گاها دارای تناقض‌هایی هم بوده است.

احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مجلس شورای اسلامی که معتقد است در این باره «بزرگنمایی» شده پیشتر به نقل از وزیر آموزش و پرورش منشا مسمومیت دانش‌آموزان را استنشاق «گاز آمونیاک» از سیستم‌های گرمایشی مدارس اعلام کرده بود.

اما یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش گفته بود: «برخی دلایل مختلفی را برای این حادثه مطرح کردند که فرصتی برای بررسی داده شده است البته علت حادثه گاز آمونیاک نبوده است و از رئیس آتش‌نشانی قم هم دراین‌باره پرسیدم که آن را رد کرد.»

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم هم از احتمال «عمدی بودن» این مسمومیت‌ها سخن گفته است.

پیشتر مجید محبی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم، از «مسمومیت ۶۱ دانش‌آموز از ۸ مدرسه قم» در روز دوشنبه ۱۷ بهمن خبر داد و گفت که از این عده هنوز «۴۷ دانش‌آموز در مراکز درمانی استان قم تحت نظر پزشکان هستند.»

همشهری قم هم گزارش داده بود که عده‌ای از دانش‌آموزان دو مدرسه شاهد رضوی و هنرستان حسن برقعی با علائمی مثل سرفه شدید، حالت تهوع،‌ سرگیجه و سردرد با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.

ایسنا همچنین از بروز حادثه مسمومیت در مدارس قرائتی پردیسان، میثم تمار منطقه سالاریه و دو مدرسه طاها و امامی خبر داده بود و نوشته بود که «در بررسی تخصصی» مسئولان آتش نشانی و مرکز بهداشت استان قم در ۳ مدرسه «هیچگونه آلودگی شناسایی نشده است.

مشخص شده که فقط در مدرسه امامی قم به دلیل نقص دستگاه گرمایشی ۳ دانش‌آموز به علت مسمومیت با منوکسید کربن به بیمارستان اعزام شدند.

استفاده از بخاری غیراستاندارد یا نصب نادرست بخاری بارها مساله مسمومیت با گاز منوکسید کربن را ایجاد کرده و قربانیانی داشته است.

اما این‌بار گزارش شده که دانش‌آموزان حتی وقتی در حیاط مدرسه بودند از بویی نامطبوع شکایت کردند و در اثر «استنشاق گازی نامشخص» مسموم شدند.

به گفته غلامرضا رضایی، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش قم، حدود ۱۰،‌ ۱۱ مدرسه درگیر این مساله شدند که از این تعداد فقط یک مدرسه پسرانه و بقیه مدارس دخترانه بوده است.
کلاس‌های غیرحضوری مدارس
ماجرای مسمومیت تا آنجا پیش رفت که اداره کل آموزش و پرورش استان قم کلیه مدارس این استان را برای دو روز غیرحضوری کرد.

در اطلاعیه آموزش و پرورش آمده بود: «با توجه به نظر کارشناسان مبنی بر ضرورت بررسی جوانب مسائل پیش آمده و درخواست تعدادی از اولیا این تصمیم گرفته شده است.»
پیگیری «مسئولان امنیتی»
مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس ایران اخیرا «تکرار» حوادث مسمومیت دانش آموزان در مدارس استان قم را «طبیعی» ندانست.

او گفته بود که این موضوع علاوه بر وزارت آموزش و پرورش از طرف «مسئولان امنیتی» هم در دست پیگیری است.

چهارشنبه گذشته روابط عمومی دادستانی قم از تشکیل جلسه‌ای با حضور دادستان عمومی و انقلاب قم، معاون استاندار و مسئولانی از پدافند غیرعامل،‌ دانشکده علوم پزشکی، آتش‌نشانی وآموزش و پرورش استان برای بررسی «ابعاد و علل بروز این حادثه و راهکار پیشگیری» خبر داد.

مجید محبی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم گفت، که دیروز، یکشنبه ۱۶ بهمن «کارشناسانی از سازمان پدافند غیرعامل به قم آمدند و آزمایش‌های لازم را انجام دادند.»
«بوی مشکوک» و علائمی شبیه مسمومیت
روزنامه شرق در گزارشی درباره این مساله نوشته: «موضوع مسمومیت دانش‌آموزان از اواخر آذرماه خبری شد، داستانی عجیب و غریب که تاکنون ۱۱ مدرسه را درگیر خود کرده‌است.»

این روزنامه چاپ تهران نوشت بر اساس اطلاعات غیررسمی تاییدنشده : «دانش آموزان در کلاس درس یا حیاط مدرسه ناگهان بویی به مشامشان می‌رسد و بعد از آن دچار سرگیجه و مسمومیت می‌شوند.»

در این گزارش آمده که این اتفاق آن‌قدر «مشکوک» بوده که حالا مسئولان ارشد استان و مقامات امنیتی قم هم درگیر موضوع شده‌اند.

غلامرضا رضایی، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان قم، به روزنامه شرق گفت: «هنوز این موضوع برای ما معماست، مسئولان استان همه بسیج شدند و در حال پیگیری هستند تا مسئله را حل کنند».

ایرنا درباره سابقه این مسمومیت‌ها در استان قم نوشته: هشتم بهمن ماه ۱۵ دانش آموز دبیرستانی، دوشنبه دهم بهمن ماه،‌ ۱۷ دانش آموز و یک معلم در مدرسه دخترانه فاطمیه قم،‌ چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۷ دانش آموز و یک معلم،‌ نهم آذرماه ۱۸ دانش‌آموز دختر هنرستان نور در قم، ۲۲ آذر ماه ۵۱ دانش‌آموز این دبیرستان مسموم شدند و به مراکز درمانی منتقل شدند.
+29
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  حتما از گاز رهبری بوده ، از فاطی بپرسید و جناب سروان کمددینن مشهور این سایت را برای تحقیق بفرستید
  6
  21
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این کار خود حکومتیهاست ! چیزی شبیه اسیدپاشان آتش به اختیار ، مفعول اعظم در اصفهان ، که هیچگاه تحت تعقیب قرار نمیگیرند و کسی هم از هویت آنها مطلع نمیشه ! اینجا هم حکومتیها هدفشون تشویش و نگرانی اولیاء دانش آموزان و نهایتاً جلوگیری بچه ها از رفتن به مدرسه است کاریکه طالبان در افغانستان انجام میده ، البته بدون مسموم کردن و تنه به زور اسلحه !!
  4
  29
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  طویله اسلامی در ضدیت با شعار زن زندگی آزادی میخواهد بدینوسیله دانش آموزان دختر را خانه نشین کند چرا که هم در قم و هم در تهران دانش آموزان دختر توسط گاز مسموم شدند
  1
  9
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران
  بنظرم اکثر دانش آموزان مسموم شده دختر بودن و یا آمار اینطور نشون میده. احکام طالبانی در قم هم اجرا میشه
  2
  7
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.