بریتانیا مدارک «نقض قطعنامه شورای امنیت» از سوی سپاه را به سازمان ملل ارائه کرد

 بقایای یک موشک کروز ساخت ایران توسط حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان شلیک شد. ١٨ سپتامبر ٢۰١٩صدای آمریکا: دولت بریتانیا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سلاح‌های توقیف‌شده جمهوری اسلامی ایران توسط نیروی دریایی بریتانیا را به عنوان مدرک نقض قطعنامه شورای امنیت از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سازمان ملل ارائه کرده است.

دولت بریتانیا در این بیانیه با اشاره به دو نوبت توقیف سلاح‌های جمهوری اسلامی ایران - از جمله موشک‌های زمین به هوا و موتور موشک‌های کروز - در آب‌های بین‌المللی جنوب ایران در اوایل سال ۲۰۲۲، می‌افزاید این اقدام جمهوری اسلامی نقض دو قطعنامه ٢٢٣١ و ۲۱۴۰ مصوب شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ است.

طبق این بیانیه، در میان سلاح‌های توقیف‌شده یک پهپاد ویژه فعالیت‌های گشت‌زنی وجود دارد که پس از رمزگشایی حافظه داخلی آن توسط وزارت دفاع بریتانیا، معلوم شده در مقر نیروی هوافضای سپاه پاسداران در غرب تهران ٢٢ پرواز آزمایشی انجام داده است.

در این بیانیه با اشاره به این که پهپاد یادشده در یک محموله موشک‌های زمین به هوا و قطعات موشک کروز حمله زمینی ایران قرار داشته است، تاکید می‌کند که این شواهد حاکی از ارتباط مستقیم حکومت جمهوری اسلامی و قاچاق سامانه‌های موشکی مورد استفاده حوثی‌ها برای حمله به پادشاهی عربستان سعودی و امارات است.

در ادامه این بیانیه آمده است که این سلاح‌ها به نمایندگان سازمان ملل متحد که مسئول ارزیابی جنگ یمن و فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند، ارائه شده است.

در همین ارتباط بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفت کشورش متعهد به رعایت قوانین بین‌المللی و مقابله با فعالیت‌های جمهوری اسلامی است که ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت و تهدیدی برای صلح جهانی هستند.

همچنین لرد طارق احمد، وزیر دولت بریتانیا در امور خاورمیانه، گفت یک بار دیگر تکثیر بی‌ملاحظه سلاح‌ها و رفتار بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در معرض دید جهان قرار گرفت. به گفته او، حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌ها و نقض مداوم تحریم تسلیحاتی این گروه، موجب گسترش درگیری‌ها و تضعیف تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری صلح در یمن شده است.
+36
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.